W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz... - Interpretacja - I/415/11/AK/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.03.2004, sygn. I/415/11/AK/04, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dotyczące wątpliwości, czy osoba, która fizycznie zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej a nie zgłosiła tego w Organach rejestrowych nadal jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obecną regulację prawną uprzejmie wyjaśnia, że:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142 poz. 702 ze zm.) osoba fizyczna, która likwiduje działalność gospodarczą musi w Urzędzie Skarbowym przedstawić uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone dokumenty potwierdzające informacje o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, tzn. kopię decyzji o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej i kopię zaświadczenia o wykreśleniu REGON. Należy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej nie prowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej na druku NIP-3, jeżeli zaś osoba taka jest podatnikiem podatku VAT niezbędne jest złożenie zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym (druk VAT-Z).

Osoba, która nie dokonała ww. czynności pomimo faktycznego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej nadal jest zakwalifikowana do osób prowadzących działalność gospodarczą.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze