W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 15.04.2004 r. o możliwość rozliczenia dochodu za miesiąc kwiecień 2004 r. z uwzględnieniem remanentu Nacze... - Interpretacja - II/415-26/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.06.2004, sygn. II/415-26/2004, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 15.04.2004 r. o możliwość rozliczenia dochodu za miesiąc kwiecień 2004 r. z uwzględnieniem remanentu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2.

W oparciu o wskazany powyżej art. 24 ust. 2 u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie, stosownie do treści art. 14 a § 2 Ordynacji podatkowej, podatnik wywodzi, że ma prawo do dokonania rozliczenia dochodów z uwzględnieniem inwentaryzacji na koniec kwietnia 2004 r.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:

Kwestię przeprowadzenia spisu z natury - zwyczajowo nazywanego remanentem - regulują szczegółowo przepisy § 27-29 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zgodnie z, którymi podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień l stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Na podstawie wskazanego powyżej art. 44 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje również możliwość ustalenia dochodu z działalności gospodarczej stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy - z uwzględnieniem remanentu przeprowadzonego za okresy miesięczne. Tym samym uznać należy, że przepisy podatkowe nie ograniczają możliwości przeprowadzenia remanentu z inicjatywy podatnika.

Jeżeli podatnik sporządza na koniec danego miesiąca remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych a w następnych miesiącach nie będzie sporządzał remanentów, to dla ustalenia zaliczki miesięcznej obowiązany jest do przychodów i kosztów obliczonych od początku roku do końca miesiąca, w którym sporządził remanent - doliczyć narastająco uzyskiwane przychody i ponoszone wydatki.

Ponadto podkreślić należy, że w myśl § 28 ust. 4 ww. rozporządzenia o zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia spisu z natury.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli podzielił stanowisko podatnika, że istnieje możliwość przeprowadzenia remanentu z inicjatywy podatnika za okresy miesięczne.

Urząd Skarbowy w Nowej Soli