Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu o... - Interpretacja - IPD2/415/6/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.03.2004, sygn. IPD2/415/6/04, Urząd Skarbowy w Raciborzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., za pozarolniczą działalność gospodarczą na potrzeby przedmiotowej ustawy należy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy, a więc również do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Dana działalność prowadzona przez podatnika może być zatem uznana za działalność gospodarczą pod warunkiem, że uzyskane przychody nie stanowią jednego ze źródeł przychodów, o których mowa wyżej tj. np. działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie natomiast ze zmienionym od 1 stycznia brzmieniem przepisu art.13 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych), stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście.

W związku z powyższym, jeżeli menedżer zawarł kontrakt menedżerski lub inną umowę wymienioną wyżej, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to i tak przychód z tego tytułu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej i nie będzie podlegał ewidencjonowaniu w księdze przychodów i rozchodów.

Co do sposobu opodatkowania należności uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wyjaśniamy, iż w myśl art. 41 ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom okreslonym w art. 3 ust.1, z tytułu działalności określonej m.in. w art. 13 pkt 9, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Zaliczkę taką zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Z kolei, w myśl przepisu art. 22 ust. 9 pkt 5 oraz ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy, od 1 stycznia 2004 r. koszty uzyskania przychodów w przypadku tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 ww. ustawy wynoszą 102,25 zł (za rok podatkowy nie więcej niż 1.227 zł), a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody z jednego z tytułów, określonego w art. 13 pkt 5, 7 i 9, uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 1.840,77 zł.

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 1 ww. ustawy).

Jeżeli natomiast zgodnie z art. 44 ust. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z tytułów określonych m.in. w art. 13 pkt 9 tej ustawy, bez pośrednictwa płatników, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a (zaliczki miesięczne w wys. 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego składając jednocześnie deklarację PIT-53).

Ponadto informujemy, iż przepis § 67 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r., Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwalnia od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Raciborzu