P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US 15 PO-II-415/21/05/KD

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. US 15 PO-II-415/21/05/KD, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2005r.(uzupełnionego w dniu 22.04.2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie korzystania przez męża ze stałego łącza do Internetu zainstalowanego w firmie żony na podstawie umowy użyczenia jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatniczka w dniu 12 kwietnia 2005 roku, zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przedstawiając stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie:

Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usługi fryzjerskie na zasadach ogólnych, ewidencjonując operacje gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Mąż natomiast jest założycielem Policealnej Szkoły Zawodowej kształcącej systemem zaocznym i działalność gospodarczą prowadzi również na zasadach ogólnych. Na cele działalności wynajmuje pomieszczenia na sale lekcyjne. Zarówno w miejscu zamieszkania, jak i prowadzenia działalności gospodarczej nie ma możliwości zainstalowania Internetu.

Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy jest taka możliwość, aby w swoim zakładzie - na firmowy numer telefonu zakładu fryzjerskiego zainstalowała stałe łącze do Internetu i udostępniła mężowi do celów prowadzenia jego działalności na zasadzie umowy użyczenia.Zdaniem podatniczki możliwość taka istnieje.

Umowa użyczenia uregulowana została w art.710-719 Kodeksu cywilnego. Cechą szczególną takiej umowy jest jej nieodpłatny charakter. Zgodnie z art.710K.c. przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być rzeczy zarówno ruchome , jak i nieruchomość. Umowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ katalog umów zawartych w art.1 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000roku o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz.U.nr 86,poz. 959 ze zm.) nie wymienia umowy użyczenia.

Zgodnie z art.14 ust.2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14,poz.176 z późn. zm.), przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust.2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W przypadku podatniczki udostępnienie Internetu mężowi na podstawie umowy użyczenia , a zatem na potrzeby członka rodziny, nie powoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia rzeczy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mąż podatniczki będzie użytkował Internet zainstalowany w firmie żony na podstawie umowy użyczenia i z tego powodu nie ma przeszkód, aby koszty eksploatacji Internetu ewidencjonował w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), Ciężar tego dowodu spoczywa na podatniku.

Mając na względzie stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie korzystania przez męża ze stałego łącza do Internetu zainstalowanego w firmie żony na podstawie umowy użyczenia jako prawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce