Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wolna od podatku jest wartość świadczeń... - Interpretacja - US-06-DDz/415-6/KK/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.03.2004, sygn. US-06-DDz/415-6/KK/04, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

    Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników może odbywać się w dwóch formach:
  1. szkolnej, do której zaliczana jest nauka w szkołach podstawowych, średnich i wyższych,
  2. pozaszkolnej, do której zalicza się studia podyplomowe, kursy, seminaria, staże zawodowe, staże specjalizacyjne.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych może obejmować podnoszenie kwalifikacji posiadanych przez pracownika lub podnoszenie poziomu wiedzy ogólnej pracownika. Może odbywać się systemem dziennym, wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym lub mieszanym.

Podstawą do uczestniczenia pracownika w jednej z wymienionych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest skierowanie na szkolenie wystawione przez pracodawcę zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych ( Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm. ). Otrzymanie skierowania na szkolenie od pracodawcy gwarantuje pracownikowi prawo do świadczeń w nim wymienionych. Pracownik może sam podnosić swoje kwalifikacje zawodowe bez skierowania pracodawcy, nie może jednak w takich przypadkach zgłaszać w stosunku do pracodawcy roszczeń o należne świadczenia.

Biorąc powyższe pod uwagę wartość świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego nauczycieli i innych pracowników szkoły korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim