W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 02.02.2004 r. (data wpływu 04.03.2004 r.) o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z... - Interpretacja - Nr II/415-20/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.04.2004, sygn. Nr II/415-20/2004, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 02.02.2004 r. (data wpływu 04.03.2004 r.) o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zakupu łodzi wiosłowej jako sprzętu rekreacyjnego udostępnianego pracownikom - Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej cyt. ustawy.

W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 42 ww. ustawy nie zalicza się do kosztów uzyskania wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, kosztem uzyskania przychodu są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie, stosownie do treści art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, podatnik wywodzi, że wydatek na zakup łodzi wiosłowej winien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż stanowi sprzęt rekreacyjny mający na celu zapewnienie pracownikom aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego od pracy.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:W świetle wskazanego powyżej art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków pracodawcy na działalność socjalną o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Stosownie do treści art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) pojęcie działalności socjalnej obejmuje usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalność kulturalno-oświatową, sportowo-rekreacyjną, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

W ocenie tutejszego organu podatkowego zakup łodzi wiosłowej w celu udostępnienia pracownikom jako sprzęt rekreacyjny, w świetle art. 2 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mieści się w ramach usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku i tym samym jako wydatek na działalność socjalną nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodu.W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska podatnika przedstawionego w przedmiotowej sprawie

Urząd Skarbowy w Nowej Soli