Podatnik, prowadzący działalność w zakresie świadczenia usług zarządzania i marketingu, zakupił od firmy leasingowej wrak samochodu, a poniesiony wyda... - Interpretacja - PP 443-8/260/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.01.2004, sygn. PP 443-8/260/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik, prowadzący działalność w zakresie świadczenia usług zarządzania i marketingu, zakupił od firmy leasingowej wrak samochodu, a poniesiony wydatek zaliczył w ciężar kosztów prowadzonej działalności, odliczając równocześnie podatek naliczony. Po upływie 2 tygodni podatnik sprzedał zakupiony wrak, natomiast osiągnięty przychód wykazał w podatku dochodowym i równocześnie jako obrót w podatku od towarów i usług.
Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego w przedmiotowej sprawie w zakresie podatku dochodowego, zawartym w piśmie US PDI/415-103/136 z dnia 12.09.2003 r., ze względu na rodzaj prowadzonej przez podatnika działalności (usługi zarządzania i marketingu), wydatek poniesiony na zakup wraku samochodu pozostaje bez związku z prowadzoną działalnością, zatem nie powinien być zaliczony w ciężar kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. W tej sytuacji przychód uzyskany z tytułu sprzedaży wraku samochodu stanowi odrębne źródło przychodu, o którym mowa a art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), i podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym za 2003 r.
Organ podatkowy stwierdza, iż w zakresie podatku od towarów i usług, ma w powyższej sprawie zastosowanie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. ze zm.), który stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Jak wynika z załączonej do wniosku faktury, podatnik opodatkował sprzedaż wraku samochodu wg stawki 22%. Zatem zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. ze zm.), w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie byłą objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona z podatku.Stanowisko podatnika, iż poniesiony wydatek jest kosztem w prowadzonej działalności, nie jest właściwe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki