Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Pierwszy Urząd Skarbowy w Ki... - Interpretacja - KW/005/14/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.04.2003, sygn. KW/005/14/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach w związku z zapytaniem o sposobie amortyzacji sprzętu lekarskiego w przypadku przerwy w funkcjonowaniu gabinetu lekarskiego wyjaśnia:

Amortyzację środków trwałych reguluje art. 22a - 22n ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem art. 22k począwszy od pierwszego miesiąca nasrępującego po miesiącu, w któtym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji lub zbyto.

Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodu. Podatnicy z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i - 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego i mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych (art. 22h, ust. 4) w równych ratach co miesiąc, albo co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.

W myśl art. 22c pkt. 5 w/w ustawy amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane, w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca w którym zaprzestano tej działalności.

Odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z ww. przypisami podatkowymi stanowić będą, w myśl postanowień art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodów.

W przypadku przerwy jedno czy dwumiesięcznej w funkcjonowaniu gabinetu przepisy prawa podatkowego nie przewidują nienaliczania amortyzacji od składników nieczynnych w danym okresie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach