Od lipca 2003 r. na mocy orzeczenia sądu podatnik pozostaje w separacji z małżonką, z którą faktycznie nie zamieszkuje już od 2000r., a od 1994 r. is... - Interpretacja - PD-I/415-39/13/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. PD-I/415-39/13/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Od lipca 2003 r. na mocy orzeczenia sądu podatnik pozostaje w separacji z małżonką, z którą faktycznie nie zamieszkuje już od 2000r., a od 1994 r. istnieje między nimi rozdzielność majątkowa. Podatnik jest osobą niepełnosprawną całkowicie niezdolną do pracy. Zgodnie z orzeczeniem o niepełnosprawności wymaga częściowej opieki osób trzecich. Opiekę tę sprawuje jego dziewiętnastoletnia córka, która choć zameldowana jest pod innym adresem, przebywa u podatnika większość czasu. Jest ona uczennicą liceum, nie pracuje i nie osiągnęła w 2003 r. żadnych dochodów, w związku z czym praktycznie pozostaje na jego utrzymaniu. Z informacji podanej przez podatnika we wniosku wynika, że małżonka pozostająca z nim w separacji za 2003 r. nie rozliczała się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W świetle tych okoliczności podatnik pyta, czy przysługuje mu prawo do rozliczenia się za 2003 r. jako osobie samotnie wychowującej dziecko.

W świetle przepisów art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - prawo do preferencyjnego rozliczenia, polegającego na określeniu w rocznym zeznaniu podatku w podwójnej wysokości obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci z uwzględnieniem art. 7, mają osoby samotnie wychowującym w roku podatkowym: dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny oraz dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku. Jednakże na mocy postanowień art. 6 ust.8 i ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to preferencyjne opodatkowanie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dziecko lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców, albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów

W świetle przytoczonych wyżej przepisów i przedstawionych przez podatnika okoliczności, jest on uprawniony do preferencyjnego sposobu opodatkowania swoich dochodów za 2003 rok - jako osoba samotnie wychowującej dziecko.

Podkreślić jednakże należy, że - zgodnie z powołanymi wyżej przepisami art. 6 ust. 5 uopdoof, uprawnienie to przysługuje tylko jednemu z małżonków pozostających w separacji.

Informujemy ponadto, że w myśl art. 6 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ten preferencyjny sposób opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci ma zastosowanie do podatników, którzy wniosek o zastosowanie tego sposobu opodatkowania, wyrażony w zeznaniu podatkowym, złożą w terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 w/w ustawy. Termin powyższy w odniesieniu do zeznań za rok podatkowy 2003, upływa z dniem 30.04.2004 r.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu