Stan faktyczny: Z wniosku wynika, że w 1995 r. zakupili Państwo działkę budowlaną, a następnie na działce tej została rozpoczęta budowa budynku mieszk... - Interpretacja - OG/005/53/PDII/16/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.05.2005, sygn. OG/005/53/PDII/16/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny: Z wniosku wynika, że w 1995 r. zakupili Państwo działkę budowlaną, a następnie na działce tej została rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego. Na poczet budowy domu w 1997 r. zaciągnęli Państwo kredyt budowlany w PKO BP S.A. w wysokości 47.000,00zł.
Przedmiotowa nieruchomość z niezakończoną budową domu została zbyta dnia 22.05.2003 r. za kwotę 112.000,00zł, z czego Kupujący w dniu podpisania umowy notarialnej wpłacił sumę 73.380,00zł na całkowitą spłatę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami. Pozostałą kwotę Kupujący przekazał 30.09.2003 r.

Pytanie strony: Czy należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytuły sprzedaży nieruchomości z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego ?

Zdaniem strony sprzedaż nieruchomości nabytej w 1995 r. nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Ocena prawna stanu faktycznego: Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego - art. 46-48 Kodeksu cywilnego. Wynika z nich, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, jak i budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Z treści art. 48 kodeksu cywilnego wynika ponadto, że do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Jeżeli zatem na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Ponadto w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia również sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można zatem traktować - w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej, jak również Kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

W świetle powołanych przepisów bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową, niezależnie od tego kiedy został wybudowany budynek.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż część przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości została przeznaczona na spłatę zaciągniętego kredytu budowlanego wraz z odsetkami

W myśl przytoczonych wyżej przepisów, zbycie w dniu 22.05.2003 r. (akt notarialny) prawa własności działki zakupionej w 1995 r. zabudowanej budynkiem mieszkalnym w stanie surowym - bez instalacji, wylewek, z niezaizolowanym i niewykończonym zadaszeniem, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy a tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku strony z dnia 30.03.2005 r. jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach