Odpowiedź - Interpretacja - US-15-PO-II-410/28/04/BZ

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.10.2004, sygn. US-15-PO-II-410/28/04/BZ, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź

Z punktu widzenia prawa podatkowego, świadczenie przez pracodawcę świadczeń rzeczowych stanowi przychód po stronie pracownika w świetle art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).W myśl powołanego przepisu przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Nie w każdym jednak przypadku wartość tego świadczenia będzie stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych- do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony, i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Zwolnienie od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez pracowników z tytułu świadczeń rzeczowych przysługuje na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 powołanej ustawy, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

- świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego,

- źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub związków zawodowych,

- wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych w roku podatkowym nie przekracza kwoty 380 zł.

Brak spełnienia któregoś z warunków określonych w w/w przepisie powoduje, że przychód ten nie korzysta ze zwolnienia z podatku i zakład pracy ma obowiązek zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz doliczyć wartość tych świadczeń do przychodu pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 powołanej ustawy.

W myśl przepisów art. 21 ust.1 pkt 67 bony towarowe, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi (bez względu na kwotę i źródło sfinansowania) od dnia 1 stycznia 2004 r. zostały wyłączone z zakresu rzeczowych świadczeń wolnych od podatku. Oznacza to, że w przypadku przekazania pracownikom w 2004 roku bonów, talonów i znaków - ich wartość podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa katalogu świadczeń rzeczowych, które pracownik może otrzymać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz nie precyzuje pojęcia- rzeczowe świadczenia, nie mniej jednak, zgodnie z samą nazwą należy przyjąć, że świadczeniami rzeczowymi są np.: paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe i kulturalne, karnety na basen i siłownie, czy też dopłaty do organizowanej wycieczki sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie podlegała wartość świadczeń rzeczowych w części przekraczającej w roku podatkowym kwotę 380 zł.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści, byli pracownicy i ich rodziny oraz osoby, którym pracodawca przyznał takie prawo w regulaminie, o którym mowa w art.8 ust. 2 ww ustawy. Stąd też wyklucza się "anonimowość" osób korzystających z oferowanych świadczeń. W związku z tym wystawienie rachunku na poniesione wydatki na wszystkich uczestników wycieczki nie powinno stanowić przeszkody do przypisania każdej z nich określonego kosztu i wykazania kwoty , która podlegałaby opodatkowaniu lub też nie.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce