Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie działając na podstawie art.14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.92... - Interpretacja - PDF-415/8/KG/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.11.2004, sygn. PDF-415/8/KG/04, Urząd Skarbowy w Oleśnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie działając na podstawie art.14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) udziela pisemnej informacji na zapytanie z dnia 03.10.2004 r. dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych na podnoszenie wiedzy zawodowej na Politechnice Opolskiej, Wydział Elektroniki i Automatyki, kierunek Informatyka.

W wyżej wymienionym piśmie przedstawił Pan następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą - Usługi informatyczne, jednocześnie ponosi Pan wydatki związane z kształceniem na Politechnice Opolskiej, Wydział Elektroniki, kierunek Informatyka. Zdaniem Pana działalność, którą wykonuje wymaga ciągłego dokształcania się by móc wykonywać usługi na najwyższym poziomie. W związku z powyższym uważa Pan, że wydatki związane z kształceniem, ponoszone są w celu "podniesienia poziomu wiedzy zawodowej" i jako takie, zgodnie z art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią koszty w celu osiągnięcia przychodów. Jednocześnie art.23 nie wyłącza wyżej wymienionego wydatku z kosztów.

Udzielając odpowiedzi na Pana zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie wziął pod uwagę również informacje wynikające z bazy danych tutejszego organu podatkowego, z których wynika iż:

- działalność gospodarczą rozpoczął Pan od 02.01.2002 r.

- w latach: 2000, 2002 i 2003 korzystał Pan z prawa obniżenia podatku z tytułu poniesionych wydatków na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych.

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są, zgodnie z ogólną zasadą zawartą w przepisie art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania tegoż wydatku z działalnością podatnika. Musi zatem istnieć bezpośredni lub chociażby tylko potencjalny związek pomiędzy ponoszonym kosztem a uzyskanym przychodem. Równocześnie koszt ten nie może być zakwalifikowany do grupy kosztów nie uznawanych przez ustawodawcę za koszt uzyskania przychodów, a wymienionych w art.23 ust.1 wyżej cytowanej ustawy.

Niewątpliwie podjęcie nauki, zasadniczo przyczynia się do pozyskania wyższego poziomu wiedzy w dziedzinie objętej danym kierunkiem studiów. W Pana przypadku kierunek ten pokrywa się również z zakresem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Jednakże należy zauważyć, iż decyzję o rozpoczęciu studiów w formie odpłatnej podjął Pan zanim rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, o czym świadczą dokonane w roku wcześniejszym odliczenia z tego tytułu. Zaś prowadząc działalność gospodarczą w latach 2002 i 2003 korzystał Pan również z ulgi w podatku z tego tytułu.

Powyższe świadczy, że przedmiotowe wydatki pozostawały bez związku z wykonywaną przez Pana działalnością gospodarczą. Nie mogą być więc uznane za koszty działalności gospodarczej wydatki, które może ponosić każda osoba fizyczna i to niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Do takich wydatków, mających charakter wydatków osobistych ,niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, które mogą być ponoszone przez wszystkie osoby fizyczne , należy zaliczyć między innymi wydatki na oświatę, kulturę naukę w szkołach wyższych czy dokształcanie.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatnika na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych musi być związane z utrzymaniem lub zwiększeniem wysokości przychodów z określonego źródła. Przesądza o tym ogólna definicja kosztu podatkowego.

W świetle powyższego, mając na uwadze przedstawiony w Pana piśmie stan faktyczny oraz informacje znajdujące się w bazie danych tutejszego Urzędu, wydatki ponoszone przez Pana na odpłatne kształcenie na Politechnice Opolskiej nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy w Oleśnie