Stosownie do postanowień art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm... - Interpretacja - US-26-PD-415/17/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.04.2004, sygn. US-26-PD-415/17/04, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do postanowień art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonej podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  • budową budynku mieszkalnego,
  • wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku,
  • zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nadbudową i rozbudową budynku na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Art. 26b wyżej cytowanej ustawy określa szczegółowe warunki uprawniające do skorzystania z odliczenia od dochodu przedmiotowej ulgi, a mianowicie:

  1. Kredyt lub pożyczka został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji uprawniającej do ulgi,
  2. Ww. inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw.
  3. Inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej, niż w 2002r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

  1. W przypadku omawianej inwestycji - zakupu lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej - została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
  2. Odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez uprawniony podmiot wskazany w punkcie 1., nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

  1. Podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu ( przychodu ) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, mieszczących się w zlikwidowanej tzw. " dużej " uldze mieszkaniowej tj. na podstawie przepisów art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ) poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.

Niespełnienie powyższych warunków skutkuje utratą przez podatnika prawa do skorzystania z odliczenia przedmiotowej ulgi. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż nie został spełniony jeden ze wskazanych warunków ( nie została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego ). Podsumowując należy stwierdzić, iż nie przysługuje Pani prawo zastosowania odliczenia spłaconych odsetek od zaciągniętego kredytu w zeznaniu podatkowym za rok 2003. Natomiast zapłacone w roku 2003 odsetki od kredytu ( po spełnieniu wyżej wyszczególnionych warunków ) mogą uprawniać do skorzystania z ulgi podatkowej, określonej w art. 26 b powołanej ustawy, najwcześniej w roku podatkowym, w którym będzie Pani dysponowała umową o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego zawartej w formie aktu notarialnego.

Urząd Skarbowy w Siedlcach