Odliczenie od podatku zakupu laptopa w ramach ulgi rehabilitacyjnej. - Interpretacja - 0112-KDIL3-2.4011.419.2018.1.JK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.419.2018.1.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Odliczenie od podatku zakupu laptopa w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2018 r. (data wpływu 9 listopada 2018 r.) uzupełnionym w dniu 16 listopada 2018 r. oraz w dniu 20 listopada 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od xx roku życia choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, a od xxxx roku na osteoporozę. Choroba spowodowała, iż Zainteresowany jest niskiego wzrostu, ma: liczne zwyrodnienia, skrzywienia, deformacje drobnych stawów rąk i stóp, koślawość i ograniczenie ruchomości stawów kolanowych, śladową ruchomość stawów biodrowych. Wnioskodawca jest po operacji usunięcia zaćmy. Choroba postępuje i każdy rok sprawia, że Zainteresowanemu trudniej jest w wykonywaniu różnych czynności pomimo młodego wieku. Obecnie Wnioskodawca jest zakwalifikowany do operacji endoprotezy (). Mieszka w domu jednorodzinnym. Użytkowane pomieszczenia położone są na jednym poziomie bez żadnych schodów. Budynek oraz działka są własnością Zainteresowanego.

Wnioskodawca posiada znaczny stopień niepełnosprawności wydany na stałe. Zainteresowany porusza się o kulach pachowych oraz wózku inwalidzkim. Miał 6 złamań: ().

Ze względu na stan zdrowia oraz różne przebiegi choroby (rzuty) Wnioskodawca jest wykluczony z życia społecznego, kontaktów ze znajomymi, spotkań. Wykonywanie takich czynności jak zakupy, opłacanie rachunków na poczcie czy placówce banków (opłata za śmieci, podatki, rachunki za energie, telefon), wizyta w banku (dokonywanie różnych czynności bankowych), wizyta w urzędzie (gminy, powiatu, skarbowym) są ogromnym problemem ze względu na ograniczenia ruchowe i bolesność stawów. Zwyrodniałe dłonie (kończyny górne) utrudniają tak proste czynności jak wyciąganie portfela oraz odliczanie odpowiedniej kwoty do wpłaty. Poruszanie się o kulach utrudnia wchodzenie po schodach, jak również noszenie zakupionych towarów. Zakup laptopa ułatwiłby Wnioskodawcy samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych, takich jak: opłacanie rachunków, dokonywanie przez internet podstawowych zakupów niezbędnych w codziennych funkcjonowaniu z dostawą do domu, rezerwacja wizyt u lekarzy specjalistów, dostęp do wyników badań i szybkiego kontaktu z lekarzem, a nawet zakupu usług jak zamawianie hydraulika, elektryka. Zakupiony sprzęt ułatwiłby rehabilitację społeczną polegającą na uczestnictwie w życiu społecznym, komunikację z otoczeniem. Zakup laptopa jest jak najbardziej narzędziem pomocnym i ułatwiającym Zainteresowanemu codzienne życie, będzie wykorzystywany tylko przez niego, a zatem posiada cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Zwyrodniałe dłonie ograniczają możliwość pisma ręcznego nowoczesne laptopy dają możliwość dyktowania. Możliwość zakupu laptopa daje możliwość korzystania z stron internetowych różnych ważnych instytucji państwowych, które są dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych ze słabym wzrokiem. Na zakup laptopa Wnioskodawca zamierza przeznaczyć tylko i wyłącznie własne środki finansowe. Nie będzie korzystał z innych źródeł finansowania takich jak PCPR, PFRON. Obecny 6-letni laptop Zainteresowanego uległ awarii i nie może z niego korzystać.

Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że nowy laptop można w pełni zindywidualizować do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności. Nowoczesny system A daje wiele ułatwień dla osoby niepełnosprawnej, w tym możliwość powiększenia czcionki dla osób niedowidzących (w przypadku Zainteresowanego po usunięciu zaćmy jest to bardzo przydatna opcja), na laptopie znajdzie się również program B, który daje możliwość dyktowania i zapisywania jak również odczytywania, sam nowoczesny A który będzie na laptopie pozwala w swoich ustawieniach na wiele ułatwień dotyczących osoby niepełnosprawnej, dodatkowo online można w portalu c. dyktować tekst i edytować go za pomocą mowy w języku polskim, co jest dla Wnioskodawcy dużym ułatwieniem ze względu na niemożności uchwycenia długopisu i pisma ręcznego. Można również ustawić obsługę jak również pisanie przy pomocy tylko jednego kliknięcia myszką. Także nowy laptop będzie w pełni zindywidualizowany do potrzeb Zainteresowanego wynikających z upośledzenia kończyn górnych (licznych zwyrodnień, przykurczów, niedowładów).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zakup powyższego laptopa na szacowaną kwotę ok 4 000,00 zł Zainteresowany może odliczyć w rozliczeniu rocznym PIT-37 - PIT/O w faktycznej kwocie na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Zainteresowany uważa, że zakup laptopa ułatwi wykonywanie czynności życiowych. Rozpatrzenie podobnej sytuacji miało już miejsce:

  • interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z 10 września 2014 r. (IPTPB2/415-354/14-4/AKr),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 grudnia 2014 r. (IPTPB2/415-541/14-4/AU).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018, poz. 1509 z poźn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c, art. 30e i art. 30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 powołanej ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b 7g tego artykułu.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Mając na względzie powołane przepisy należy stwierdzić, że określenie indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać określone właściwości.

Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika zatem, że:

  • pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,
  • zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
  • cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.

Do oceny przydatności tego sprzętu w rehabilitacji pomocnym będzie oparcie się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 26 ust. 7d cytowanej ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 511, z późn. zm.) rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

W myśl art. 9 ust. 2 tej ustawy rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez:

  • wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej,
  • wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,
  • likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji,
  • kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną z orzeczonym na stałe znacznym stopniem niepełnosprawności. Wnioskodawca choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozę. Zainteresowany jest niskiego wzrostu, ma: liczne zwyrodnienia, skrzywienia, deformacje drobnych stawów rąk i stóp, koślawość i ograniczenie ruchomości stawów kolanowych, śladową ruchomość stawów biodrowych. Wnioskodawca jest po operacji usunięcia zaćmy posterydowej obu oczu. Choroba postępuje i każdy rok sprawia, że Zainteresowanemu trudniej jest w wykonywaniu różnych czynności pomimo młodego wieku. Obecnie Wnioskodawca jest zakwalifikowany do operacji endoprotezy (). Zainteresowany miał 6 złamań. Ze względu na stan zdrowia oraz różne przebiegi choroby (rzuty) Wnioskodawca jest wykluczony z życia społecznego, kontaktów ze znajomymi, spotkań. Wykonywanie takich czynności jak zakupy, opłacanie rachunków na poczcie czy placówce banków, wizyta w banku, wizyta w urzędzie są ogromnym problemem ze względu na ograniczenia ruchowe i bolesność stawów. Zwyrodniałe dłonie (kończyny górne) utrudniają tak proste czynności jak wyciąganie portfela oraz odliczanie odpowiedniej kwoty do wpłaty. Poruszanie się o kulach utrudnia wchodzenie po schodach, jak również noszenie zakupionych towarów. Zakup laptopa ułatwiłby Wnioskodawcy samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Zakupiony sprzęt ułatwiłby rehabilitację społeczną polegającą na uczestnictwie w życiu społecznym, komunikację z otoczeniem. Zakup laptopa jest jak najbardziej narzędziem pomocnym i ułatwiającym Zainteresowanemu codzienne życie, będzie wykorzystywany tylko przez niego, a zatem posiada cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Zwyrodniałe dłonie ograniczają możliwość pisma ręcznego nowoczesne laptopy dają możliwość dyktowania. Możliwość zakupu laptopa daje możliwość korzystania z stron internetowych różnych ważnych instytucji państwowych, które są dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych ze słabym wzrokiem. Nowy laptop można w pełni zindywidualizować do potrzeb wynikających z niepełnosprawności Zainteresowanego. Nowoczesny system A daje wiele ułatwień dla osoby niepełnosprawnej w tym możliwość powiększenia czcionki dla osób niedowidzących (w przypadku Zainteresowanego po usunięciu zaćmy jest to bardzo przydatna opcja), na laptopie znajdzie się również program B, który daje możliwość dyktowania i zapisywania jak również odczytywania, sam nowoczesny A który będzie na laptopie pozwala w swoich ustawieniach na wiele ułatwień dotyczących osoby niepełnosprawnej, dodatkowo online można w portalu c. dyktować tekst i edytować go za pomocą mowy w języku polskim, co jest dla Wnioskodawcy dużym ułatwieniem ze względu na niemożności uchwycenia długopisu i pisma ręcznego. Można również ustawić obsługę jak również pisanie przy pomocy tylko jednego kliknięcia myszką.

Jak wynika z treści wniosku zakupiony laptop będzie narzędziem pomocnym i ułatwiającym życie Wnioskodawcy. Komputer będzie posiadał cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, gdyż będzie przystosowany do niepełnosprawności Zainteresowanego (będzie posiadał m.in.: nowoczesny system dający wiele ułatwień dla osoby niepełnosprawnej, w tym możliwość powiększenia czcionki dla osób niedowidzących, program, który daje możliwość dyktowania i zapisywania jak również odczytywania). Możliwość dyktowania tekstu i edytowania go za pomocą mowy jest dla Wnioskodawcy dużym ułatwieniem ze względu na niemożności uchwycenia długopisu i pisma ręcznego. Zatem nowy laptop będzie w pełni zindywidualizowany do potrzeb Zainteresowanego wynikających z upośledzenia kończyn górnych (licznych zwyrodnień, przykurczów, niedowładów), jak również niedowidzenia.

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na zakup laptopa który będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności Zainteresowanego ułatwiający wykonywanie podstawowych czynności życiowych będzie mógł zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym wydatek ten, będzie mógł być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej