Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w o... - Interpretacja - US-PDF II/415-74/02

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.01.2003, sygn. US-PDF II/415-74/02, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie podatku dochodowego od dochodu ze sprzedaży nieruchomości - wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a,c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej u.p.d.o.f.- źródłami przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu dźiałalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 28 ust. 1 u.p.d.o.f. dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a,c), nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

Na podstawie art. 28 ust. 2 u.p.d.o.f. podatek od powyższego dochodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14-tu dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) u.p.d.o.f., zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży m.in. nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntów w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej i prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.W myśl art. 28 ust. 3 u.p.d.o.f. - jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) u.p.d.o.f., podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia zapłaty w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Na podstawie art. 28 ust. 4 u.p.d.o.f. - w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację wg ustalonego wzoru.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że garaż wybudowany został z własnych środków na podstawie zezwolenia wydanego przez Zastępcę Na-czelnika Miasta O. zgodnie z Decyzją (...) z dnia 4.11.1977 r. Na podstawie aktu notarialnego Rep.A nr (...) w dniu 22.02.2001 r. Gmina - Miasto O. oddała Panu działkę gruntową nr (...) położoną w O. przy ul. W. w użytkowanie wieczyste na lat 40 oraz przeniosła na rzecz Państwa nieodpłatnie własność garażu stanowiacego część składową opisanej parceli.

W dniu 4.12.2002 r. dokonał Pan wraz z żoną aktem notarialnym Rep. A nr (...) sprzedaży boksu garażowego w zabudowie szeregowej przy ul. W. w O. oraz prawa użytkowania wieczystego działki gruntowej (...) za kwotę 12.000,00 zł.

W przypadku, gdy podatnik dokonuje nakładów poprzez wybudowanie budynku na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa, a następnie otrzymuje ten grunt w użytkowanie wieczyste, 5-letni termin biegnie od daty oddania podatnikowi gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienia na jego rzecz prawa własności budynków.

Wobec powyższego, dla ustalenia 5-letniego terminu określonego w ustawie o podatku dochodowym, przyjąć należy datę 22.02.2001 r.

Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży garażu i prawa użytkowania wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

W myśl art. 19 ust. 1 u.p.d.o.f. przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatne go zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Ponadto zgodnie z art. 43 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, zatem przychód osiągnięty z tytułu sprzedaży garażu iprawa użytkowania wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu w wysokości 1/2 dla każdego ze współmałżonków.

Zajęte przez Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie nie jest zgodne z obo-wiązującymi w tym zakresie przepisami.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu