Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych używający do prowadzonej działalności gospodarczej samochód uznawany za środek trwały może podjąć decy... - Interpretacja - 2426-8-463-DPI-415-05-04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.03.2004, sygn. 2426-8-463-DPI-415-05-04, Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych używający do prowadzonej działalności gospodarczej samochód uznawany za środek trwały może podjąć decyzję o wykreśleniu tego pojazdu z ewidencji środków trwałych i przeznaczeniu go na potrzeby osobiste. Czynność ta nie wywołuje żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego, gdyż nie jest sprzedażą, zatem nie powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu.

Dla potrzeb dokumentacji w celu wykreślenia samochodu z ewidencji środków trwałych i przekazania na cele prywatne wystarcza dokonać odpowiedniej adnotacji w ewidencji środków trwałych określając dzień zaprzestania używania samochodu jako środka trwałego i przekazania go na potrzeby osobiste. W Pana przypadku wpis winien być dokonany w dniu likwidacji działalności gospodarczej.

Należy pamiętać, że nawet po przekazaniu na własne potrzeby samochód nie traci statusu składnika wykorzystywanego w działalności gospodarczej, który uzyskał z chwilą zaliczenia go do środków trwałych.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi;
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł;
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zatem w przypadku sprzedaży środka trwałego, dochód obliczony być powinien stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

u podatników osiągających dochody z dzialalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów (...) dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:

  1. wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości (...).

Reasumując stwierdzić należy, że przychód powstanie z chwilą sprzedaży środka trwałego, natomiast przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, w związku z określeniem podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży samochodu, uwzględnia się zarówno odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jak i te które nie stanowiły kosztu.

W stosunku do stanu prawnego z roku ubiegłego złagodzono zasadę, że zbycie składników majątku nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej, jeśli między miesiącem, w którym wycofano je z działalności gospodarczej a zbyciem upłynęło 6 lat.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisu art.10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu , w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Po upływie tego okresu dochód ze sprzedaży będzie wolny od podatku.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Pana w kwestii skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, związanych z przekazaniem przedmiotowego samochodu na użytek osobisty, należy uznać za prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny na dzień 2004.03.03

Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej