Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PF-I-005/1/SR/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.01.2005, sygn. PF-I-005/1/SR/05, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia udzieloną Panu informację w piśmie Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 12 marca 2003 r. Nr PD-I-415/INT/9/ACH/03 dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie amortyzacji nabytego prawa wieczystego użytkowania gruntu i posadowionych na nim budynków gospodarczych, gdyż informacja ta jest niepełna i nieprawidłowa.

Jak słusznie wskazał Urząd Skarbowy w przedmiotowym piśmie, nie może Pan dokonać odpisów amortyzacyjnych od gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Stosownie bowiem do przepisu z art. 22 c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Zgodnie z art. 22 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają (...) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania1) budowlane, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, 2) maszyny, urządzenia i środki transportu, 3) inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...), zwane środkami trwałymi (...).

Stosownie do art. 22 d ustawy, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa wyżej, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22 g ww. ustawy, nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Jak wynika z opisanego w pytaniu stanu faktycznego oraz załączonych dowodów w 2002 r. nabył Pan garaż blaszany za kwotę 1.830 zł. Powyższe uprawniało zatem do obciążenia kosztów działalności jednorazowym odpisem amortyzacyjnym o wartości równej wartości początkowej garażu.

Regulacja powołanego art. 22 d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwarza uprawnienie, a nie obowiązek do jednorazowego obciążenia kosztów odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł. Zatem, zamiast jednorazowego odpisu, możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu rocznych stawek określonych w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się z kolei do sposobu ustalenia wartości początkowej zakupionej przez Pana obiektów i prawa wieczystego użytkowania gruntów należy zauważyć, iż w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży są budynki gospodarcze i prawo wieczystego użytkowania gruntu to należy je przyjąć do ewidencji środków trwałych w cenie ich nabycia określonej w umowie. Jeżeli w umowie podana jest cena nabycia w łącznej kwocie za poszczególne składniki zakupionej nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntu, to winien Pan we własnym zakresie ustalić cenę nabycia poszczególnych składników w taki sposób, aby suma cen nabycia poszczególnych składników nieruchomości, tj dwa budynki magazynowe, garaż oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu, była zgodna z ceną nabycia (w łącznej kwocie) określoną w zawartej umowie.

Zgodnie bowiem, z przepisem art. 22 g ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym (...) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie ich nabycia w drodze kupna uważa się cenę ich nabycia, która w rozumieniu przepisu art. 22 g ust. 3 ustawy jest kwotą należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (...), w tym koszty opłat notarialnych, skarbowych, sądowych i innych (...), oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów - z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - niezależnie od tego, kto jest zbywcą. Są one natomiast kosztem przy ustaleniu dochodu ze sprzedaży tego prawa.

Izba Skarbowa w Opolu