W zakresie ustalenia momentu powstania przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.456.2022.1.MS2

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.456.2022.1.MS2

Temat interpretacji

W zakresie ustalenia momentu powstania przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna

 stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą (działalność obiektów sportowych PKD 93.11.Z), w ramach której zamierza Pan zorganizować 21-27 sierpnia 2022 r. wydarzenie sportowe – (…). Osoby zainteresowane turniejem, aby wziąć w nim udział zobowiązane są do zakupu usługi podstawowej tj. udziału w turnieju. W czasie trwania (…) odbędą się cztery turniejowe imprezy towarzyszące. Uczestnicy turnieju, w trakcie rejestracji on-line, mogą zarezerwować fakultatywnie udział w imprezie także dla osób towarzyszących (osoby towarzyszące, nie będące zawodnikami, nie mogą samodzielnie dokonać zakupu). Wszystkie z nich wymagają wcześniejszej rezerwacji, liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Dokupienie wejść, po wypełnieniu zgłoszenia on-line na turniej, będzie umożliwione jedynie w przypadku nie wyprzedania wszystkich miejsc. Do imprez towarzyszących należą:

1)Impreza powitalna - wydarzenie, które pozwoli wszystkim uczestnikom poznać swoich rywali oraz obiekt, w którym będą odbywać się (…) tj. (…), największy obiekt do gry w (...) na świecie. Cena 20 USD za osobę.

2)Ceremonia otwarcia - oficjalna ceremonia otwarcia (…) w ramach której na uczestników będzie czekać wykwintna kolacja w rytmach nastrojowej muzyki oraz liczne atrakcje kulturalne. Cena 54 USD za osobę.

3) (...) - impreza piknikowa organizowana w plenerze w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki (…), która jest doskonałą okazją do złapania oddechu po wielogodzinnych starciach i rywalizacji. Cena 54 USD za osobę.

4)Zakończenie mistrzostw - oficjalna ceremonia zamknięcia (…), wieńcząca zmagania graczy z całego świata. Niezwykle dostojna i elegancka impreza zorganizowana w zewnętrznym namiocie na terenach zielonych (…). Cena 76 USD za osobę.

Udział ww. imprezach towarzyszących turniejowi nie jest obowiązkowy. Jednakże tylko osoby wykupujące usługę podstawową mogą dokupić usługi dodatkowe dla siebie oraz osób towarzyszących. Każdy zawodnik turnieju podczas nabywania usługi podstawowej - udziału w turnieju (...) - decyduje, czy dodatkowo nabywa wstęp na imprezy towarzyszące, a jeśli tak to na które z nich.

Ponadto w ramach usług dodatkowych zapewnia Pan cyklicznie kursujący autokar turniejowy, który ułatwi zawodnikom przemieszczanie się pomiędzy hotelem i obiektem podczas rozgrywek (19-27.08.2022). Transport będzie obejmował dwie linie autobusów kursujących w godzinnych odstępach czasu. Transport będzie zorganizowany wynajętymi autokarami. Osoby trzecie nie będące uczestnikami turnieju lub osobami towarzyszącymi nie będą uprawnieni do wykupienia transportu. Pakiet z transportem musi być zarezerwowany i opłacony podczas wypełniania zgłoszenie on-line na turniej. Zapewnia Pan transport tylko z hoteli wprost przez Pana wskazanych. Cena za transport 55 USD za osobę. Opłata „Standard” za uczestnictwo w turnieju wynosi 135 USD za osobę (cena nie zawiera opłaty za imprezy towarzyszące, ani transport). Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, jako organizator turnieju zachęca Pan do wykupienia dodatkowych usług bezpośrednio podczas wypełniania zgłoszenia Online na turniej.

Niezależnie od wybranego pakietu: podstawowego, czy też rozszerzonego, każdy z uczestników dokonuje płatności poprzez jednorazową, łączną płatność. Opłaty dla uczestników przyjmowane są w całości online, poprzez system (...). Zawodnik nie ma możliwości zapłacenia kartą/gotówką/tradycyjnym przelewem. Zawodnik w ostatnim kroku internetowej rejestracji na turniej jest przekierowywany na stronę płatności (...) - poprzez dokonanie płatności zawodnik potwierdza swój udział w turnieju. Niedokonanie płatności jest jednoznaczne z automatycznym anulowaniem zgłoszenia na turniej.

Płatności przez zawodników dokonywane są w USD. Od każdej płatności operator (...) pobiera opłatę prowizyjną. Natomiast kwota po potrąceniu opłaty prowizyjnej jest przekazywana Panu. Wypłata środków z (...) będzie generowana ręcznie na koniec tygodnia lub na koniec miesiąca - w zależności od ilości środków zgromadzonych na koncie (...). Zgodnie z Pana założeniem będzie 1-4 przelewów z (...) na miesiąc. Dotychczas na Pana konto bankowe przelane zostały 3 transze wpłat z (...): za luty 2022 - 2 transze oraz za marzec -1 transza.

Zgromadzone środki pieniężne na koncie (...) są w momencie wypłaty po potrąceniu sumarycznej kwoty opłat prowizyjnych potrąconych przez operatora (...) przeliczane z USD na PLN i na Pana konto wpływa kwota w PLN przeliczona przez operatora (...). (...) pobiera opłaty za przewalutowanie, ale nie podaje ich kwot, a jedynie odpowiednio obniżony kurs wymiany. Na Pana konto trafiają środki po odjęciu kosztów prowizji i przewalutowaniu. Na podstawie miesięcznego zestawienia historii transakcji USD będzie Pan posiadać wiedzę jaki uczestnik dokonał zapłaty przez (...) oraz w jakiej wysokości (za jakie świadczenia). Z zestawienia tego wynikać będzie również kwota USD do wypłaty, przeliczona również na PLN. Na Pana rachunek bankowy wpływa kwota PLN przeliczona przez operatora (...) z USD na PLN.

Z zestawienia (...) za m-c marzec 2022 r. wynika przykładowo:

1)Płatność za pośrednictwem witryny 2.783 USD,

2)Opłata z tytułu płatności 127,04 USD,

3)Przeliczenie waluty 2074,96 USD,

4)Przelew do Pana 8.414,14 PLN (operator zastosował kurs przeliczenia waluty USD/PLN 4,055,

5)Dostępne saldo końcowe 581 USD.

Otrzymuje/będzie Pan otrzymywać szczegółowe zestawienie dotyczące płatności dokonanej przez poszczególnego zawodnika. Z zestawień tych wynika/będzie wynikać data płatności za udział w turnieju (wraz z imprezami towarzyszącymi i transportem, gdy się na nie zawodnik zdecyduje - szczegóły zamówienia) dokonana przez zawodnika w serwisie (...).

Dotychczas wpłacone środki pieniężne od zawodników były ewidencjonowane na kasie fiskalnej. W przyszłości zamierza Pan księgować otrzymane wpłaty na podstawie zestawień otrzymanych od operatora (...) (po uzyskaniu interpretacji podatkowej, która potwierdzi możliwość skorzystania zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej przedmiotowych świadczeń, gdy płatność jest przez (...) – złożył Pan odrębny wniosek w tym zakresie).

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym powziął Pan wątpliwości w zakresie momentu rozpoznania przychodu podatkowego oraz kursu waluty koniecznego do zastosowania.

Pytania

1.Czy osiągnie Pan przychód ze sprzedaży świadczonych usług - sprzedawanych w pakiecie podstawowym (wyłącznie udział w turnieju), jak i w pakiecie rozszerzonym (możliwość udziału w turnieju wraz z usługami dodatkowymi - imprezy towarzyszące i transport), jeśli zapłaty za te usługi otrzymuje Pan w całości za pomocą systemu płatności elektronicznej (...) w momencie wpływu środków z (...) na Pana rachunek bankowy?

2.Czy powinien Pan rozpoznać przychód podatkowy w kwocie netto PLN, który wpłynął na Pana rachunek bankowy powiększony o kwotę potrąconych opłat prowizyjnych, które powinny być przeliczone samodzielnie przez Pana na PLN według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych na Pana konto (przychód podatkowy wyliczony metodą „w stu”, z uwagi na opodatkowanie podatkiem VAT przedmiotowych świadczeń)?

3.Czy opłaty prowizyjne potrącone przez operatora (...) (które będą dla Pana kosztem uzyskania przychodu) będą przeliczane według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych z (...) na Pana rachunek bankowy?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Pana zdaniem, osiągnie Pan przychód ze sprzedaży świadczonych usług - sprzedawanych w pakiecie podstawowym (wyłącznie udział w turnieju), jak i w pakiecie rozszerzonym (możliwość udziału w turnieju wraz z usługami dodatkowymi - imprezy towarzyszące i transport), jeśli zapłaty za te usługi otrzymuje Pan w całości za pomocą systemu płatności elektronicznej (...) w momencie wpływu środków z (...) na Pana rachunek bankowy.

Ad. 2

Uważa Pan, iż powinien rozpoznać przychód podatkowy w kwocie netto PLN, który wpłynął na Pana rachunek bankowy powiększony o kwotę potrąconych opłat prowizyjnych, które powinny być przeliczone samodzielnie przez Pana na PLN według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych na Pana konto (przychód podatkowy wyliczony metodą „w stu", z uwagi na opodatkowanie podatkiem VAT przedmiotowych świadczeń).

 Ad. 3

Pana opłaty prowizyjne potrącone przez operatora (...) (które będą dla Pana kosztem uzyskania przychodu) będą przeliczane według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych z (...) na Pana rachunek bankowy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usługo podatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast w świetle art. 14 ust. 1c ustawy PIT za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.wystawienia faktury albo

2.uregulowania należności.

Z kolei jak wynika z art. 11a ust. 1 ustawy PIT przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Natomiast zgodnie z art. 11a ust. 2 ustawy PIT Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W przedmiotowym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym zawodnicy dokonują płatności za udział w turnieju (wraz z usługami towarzyszącymi) za pośrednictwem serwisu (...) w trakcie zapisów on-line. Zawodnik w ostatnim kroku internetowej rejestracji na turniej jest przekierowywany na stronę płatności (...) - poprzez dokonanie płatności zawodnik potwierdza swój udział w turnieju. Niedokonanie płatności jest jednoznaczne z automatycznym anulowaniem zgłoszenia na turniej.

Płatności przez zawodników dokonywane są w USD. Od każdej płatności operator (...) pobiera opłatę prowizyjną. Natomiast kwota po potrąceniu opłaty prowizyjnej jest przekazywana Panu. Wypłata środków z (...) będzie generowana ręcznie na koniec tygodnia lub na koniec miesiąca - w zależności od ilości środków zgromadzonych na koncie (...). Zgodnie z Pana założeniem będzie 1-4 przelewów z (...) na miesiąc.

Uważa Pan zatem, iż w momencie otrzymania płatności od operatora (...) na Pana rachunek bankowy powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dzień wpływu środków pieniężnych z (...) na Pana rachunek bankowy będzie dniem otrzymania należności z tytułu zakupionych przez zawodników świadczeń. Do czasu przekazania środków pieniężnych przez operatora (...), nie wie Pan, kto i w jakiej wysokości uiścił zapłaty za udział w turnieju wraz z usługami towarzyszącymi. Dopiero na podstawie otrzymanego zestawienia historii transakcji przez operatora (...) posiada Pan taką wiedzę.

Jednocześnie uważa Pan, iż powinien rozpoznać przychód podatkowy w kwocie netto PLN która wpływa faktycznie na Pana rachunek bankowy powiększony o kwotę potrąconych opłat prowizyjnych, które powinny być przeliczone samodzielnie przez Pana z USD na PLN według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych na Pana konto. Operator (...) nie dokonuje przeliczenia tej kwoty opłat z USD na PLN. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem przychód podatkowy powinien być wyliczony metodą „w stu", z uwagi na opodatkowanie podatkiem VAT przedmiotowych świadczeń.

Na przykładzie wskazanym w stanie faktycznym, dot. zestawienia (...) za m-c marzec 2022 r.

1.Płatność za pośrednictwem witryny 2.783 USD

2.Opłata z tytułu płatności 127,04 USD

3.Przeliczenie waluty 2074,96 USD

4.Przelew do Wnioskodawcy 8.414,14 PLN (operator zastosował kurs przeliczenia waluty USD/PLN 4,055)

5.Dostępne saldo końcowe 581 USD.

Uważa Pan, iż przychód podatkowy powinien rozpoznać Pan w kwocie netto obliczony metodą „w stu” od uzyskanej kwoty 8.414,14 PLN (z uwagi na fakt, iż wpływ środków pieniężnych był w PLN, nie musi Pan przeliczać tej części przychodu podatkowego z USD/PLN według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu tych środków na Pana rachunek bankowy). Do ustalonej kwoty przychodu podatkowego ww. sposób powinien Pan doliczyć kwotę netto obliczoną metodą „w stu” z kwoty 127,04 USD po przeliczeniu jej na PLN według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych w kwocie 8.414,14 PLN na Pana rachunek bankowy.

Jednocześnie uważa Pan, iż opłaty prowizyjne potrącone przez operatora (...) (które będą dla Pana kosztem uzyskania przychodu) będą przeliczane według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych z (...) na Pana rachunek bankowy, a zatem do kwoty 127,04 USD z przedstawionego przykładu będzie mieć zastosowanie średni kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków pieniężnych w kwocie 8.414,14 PLN na Pana rachunek bankowy. Dopiero w tym momencie, posiada Pan informacje na podstawie uzyskanych od operatora (...) zestawienia szczegółowych rozliczeń, w jakiej wysokości opłaty prowizyjne zostały naliczone z jego strony. Skoro płatności otrzymywane od zawodników za pośrednictwem (...) są pomniejszane o opłaty prowizyjne, dopiero po uzyskaniu wpływu pozostałej części płatności na Pana rachunek bankowy posiada Pan informację o wysokości potrąconych opłat prowizyjnych, niezależnie od okoliczności, iż operator (...) potrąca je na bieżąco przy każdej płatności dokonywanej przez zawodnika.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe wnosi Pan o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.),

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Natomiast art. 11a ust. 2 ww. ustawy brzmi:

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Art. 14 ust. 1c ww. ustawy stanowi, że:

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)wystawienia faktury albo

2)uregulowania należności.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Przepisy powyższe rozróżniają pojęcia „uregulowanie należności” i „otrzymanie zapłaty”. Przy czym ustawa wyraźnie wskazuje, że jeżeli doszło do uregulowania należności, otrzymanie zapłaty nie determinuje daty powstania przychodu.

Z opisu wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zamierza Pan zorganizować wydarzenie sportowe – (…). Osoby zainteresowane turniejem, aby wziąć w nim udział zobowiązane są do zakupu usługi podstawowej tj. udziału w turnieju. Niezależnie od wybranego pakietu: podstawowego, czy też rozszerzonego, każdy z uczestników dokonuje płatności poprzez jednorazową, łączną płatność. Opłaty dla uczestników przyjmowane są w całości online, poprzez system (...). Zawodnik nie ma możliwości zapłacenia kartą/gotówką/tradycyjnym przelewem. Zawodnik w ostatnim kroku internetowej rejestracji na turniej jest przekierowywany na stronę płatności (...) - poprzez dokonanie płatności zawodnik potwierdza swój udział w turnieju.. Płatności przez zawodników dokonywane są w USD. Od każdej płatności operator (...) pobiera opłatę prowizyjną. Natomiast kwota po potrąceniu opłaty prowizyjnej jest przekazywana Panu. Wypłata środków z (...) będzie generowana ręcznie na koniec tygodnia lub na koniec miesiąca - w zależności od ilości środków zgromadzonych na koncie (...). Zgromadzone środki pieniężne na koncie (...) są w momencie wypłaty po potrąceniu sumarycznej kwoty opłat prowizyjnych potrąconych przez operatora (...) przeliczane z USD na PLN i na Pana konto wpływa kwota w PLN przeliczona przez operatora (...).

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym powziął Pan wątpliwości w zakresie momentu rozpoznania przychodu podatkowego.

Specyfika funkcjonowania płatności za pośrednictwem systemów natychmiastowej płatności przewiduje, iż już w momencie otrzymania informacji o wpływie środków na ten rachunek podatnik posiada prawo dysponowania nimi. Może bowiem w tym względzie powziąć decyzję o wypłacie środków z konta np.(...), czy też o pozostawieniu środków na przypisanym mu w systemie koncie. W konsekwencji w tej sytuacji dla momentu powstania przychodu z tego tytułu bez znaczenia pozostaje już sama data faktycznego otrzymania należności na rachunek bankowy podatnika.

Wobec powyższego w opisanym przypadku przychód podatkowy u Pana powstaje z chwilą wpływu pieniędzy na rachunek pośrednika finansowego tj. (...). Przychodem jest kwota należna od uczestnika zawodów. Przychód należy przeliczyć według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Fakt, że otrzymał/otrzyma Pan kwotę niższą, bo pomniejszoną o prowizję pobraną przez pośrednika nie ma wpływu na wysokość przychodu.

Natomiast prowizja to wydatek/koszt , a więc powinna być rozpatrywana w kategorii kosztów podatkowych zdefiniowanych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodów” zawarte we wskazanym powyżej przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Należy zauważyć, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

W związku z powyższym, kosztem uzyskania przychodu są wszelkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z tego źródła bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu i nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do działalności gospodarczej, kosztami uzyskania przychodów są racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia (zwiększenia) przychodów z danego źródła.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien - w myśl powołanego przepisu - spełniać łącznie następujące warunki:

pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

być właściwie udokumentowany.

Należy również podkreślić to, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym należy uznać, że ma Pan prawo zaliczyć prowizję do kosztów uzyskania przychodów, gdyż spełnia przesłanki kosztu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. w Pana przypadku dniem poniesienia kosztu jest dzień potrącenia prowizji przez (...).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).