Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z pó... - Interpretacja - US-I/415-3/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.02.2004, sygn. US-I/415-3/04, Urząd Skarbowy w Szczytnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 27.01.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje.

Z przedmiotowego pisma wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych. Dla celów tej działalności wykorzystuje Pani samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego, który ujęty został w ewidencji środków trwałych "finansującego", Pani natomiast prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu.

Zapytanie Pani jest następujące:
Czy opłata leasingowa (czynsz miesięczny) winna być zaewidencjonowana w całości w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy w ewidencji przebiegu pojazdu?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą o podatku dochodowym, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Stosownie do art. 23 ust. 3b przepis ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1.

Natomiast art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym stanowi, że ilekroć w rozdziale jest mowa o umowie leasingu - rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym " oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym" podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

W myśl art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedłożonych dowodów wynika, że umowę leasingu zawarła Pani na okres 36 miesięcy, a suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług przekracza wartość początkową samochodu nazwaną wartością ofertową.

Przedstawiona umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zatem uiszczone opłaty leasingowe są kosztem uzyskania przychodów i winny być zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Na mocy art. 23 ust. 3b jest Pani zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Urząd Skarbowy w Szczytnie