W odpowiedzi na zapytanie z dnia 18.03.2004r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn... - Interpretacja - PD III/415/36/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.04.2004, sygn. PD III/415/36/04, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 18.03.2004r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku dochodowym - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 -15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki m.in. na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych.

Art. 27a ust. 3 pkt 1 lit. c) updof stanowił, że od podatku można odliczyć 19% poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż kwota 760 zł.

Stosownie do regulacji art. 27a ust. 11 updof prawo do odliczeń przysługuje podatnikowi kształcącemu się w szkole wyższej - o ile nie ukończył 35 roku życia, oraz podatnikowi, na którego utrzymaniu pozostaje osoba kształcąca się, o ile osoba ta nie ukończyła 25 roku życia i nie uzyskuje dochodów, z wyjątkiem dochodów opodatkowanych w sposób ryczałtowy (art 28 i 30 updof), dochodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2003r. była to kwota 2.789,68 zł)

W ramach limitu określonego na kształcenie w szkołach wyższych, odliczone mogą być tylko te wydatki, które:

    - nie zostały odliczone od podatku w ramach ulgi na dokształcanie i doskonalenie zawodowe,
    - nie zostały zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów,
    - nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Warunkim skorzystania z ulgi na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych jest udokumentowanie poniesionych wydatków. Ponieważ ustawodawca nie określił szczególnego sposobu dokumentowania poniesionych wydatków, dlatego w przypadku omawianej ulgi dokumentem tym jest zarówno przelew bankowy, przekaz pocztowy, dowód wpłaty w kasie uczelni, z którego wynika, że wydatek został poniesiony przez podatnika dokonującego odliczeń.

Z zapytania Pani wynika, iż dokument wpłaty dokonanej przez osobę trzecią za Pani studia nie jest dokumentem będącym podstawą do dokonania odliczeń.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze