Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie przepisu art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz... - Interpretacja - PDII/415-6-2/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.02.2004, sygn. PDII/415-6-2/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie przepisu art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. / w odpowiedzi na Pani wniosek z dnia 15 stycznia 2004 r. dotyczący interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części środka trwałego, który uległ wypadkowi oraz sposobu opodatkowania odszkodowania uzyskanego z ww. tytułu informuje jak poniżej:

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm. / nie uważa się za koszt uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 12 wyżej cytowanej ustawy za przychód z działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uważa się otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż ze złożonych dokumentów wynika, iż straty w środku trwałym poniesione przez Panią zostały prawidłowo udokumentowane protokołami szkód potwierdzonymi przez właściwe organy, a także to, iż środek trwały podlegał ubezpieczeniu dobrowolnemu AC tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Pani zawarte w przedmiotowej kwestii jest prawidłowe. Ma Pani bowiem prawo zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część środka trwałego, który uległ likwidacji w roku kiedy przypadła likwidacja natomiast otrzymane odszkodowanie winna Pani zaliczyć do przychodu w miesiącu i roku faktycznego jego otrzymania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu