Zgodnie z art. 27a ust. 1. pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)... - Interpretacja - IIPDF/415-3/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.02.2004, sygn. IIPDF/415-3/04, Urząd Skarbowy w Będzinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27a ust. 1. pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wydatki na remont mieszkania poniesione przez przyszłego małżonka przed zawarciem związku małżeńskiego mogą stanowić podstawę do odliczeń tylko w przypadku posiadania przez niego tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego (nie wystarczy fakt zameldowania w remontowanym lokalu). Od dnia zawarcia związku małżeńskiego (nabycia wspólności majątkowej) małżonkowie ponoszą wspólne wydatki stanowiące podstawę odliczeń, oczywiście w ramach przysługującego limitu.

Wysokość wydatków na cele określone w art. 27a ust. 1 ww. ustawy ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na remont lokalu mieszkalnego (lub budynku mieszkalnego) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 updof).

Dowodem poniesienia podlegających odliczeniu wydatków remontowych może być rachunek, jednak tylko w tym przypadku, gdy usługa bądź towar (określone w tym rachunku) nie podlegają przepisom o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a wystawca rachunku jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku.

Urząd Skarbowy w Będzinie