W związku z pismem z dnia 28.01.2004 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z... - Interpretacja - PDI-415/4/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.02.2004, sygn. PDI-415/4/04, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

W związku z pismem z dnia 28.01.2004 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast w myśl przepisów ust. 1c-1f cyt. artykułu za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1d-1f, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
1. wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii, lub
2. wykonanie usługi, lub
3. otrzymanie zapłaty za wykonane świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Ustęp 1f tego artykułu stanowi, że jeżeli podatnik:
1. jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
2. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz
3. ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami
- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku, gdy wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych, dostarczenie wszelkiej energii, wykonanie usługi lub otrzymanie zapłaty za wykonane świadczenia nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wydane w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

W związku z powyższym, analizując treść przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że:
1) w przypadku pobierania wpłat na poczet usług o charakterze ciągłym, wykonywanych w dłuższym okresie, w tym również w następnych okresach sprawozdawczych (miesiącu, roku podatkowym), rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu (roku podatkowym) wykonania usługi lub częściowego jej wykonania,
2) nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej pobranych wpłat na poczet umowy o wykonanie usług, jeżeli w danym okresie sprawozdawczym (miesiącu, roku podatkowym) nie przystąpiono w ogóle do wykonywania tych usług,
3) w razie częściowego wykonania w danym okresie sprawozdawczym usług objętych umową przychodem jest należność za wykonaną w tym okresie część usług.

Niezależnie od powyższego, przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli na zachowanie istotnej z ekonomicznego punktu widzenia przy wykonywaniu usług zasady współmierności przychodów i kosztów. Wobec powyższego przychód uzyskany za wykonanie usług w miesiącu grudniu 2003 r. powinien być zaliczony do przychodów za ten miesiąc mimo wystawienia rachunku po 01.01.2004 r.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim