Do końca 2001 r. zasady korzystania z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym ... - Interpretacja - US-26-PD-415-73/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.02.2004, sygn. US-26-PD-415-73/03, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Do końca 2001 r. zasady korzystania z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową regulował przepis art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Odliczenie to z dniem 1 stycznia 2002 r. zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Niemniej jednak nie dla wszystkich podatników oznacza to koniec możliwości korzystania z niego. Na mocy bowiem art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust.1 pkt 2 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na dotychczasowych zasadach, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

W świetle przepisu art. 27a ust. 13 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym w przypadku, gdy podatnik skorzystał z odliczenia od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, jest zobowiązany doliczyć do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności, kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu. W myśl art. 6 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001r. powyższy przepis art. 27a ust. 13 ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r.Jak z powyższego wynika, podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, pod warunkiem, że wycofane oszczędności po okresie określonym w umowie o kredyt kontraktowy wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.W rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy są:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jak wynika zatem z powyższego zapisu w sytuacji, gdy podatnik wykorzysta do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi wycofanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na jeden z celów systematycznego oszczędzania, wskazany w umowie o kredyt kontraktowy nie zachodzi konieczność, o której mowa w powołanym wyżej przepisie art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Prawo do zachowania ulgi, z której podatnik skorzystał uzależnione będzie jednak od podpisania ostatecznej umowy sprzedaży lokalu w formie aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości.Podatnik traci jednak prawo do ulgi i musi doliczyć do dochodu lub podatku kwoty uprzednio odliczone jeśli:

  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej nie zachowując określonego w umowie z bankiem okresu systematycznego oszczędzania,
  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania i nie wydatkował ich do końca roku podatkowego, w którym wycofał oszczędności z rachunku kasy mieszkaniowej na cele określone w art. 8 ust. 2 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
  • przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy z dnia 26 października 1995r. celami mieszkaniowymi, o których mowa w ust. 1 są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  • nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość.

Wycofanie zatem przez podatniczkę środków pieniężnych z kasy mieszkaniowej i przeznaczenie ich na zakup lokalu mieszkalnego na zasadzie współwłasności z matką a następnie wspólne użytkowanie tego lokalu nie będzie oznaczało, iż nie zostanie spełniony wymóg zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych podatniczki.Natomiast samo przeniesienie przez matkę na Panią (córkę) uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego nie spowoduje utraty jej praw do ww. ulgi.Wydatkowanie przez Panią kwoty uzyskanej w wyniku cesji, dla zachowania praw do zastosowanej przez matkę ulgi, musi być dokonane na jeden z celów systematycznego oszczędzania w roku, w którym nastąpi jej wycofanie z kasy mieszkaniowej.Przychód z cesji uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich nie podlega przepisom o podatku dochodowym lecz podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn uregulowanym ustawą z dnia 28 lipca 1983r. (tj. Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz. 89).W myśl art. 4 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.

Urząd Skarbowy w Siedlcach