Postanowienie - Interpretacja - 1439/DF/131/2005/14a

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.04.2005, sygn. 1439/DF/131/2005/14a, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /jt. Dz.U. z 2005r. nr 8 , poz.60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07-04-2005r. w zakresie zapytania " Czy odpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości powoduje powstanie przychodu, w wysokości wartości otrzymanej spłaty podlegającego opodatkowaniu na podstawie art 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych"


stwierdza iż


- zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Z opisanego stanu faktycznego wynika, że nabyliście państwo , na prawach wspólności ustawowej, aktem, notarialnym z dnia 22.04.2004r. udział w nieruchomości stanowiącej działkę gruntu od spółki z o.o. Na mocy tego aktu staliście się współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości . Następnie aktem notarialnym z dnia 15.03.2005r. została zawarta umowa zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości . Zniesienie współwłasności nastąpiło w ten sposób , że Państwo otrzymali spłatę gotówkową od Spółki, która stała się jedynym właścicielem nieruchomości.

Z powyższego wynika , że w wyniku zniesienia współwłasności doszło do zbycia udziału w nieruchomości. Dlatego też należy uznać, że otrzymana gotówka z tytułu wyrównania udziałów na skutek zniesienia współwłasności stanowi przychodu, o którym mowa w art. 28 cyt. ustawy .

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 :

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntówjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Stosownie do przepisu art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W myśl art. 28 ust. 2a zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer