Zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fiycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w... - Interpretacja - ZD/423-78/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.04.2004, sygn. ZD/423-78/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fiycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., wolne od podatku dochodowego są: wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalnety pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Treść §112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r.w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.z 2003r. Nr. 169, poz.1650) stanowi, że pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

Zacytowany przepis mówi o tym, że w przypadku zatrudniania pracowników w warunkach nie zaliczanych do szczególnie uciążliwych pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Jednak ilośc rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Zatem zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym obejmuje wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów jednak rodzaj tych napojów musi znajdować uzasadnienie w potrzebach fizjologicznyh zatrudnionych pracowników i warunkach wykonywanej przez nich pracy. Oznacza to, że nie wszystkie wydatki związane z przekazywaniem przez pracodawcę napojów pracownikom korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt.11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko przedstawione w piśmie znajduje uzasadnienie tylko w przypadku, gdy spełnione są uwarunkowania wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu