P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - 1439/DF/410/331/2005/Art.14a

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. 1439/DF/410/331/2005/Art.14a, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, iż;stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 13.09.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 13.09.2005r zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedmiotowego pisma wynika, iż prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą dokonał Pan wykupu samochodu ciężarowego marki Ford Transit 280M, który do dnia 21.03.2005r był przez Pana używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W czasie trwania umowy leasingu do kosztów uzyskania przychodu zaliczał Pan raty leasingowe w kwocie netto, natomiast finansujący dokonywał odpisów amortyzacyjnych. Na zakup samochodu zaciągnął Pan kredyt.

Zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty zawiązane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ustalona według powyższych zasad wartość początkowa środka trwałego stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Natomiast, aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu udzielonego na zakup środka trwałego musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy między kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej oraz odsetki muszą być zapłacone. Jeżeli więc zostały zapłacone odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup samochodu, który jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej i samochód ten stanowi środek trwały, to poniesione wydatki na spłatę w/w odsetek będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko, iż jako cenę nabycia uważa się kwotę netto wynikająca z faktury zakupu powiększona o koszty odsetek kredytu zaplanowane do dnia spłaty całkowitego kredytu jest nieprawidłowe.

Ponadto należy zauważyć,że odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego zapłacone przed oddaniem go do używania powiększą wartość środka trwałego zgodnie z cyt. przepisem art. 22 g ust.3.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer postanawia orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer