Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ... - Interpretacja - NUS PDII/6/415/9/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.03.2004, sygn. NUS PDII/6/415/9/2004, Urząd Skarbowy w Mysłowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ) od podstawy odliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych m.in. z budową budynku mieszkalnego. Ponadto przepis art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a) w/w ustawy stanowi, iż odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki, o których mowa, zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a także zgodnie z pkt 5 wydatki związane z daną inwestycją zostaną udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że współwłaścicielami wybudowanego budynku mieszkalnego jest Pan wraz z małżonką oraz Pana rodzice przez które to strony został zaciągnięty kredyt na częściowe sfinansowanie robót budowlanych związanych z budową domu jednorodzinnego oraz, że Pana rodzice, korzystali z odliczeń w ramach "starej" ulgi mieszkaniowej z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, co w myśl ust. 2 pkt 7 wyż. przytoczonego przepisu wyklucza skorzystanie z przedmiotowej ulgi przez Pana rodziców, gdyż zgodnie z powołanym przepisem, podatnicy nie mogą skorzystać z odliczenia od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu, jeżeli podatnik lub jego małżonek korzystali wcześniej z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, w tym m. in. jeżeli odliczali wydatki związane z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej.

Reasumując powyższe, jeśli zatem odsetki o których mowa, zostały faktycznie przez Państwa poniesione w roku podatkowym i posiadają Państwo na swoje imię i nazwisko dokumenty potwierdzające ich spłatę tj. zaświadczenie banku kredytodawcy oraz faktury dokumentujące wydatki związane z daną inwestycją a także spełniają Państwo pozostałe warunki wynikające z w/w artykułu, będzie Państwu przysługiwać ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego w pełnej wysokości, bez względu na udział we współwłasności.

W wypadku spłaty odsetek przez wszystkich wymienionych w umowie kredytobiorców, każdy ze współwłaścicieli posiada odrębne prawo do ulgi, jeżeli spłatę odsetek oraz koszty budowy budynku mieszkalnego ponoszone są oddzielnie przez każdego ze współwłaścicieli przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek o których mowa w/w przepisach, natomiast podkreśla się iż, małżonkom przysługuje jeden limit.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu sporządzenia niniejszego pisma.

Urząd Skarbowy w Mysłowicach