Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie ... - Interpretacja - USPD/415/T-7/3/512/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.02.2004, sygn. USPD/415/T-7/3/512/2004, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomości, jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.), wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Po myśli art. 2 ust. 4 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, mowa o gospodarstwie rolnym oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Powołując się na definicję gospodarstwa rolnego, w rozumieniu przepisów ustawy z dn. 15.11.1984 r. o podatku rolnym: za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z powyższego wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym - należy brać pod uwagę jedynie dwie przesłanki, a mianowicie:

  • łączna powierzchnia nieruchomości musi mieć powyżej 1 ha,
  • grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być kwalifikowane jako użytki rolne.

W momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem ich na inne cele następuje utrata rolnego lub leśnego charakteru tych gruntów, a uzyskany w ten sposób przychód podlega opodatkowaniu. Cel nabycia zaś gruntów powinien wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego. Jeżeli ów cel następnie zostanie potwierdzony czynnościami natury administracyjnej (decyzja o wyłączeniu gruntów spod produkcji), to tym bardziej będzie to świadczyło o tym, że w momencie sprzedaży grunt utracił swój pierwotny charakter.

Z przedłożonych przez podatnika dokumentów wynika, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego, a sprzedana nieruchomość o pow. 2.430 m2 stanowiła użytek orny klasy V i była niezabudowana i nieuzbrojona. Na dzień 30.10.2003 r. zgodnie z pismem Wójta Gminy B... przytoczonym w warunkowej umowie sprzedaży nieruchomości z dnia 13.11.2003 r., "parcela będąca przedmiotem sprzedaży jest użytkowana rolniczo i znajduje się w istniejącej zabudowie mieszkalnej", a zatem spełniała przesłanki do uznania jej za nieruchomość wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego. Nadto zaznaczono, że "miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z dniem 31.12.2002 r. utracił swoją ważność". W warunkowej umowie sprzedaży oraz umowie przeniesienia własności nieruchomości, przyszły sposób użytkowania gruntu nie został wskazany. Zaznaczono jedynie, że nabywcy nie są rolnikami oraz nie posiadają prawa pierwokupu gruntu z pominięciem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Strona sprzedająca, natomiast, w uzupełnieniu do wniosku stwierdziła, że "kupujący nie mają planów budowlanych związanych z powyższą działką".

Powyższą nieruchomość podatnik nabył w części wynoszącej 1/6 udziału w nieruchomości w spadku, w pozostałej części w drodze umowy działu spadku i zniesienia współwłasności. Przychód ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi w nieruchomości nabytemu w spadku (tj. 1/6 przychodu) zwolniony jest z podatku dochodowego, albowiem zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych zwolnione są z podatku dochodowego jeśli nabycie ich nastąpiło w drodze spadku. Zwolnienie to jednak nie dotyczy przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Nabycie w drodze działu spadku i nabycie w drodze spadku nie stanowią bowiem tożsamych czynności cywilnoprawnych.

Nabycie nieruchomości lub prawa majątkowego w drodze działu spadku i zniesienia współwłasności nie stanowi zatem nabycia w drodze spadku, w rozumieniu art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem do tej części nieruchomości w części przekraczającej udział spadkowy, ma zastosowanie zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 28 cyt. ustawy, jeżeli zostały spełnione przesłanki tego przepisu.

Z przedłożonych przez Pana dokumentów nie wynika jakoby w związku ze sprzedażą nastąpiło faktyczne przekształcenie sposobu wykorzystania sprzedanego gruntu. Jeżeli istotnie w Pana przypadku nie nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania sprzedanego gruntu to wówczas ma zastosowanie zwolnienie z podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 28 cyt. ustawy.

Urząd Skarbowy w Tychach