Wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynn... - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.462.2022.3.KC

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.462.2022.3.KC

Temat interpretacji

Wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na utrzymaniu wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 18 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości dokonania odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 września 2022 r. (data wpływu 27 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rozlicza się Pani wspólnie z małżonkiem.

Wspólnie z mężem ma Pani na utrzymaniu syna ur. … listopada 2002 r.

Syn jest osobą niepełnosprawną, posiada orzeczenie o niepełnosprawności stopnia umiarkowanego, symbol 02-P, wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Syn posiada także orzeczenie Komisji Lekarskiej ZUS o całkowitej niezdolności do pracy od … czerwca 2021 r. do … maja 2022 r., a następnie syn otrzymał orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z … czerwca 2022 r. o całkowitej niezdolności do pracy do … czerwca 2022 r.

Ww. orzeczenie o niepełnosprawności wydano do … listopada 2024 r.

W związku z powyższym, syn otrzymuje rentę socjalną w wysokości zgodnej z aktualnymi przepisami w tym zakresie.

Syn otrzymuje także zasiłek pielęgnacyjny od Urzędu.

Jednocześnie oświadcza Pani, że sprawa którą opisuje w niniejszym wniosku, nie jest w trakcie postępowania podatkowego ani kontroli podatkowej.

W związku z faktem, iż syn w tym roku ukończył - na podstawie egzaminów eksternistycznych - szkołę średnią, podszedł do egzaminów maturalnych, które wszystkie zdał.

Powyższe poprzedzone było odbyciem przez syna kursów online przygotowujących do egzaminów, jak i wieloma godzinami lekcji indywidualnych z różnych przedmiotów.

Wszystkie korepetycje syn odbywał online.

Aktualnie syn planuje rozpoczęcie studiów oraz – w zależności od dostania się na studia dzienne czy zaoczne – rozważa podjęcie pracy, choć na część etatu. Syn planuje także egzamin certyfikujący z języka angielskiego, do czego konieczne będą dalsze korepetycje online. Także studia, na wielu uczelniach i kierunkach, odbywają się - choćby w części - w formie online. Zatem do podjęcia studiów jak i podejścia do egzaminu z języka, syn potrzebuje komputera/laptopa. Również możliwe jest, że syn podejmie pracę, do której realizacji niezbędny będzie komputer.

Dodatkowo, lekarz specjalista psychiatrii pod opieką którego jest syn, zaleca spotkania/terapię z psychologiem. Ponownie, może to być realizowane choćby w części, online.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Planuje Pani zakup komputera/laptopa dla syna w 2022 r. Przewidywany koszt zakupu to 4 000 zł brutto.

Dochody Pani syna w 2022 r. - według stanu na dzień zapytania - nie przekroczą dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1300), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Syn otrzymuje rentę socjalną, na podstawie decyzji ZUS oraz zasiłek pielęgnacyjny.

Orzeczenie zostało wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności do … listopada 2024 r.

Komputer, o którym mowa we wniosku, będzie dla syna sprzętem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych, odpowiednio do potrzeb wynikających z Jego niepełnosprawności. Między innymi, syn został przyjęty na studia na Uniwersytecie (...) w (...). Komputer będzie mu pomocny do studiów. Część zajęć może odbywać się zdalnie. Syn będzie wnioskował na Uniwersytecie o indywidualny tok studiów, do realizacji którego także pomocny będzie komputer. Ponadto, Syn jest pod opieką fundacji (...) w (...), z pomocą której poszukuje pracy, którą można realizować w sposób zdalny w całości lub w części.

Zakupiony komputer nie będzie posiadał cech „indywidualnego przeznaczenia”.

Pomiędzy ww. urządzeniem a rodzajem niepełnosprawności Syna istnieje ścisły związek. Zdając egzaminy eksternistyczne w celu ukończenia szkoły średniej oraz przystępując do matury, Syn na podstawie zaświadczenia lekarskiego korzystał z możliwości zdawania egzaminów w oddzielnej sali, z wydłużonym czasem. Teraz, w ramach indywidualnego toku studiów, o który Syn będzie wnioskował w ramach możliwości oferowanej przez Uniwersytet (...), najprawdopodobniej będzie miał możliwość m.in. zmiany sposobu zaliczania kolokwiów i egzaminów z ustnego na pisemny oraz będzie najprawdopodobniej w części zajęć uczestniczył zdalnie. Syn, w ramach Fundacji (...) w (...), poszukuje pracy możliwej do realizowania zdalnie w całości lub w części.

Wydatki na zakup komputera poniesie Pani oraz mąż. Będziecie mieli Państwo imienną fakturę/dokument, potwierdzający zakup komputera, wystawiony przez sprzedawcę komputera dla Państwa, jako konsumentów/nabywców.

Wydatki poniesione na zakup laptopa nie zostaną sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ani nie zostaną Pani zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Odliczenie wydatków poniesionych na zakup komputera w ramach ulgi rehabilitacyjnej od podatku od osób fizycznych przy rozliczeniu PIT za 2022 r. jest przedmiotem Pani wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Nie planuje Pani, aby ww. wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu albo odliczone w jakiejkolwiek formie.

W 2022 r. osiągnie Pani dochody opodatkowane według skali podatkowej.

Pytania

1.Czy kwota, za którą zakupi Pani laptop do opisanych celów w 2022 r. może zostać odliczona od dochodu jaki wykaże Pani z mężem we wspólnym rozliczeniu za rok 2022, jako wydatki na cele rehabilitacyjne, związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną, pozostającego na Pani utrzymaniu?

2.Czy odliczenia w takiej sytuacji dokonać można całej kwoty na zakup laptopa zgodnie z fakturą/rachunkiem, czy jest limit, a jeśli tak to jaki?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, wobec stanu zdrowia syna, posiadanych orzeczeń oraz możliwości jego dalszej nauki/szukania pracy, kwota wydana na zakup laptopa w całości - jako wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, dla Pani niepełnosprawnego syna będącego na utrzymaniu Pani i Pani małżonka, w roku 2022 - może zostać odliczona od dochodu wspólnego Pani i Pani małżonka jaki wykażecie w rozliczeniu za rok 2022 bez względu na wysokość osiągniętych przez Państwa w roku 2022 dochodów na podstawie rachunku/faktury za zakupiony sprzęt.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 tej ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Na mocy art. 26 ust. 7b omawianej ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z art. 26 ust. 7e ww. ustawy wynika, że:

Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1300), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e, świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a, dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1, 202 i 1692), dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692 i 1967), dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła i dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, o których mowa w art. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. poz. 1967), oraz przyznanych na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

Stosownie do art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1)I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b) znaczny stopień niepełnosprawności;

2)II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy albo

b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne stosownie do treści art. 26 ust. 7d analizowanej ustawy, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Przy czym nadmienić należy, że w myśl art. 26 ust. 7e ww. ustawy, przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają m.in. dzieci niepełnosprawne.

Rozpatrując czy zakup komputera/laptopa podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej należy wskazać, że katalog wydatków zawarty w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a cyt. ustawy jest niedozwolona.

Należy również pokreślić, że wszelkie zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień podatkowych powinny być interpretowane ściśle, zgodnie przede wszystkim z ich wykładnią językową. Wykluczone jest w tym wypadku stosowanie wykładni rozszerzającej jak i zawężającej.

Mając powyższe na względzie należy podkreślić, że każdy wydatek musi być rozpatrywany indywidualnie i w odniesieniu do konkretnego podatnika, który zamierza skorzystać z odliczenia. Zaakcentować należy, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne – mające cechy sprzętu, urządzeń i narzędzi o charakterze szczególnym, konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać określone właściwości.

Z uregulowań zawartych w ww. przepisach wynika zatem, że:

pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,

zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,

cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.

Do oceny przydatności tego sprzętu w rehabilitacji pomocnym będzie oparcie się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Podkreślić należy, że aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego są wprowadzane na rynek nowe urządzenia i doskonalone dotychczas funkcjonujące na rynku urządzenia, powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, są w niej wykorzystywane i stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, wspomagających rehabilitację, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, stwierdzić należy, że z pewnością zakupiony przez Panią dla syna komputer/laptop będzie pomocny w życiu codziennym, tj. w znalezieniu pracy, studiowaniu, podczas spotkań/terapii z psychologiem, jednak, wobec tego, że - jak Pani wskazała - nie będzie posiadał on cech „indywidualnego przeznaczenia”, to będzie ogólnodostępnym urządzeniem technicznym i mieści się w kategorii dóbr powszechnego użytku, z których w zwykły sposób korzystać może ogół osób, niezależnie od faktu ewentualnej niepełnosprawności.

Wobec tego, że zakupiony komputer/laptop nie będzie wyróżnił się jakimiś indywidualnymi cechami, to nie spełnia on kryteriów „indywidualnego sprzętu” niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie zostanie spełniony jeden z warunków koniecznych do zastosowania odliczenia.

W konsekwencji, wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jaki wykaże Pani z mężem we wspólnym rozliczeniu za rok 2022, jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na Pani utrzymaniu.

Z powyższej przyczyny, odniesienie się do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 stało się bezprzedmiotowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA), albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).