Ustalenie momentu uzyskania przychodów przy sprzedaży voucherów i pakietów masaży. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.776.2022.3.AG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.776.2022.3.AG

Temat interpretacji

Ustalenie momentu uzyskania przychodów przy sprzedaży voucherów i pakietów masaży.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 30 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 30 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 listopada 2022 r. (wpływ 27 listopada 2022 r. i 28 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest jednoosobową działalnością, działającą jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, zarejestrowaną również jako podatnik podatku od towarów i usług („podatnik VAT”).

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie usług masażu balijskiego, usług kosmetycznych, takich jak peelingi, rytuały, w skład których wchodzi masaż, peeling oraz kąpiel ziołowa, jak również sprzedaży kosmetyków i ziół. Wnioskodawca funkcjonuje jako franczyzobiorca w sieci (…). W Polsce istnieje sieć salonów, franczyzobiorców sieci (…), które są odrębnie prowadzonymi działalnościami („Salony Sieci”).

Wnioskodawca prowadzi głównie działalność na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, rejestrując tym samym sprzedaż na kasie rejestrującej. Zdarza się jednak również sprzedaż na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność, jak również na rzecz osób prawnych i w takich przypadkach wystawiana jest faktura VAT.

W celu zwiększenia atrakcyjności oferty sprzedaży Wnioskodawca prowadzi sprzedaż voucherów na usługi, oferowane w salonie. Vouchery mogą opiewać na konkretny masaż bądź na konkretną wartość (np. voucher na 200 zł). Każdy voucher ma przyznany indywidualny numer. Termin ważności sprzedanych voucherów upływa co do zasady po pół roku od daty wystawienia vouchera, jednak na wniosek klienta może zostać wydłużony o dowolny okres. Wniosek o wydłużenie jest rozpatrywany indywidualnie. Jeśli współpraca z klientem układa się dobrze, klient regularnie korzysta w usług salonu, Wnioskodawca pozytywnie rozpatruje wnioski o wydłużenie. Czas, na jaki są wydłużane, zwykle nie przekracza 1 miesiąca.

Usługi, z których klient może skorzystać w ramach vouchera, opodatkowane są stawką 23%. Wszystkie usługi realizowane w Salonach Sieci opodatkowane są stawką VAT 23%. Salony Sieci płacą franczyzodawcy prowizję od sprzedanych masaży i voucherów. W Salonach Sieci funkcjonuje ten sam cennik usług, jednak każdy salon Sieci może wprowadzać swoje rabaty. Klient co do zasady wykorzystuje voucher w salonie Wnioskodawcy, jednak może się zdarzyć, że klient będzie chciał wykorzystać voucher w innym Salonie Sieci. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, Salon Sieci, który wyświadczył usługę masażu na bazie vouchera, wystawionego przez Wnioskodawcę, informuje Wnioskodawcę, a następnie po akceptacji Wnioskodawcy Salon Sieci wystawia na Wnioskodawcę fakturę w miesiącu wykorzystania vouchera. Wartość faktury to kwota wykorzystania zgodnie z cennikiem, pomniejszona o procent prowizji zapłaconej franczyzodawcy przez Wnioskodawcę w momencie sprzedaży vouchera. Analogicznie, w przypadku wykorzystania w salonie Wnioskodawcy vouchera z innego Salonu Sieci, Wnioskodawca, zgodnie z zasadami opisanymi j/w, wystawia fakturę na inny Salon Sieci. Vouchery, sprzedane z rabatem, nie mogą być wykorzystywane w innych Salonach Sieci, a jedynie w salonie, który sprzedał voucher z rabatem.

Vouchery w świetle VAT

W ustawie o VAT uregulowano zasady rozliczania podatku w przypadku bonów na towary i usługi. Zgodnie z tymi regulacjami sposób opodatkowania transakcji realizowanych z ich użyciem uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju są to bony. Ustawodawca rozróżnia bowiem bony jednego przeznaczenia (SPV) i bony różnego przeznaczenia (MPV). Przez bon jednego przeznaczenia (SPV) należy rozumieć bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu (przez którą rozumie się pierwsze wprowadzenie bonu do obrotu). I tak, w momencie sprzedaży vouchera klientowi przez Wnioskodawcę, miejsce jego wykorzystania jest znane i jest to salon Wnioskodawcy. Sporadycznie zdarza się, że klient postanawia wykorzystać voucher w innym Salonie Sieci (tylko jeśli voucher był sprzedany bez rabatu). Zmiana miejsca wykorzystania ustalana jest każdorazowo między salonami na podstawie wniosku klienta. Salony sieci mają prawo odmówić wykorzystania vouchera, sprzedanego w innym Salonie Sieci. Kwota należnego podatku jest znana w momencie sprzedaży vouchera i wynosi 23%. Obowiązek podatkowy w VAT powstaje więc w momencie sprzedaży vouchera klientowi (voucher jest bonem jednego przeznaczenia).

Vouchery w świetle PIT

Bazując na ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 14 pkt 1j („W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu podatnik może uznać dzień pobrania wpłaty.”), Wnioskodawca opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaż vouchera w momencie jego sprzedaży klientowi, na podstawie wystawionego na kasie fiskalnej paragonu.

Pakiety masaży w świetle PIT i VAT

Wnioskodawca sprzedaje również pakiety masaży (promocja nazywana 5+1 gratis). Jeśli klient zapłaci z góry za 6 masaży, otrzymuje rabat na cały pakiet, który to rabat wartościowo jest zwykle zbliżony do wartości jednego masażu.

Salony Sieci płacą franczyzodawcy prowizję od sprzedanych pakietów masaży. W Salonach Sieci funkcjonuje ten sam cennik pakietów masaży, jednak każdy salon Sieci może wprowadzać swoje rabaty. Pakiety masaży nie mogą być wykorzystywane w innych Salonach Sieci, a jedynie w salonie, który sprzedał taki pakiet. Wnioskodawca opodatkowuje podatkiem VAT sprzedaż pakietu w momencie jego sprzedaży klientowi, na podstawie wystawionego na kasie fiskalnej paragonu. Jednocześnie w tym samym momencie następuje opodatkowanie podatkiem od osób fizycznych, bazując na ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 14 pkt 1j „W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu podatnik może uznać dzień pobrania wpłaty”. Wnioskodawca traktuje pakiet jako bon jednego przeznaczenia, zgodnie z ustawą VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w przypadku pakietów masażu 5+1 z paragonu nie wynika jednoznacznie, co jest przedmiotem zakupu.

Istnieje dokumentacja wewnętrzna sprzedaży (rejestr pakietów), z której wynika katalog dostępnych towarów i usług, powiązanych z daną transakcją. Dokumentacja taka jest sporządzana na bieżąco i zawiera szczegółową informację o sprzedanych pakietach, m.in. numer indywidualny pakietu, imię i nazwisko klienta, do którego przypisany jest pakiet, data wydania pakietu, wartość kwoty zapłaconej za pakiet, ilość i długość trwania masaży zakupionych w ramach pakietu, daty wykorzystania poszczególnych masaży z pakietu.

Dokumentacja ta pozwala na identyfikację pakietu i monitorowanie wykorzystania pakietu.

Ponadto, klient otrzymuje pakiet w postaci fizycznego karnetu, na którym przy wykorzystaniu kolejnego masażu z pakietu przyklejana jest przez pracownika recepcji naklejka z logo firmy, potwierdzająca tym samym wykorzystanie masażu z pakietu. Naklejka informuje klienta, ile ma wykorzystanych masaży w ramach pakietu.

W odniesieniu do sprzedawanych voucherów istnieje dokumentacja wewnętrzna sprzedaży (rejestr voucherów), gdzie zapisywany jest numer indywidualny vouchera, informacja dla kogo jest voucher (klient uprawniony do wykorzystania vouchera), wartość zapłacona za voucher, wartość vouchera (w przypadku voucherów wartościowych), rodzaj usługi (w przypadku voucherów na konkretny rodzaj masażu), data wydania i data ważności vouchera, data wykorzystania vouchera. W ramach zakupionego vouchera wartościowego, klient może wybrać dowolną usługę masażu, peelingu i rytuału spośród katalogu usług dostępnych w cenniku. Cenniki są dostępne na stronie internetowej oraz w salonie w postaci wydrukowanych ulotek.

W odniesieniu do pakietów i voucherów istnieje regulamin korzystania z pakietów i voucherów, z którego m.in wynika, że klient może wykorzystać voucher wartościowy na wszystkie usługi oferowane przez salon, ale nie może go wykorzystać na zakup kosmetyków i ziół. Voucher ani pakiet nie podlegają wymianie na środki pieniężne. W przypadku Voucherów kwotowych, Voucher wykorzystany na mniejszą sumę nie podlega zwrotowi w postaci różnicy.

Klient może wykorzystać wartość różnicy na dodatkowe usługi podczas rezerwacji lub podczas wizyty.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca prawidłowo ustala obowiązek podatkowy od sprzedanych voucherów w podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w dacie emisji, czyli sprzedaży (rejestracji na kasie fiskalnej)?

2.Czy Wnioskodawca prawidłowo ustala obowiązek podatkowy od sprzedanych pakietów masaży w podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w dacie emisji, czyli sprzedaży (rejestracji na kasie fiskalnej)?

Pana stanowisko w sprawie

Opodatkowanie podatkiem PIT następuje w dacie rejestracji zdarzenia sprzedaży vouchera i pakietu masaży na kasie rejestrującej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zwracam uwagę, że przychodem podatkowym są wyłącznie tylko takie wartości, które definitywnie powiększają aktywa osoby fizycznej.

Jednocześnie wskazuję, że za przychód podatkowy w rozumieniu przepisów prawa podatkowego mogą zostać uznane tylko takie przysporzenia podatnika, które mają charakter definitywny, tj. w sposób bezzwrotny i trwały powiększają jego majątek. Ponadto przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

Z tego przepisu wynika, że – co do zasady – przychód podatkowy powinien być rozpoznany przez podatnika w dacie najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w tym przepisie.

Ustawodawca przewidział również sytuacje, w której otrzymanie środków pieniężnych przychodu podatkowego nie stanowi. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Jest to zatem przepis szczególny, wykluczający uznawanie za przychód kwot otrzymanych przez podatnika oraz kwot należnych podatnikowi, pod warunkiem że stanowią one zapłatę na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (latach podatkowych). Tym samym przychodem nie jest wpłata pobrana na poczet późniejszych dostaw.

Skoro przedmiotem interpretacji są vouchery i pakiety masaży, to wskazuję, że voucher/bon/karta podarunkowa jest substytutem pieniądza i umożliwia jedynie dokonanie zapłaty za świadczenia zrealizowane w przyszłości, które będą polegały na wydaniu towarów/wykonaniu usługi w ramach działalności gospodarczej. Dlatego też stwierdzam, że także wydanie (sprzedaż) vouchera/bonu/karty podarunkowej nie jest wydaniem towaru ani świadczeniem usługi. Wynikające z otrzymanego vouchera/bonu/karty podarunkowej uprawnienia niekoniecznie muszą zostać w przyszłości zrealizowane.

Stąd wskazuję, że voucher/bon/karta podarunkowa są dokumentami, które poświadczają przysługujące jego posiadaczowi uprawnienia, np. do otrzymania w oznaczonym terminie pewnego świadczenia lub towaru. Podkreślam przy tym, że sprzedaż vouchera/bonu/karty podarunkowej nie skutkuje wydaniem towaru ani świadczeniem usługi, voucher/bon/karta podarunkowa nie jest rzeczą ani prawem majątkowym, nie mieści się także w pojęciu „usługa”.

Zatem, co do zasady, przychód podatkowy powstaje w momencie wykorzystania vouchera/bonu/karty podarunkowej przez klienta na nabycie określonego towaru, czy też usługi. Skoro przychód podatkowy powinien być rozpoznany w momencie wydania towaru/wykonania usługi, to też otrzymaną zapłatę za voucher/bon/kartę podarunkową należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszej dostawy towaru/ wykonania usługi.

Natomiast w sytuacji, gdy klient nie zrealizuje vouchera/bonu/karty podarunkowej posiadającej z góry określony termin ważności, momentem rozpoznania przez podatnika przychodu podatkowego będzie dzień, w którym upłynął termin wyznaczony na ich realizację (dzień przekształcenia się przedpłaty w definitywne przysporzenie majątkowe).

Należy mieć jednak na uwadze art. 14 ust. 1j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu podatnik może uznać dzień pobrania wpłaty. W przypadku wyboru takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu podatnik jest obowiązany stosować go przez cały rok podatkowy. Podatnik informuje o tym wyborze w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym stosował ten sposób.

Zgodnie z art. 14 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisu ust. 3 pkt 1 nie stosuje się do przychodów, o których mowa w ust. 1j.

Zwracam uwagę, że w art. 14 ust. 1j ustawy podatkowej ustawodawca wprost odniósł się do czynności „podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług”. W cytowanym fragmencie przepisu jest uwidoczniony zatem obligatoryjny charakter związany z czynnością rejestracji określonych zdarzeń przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Jest Pan także zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi Pan działalność w zakresie usług masażu balijskiego, usług kosmetycznych, takich jak peelingi, rytuały, w skład których wchodzi masaż, peeling oraz kąpiel ziołowa, jak również sprzedaży kosmetyków i ziół. Pana firma funkcjonuje jako franczyzobiorca w sieci (...). Prowadzi Pan głównie działalność na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, rejestrując tym samym sprzedaż na kasie rejestrującej. Zdarza się jednak również sprzedaż na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność, jak również na rzecz osób prawnych i w takich przypadkach wystawiana jest faktura VAT. W celu zwiększenia atrakcyjności oferty sprzedaży prowadzi Pan sprzedaż voucherów na usługi, oferowane w salonie. Vouchery mogą opiewać na konkretny masaż bądź na konkretną wartość (np. voucher na 200 zł). Każdy voucher ma przyznany indywidualny numer. Termin ważności sprzedanych voucherów upływa co do zasady po pół roku od daty wystawienia vouchera, jednak na wniosek klienta może zostać wydłużony o dowolny okres. Czas, na jaki są wydłużane, zwykle nie przekracza 1 miesiąca. Klient co do zasady wykorzystuje voucher w Pana salonie, jednak może się zdarzyć, że klient będzie chciał wykorzystać voucher w innym Salonie Sieci. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, Salon Sieci, który wyświadczył usługę masażu na bazie vouchera, wystawionego przez Pana, informuje Pana, a następnie po Pana akceptacji, Salon Sieci wystawia na Pana fakturę w miesiącu wykorzystania vouchera. Wartość faktury to kwota wykorzystana zgodnie z cennikiem, pomniejszona o procent prowizji zapłaconej przez Pana franczyzodawcy w momencie sprzedaży vouchera. Analogicznie, w przypadku wykorzystania w Pana salonie vouchera z innego Salonu Sieci, zgodnie z powyższymi zasadami, wystawia Pan fakturę na inny Salon Sieci. Vouchery, sprzedane z rabatem, nie mogą być wykorzystywane w innych Salonach Sieci, a jedynie w salonie, który sprzedał voucher z rabatem. Sprzedaje Pan również pakiety masaży (promocja nazywana 5+1 gratis). Jeśli klient zapłaci z góry za 6 masaży, otrzymuje rabat na cały pakiet, który to rabat wartościowo jest zwykle zbliżony do wartości jednego masażu. Salony Sieci płacą franczyzodawcy prowizję od sprzedanych pakietów masaży. Pakiety masaży nie mogą być wykorzystywane w innych Salonach Sieci, a jedynie w salonie, który sprzedał taki pakiet. Opodatkowuje Pan podatkiem VAT sprzedaż pakietu w momencie jego sprzedaży klientowi, na podstawie wystawionego na kasie fiskalnej paragonu. Traktuje Pan pakiet jako bon jednego przeznaczenia, zgodnie z ustawą VAT. Zarówno w odniesieniu do voucherów, jaki i pakietów masaży posiada Pan dokumentację wewnętrzną (rejestry) ich sprzedaży.

Zatem, w Pana sprawie powołany art. 14 ust. 1j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje zastosowanie, ponieważ z wniosku wynika, że stosuje Pan zasady ewidencjonowania przychodów w odniesieniu do voucherów i pakietów masaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwracam jednak uwagę, że wybierając taki sposób ustalania daty powstania przychodów, jest Pan zobowiązany stosować go przez cały rok podatkowy i poinformować o tym wyborze w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składanym za rok podatkowy, w którym stosował Pan ten sposób.

Reasumując – prawidłowo ustala Pan obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w odniesieniu do voucherów, jak i pakietów masaży, tj. w dacie emisji, czyli sprzedaży (rejestracji na kasie fiskalnej).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).