Planowana sprzedaż nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) nie stanowi źródła przychodu, o któ... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.374.2022.3.OK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.374.2022.3.OK

Temat interpretacji

Planowana sprzedaż nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Wobec tego kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 11 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 lipca 2022 r. (data wpływu 4 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

(…)

Opis zdarzenia przyszłego

B. K. i W. K. w dniu 14 kwietnia 1997 r., na mocy aktu notarialnego zawartego przed notariuszem (…) (Repertorium …) kupili od Skarbu Państwa - Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa do majątku objętego wspólnością ustawową zabudowaną nieruchomość, położoną w miejscowości Stanisławie, określoną jako działka nr A. obszaru (…) ha. Sprzedaż opisanej nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu VAT, a więc nabywcom nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego.

W wyniku kolejnych podziałów nieruchomości, ostatecznie na powyższej działce została wydzielona w szczególności działka nr B. o powierzchni (…) ha i działka drogowa nr C. o powierzchni (…) ha.

Wnioskodawcy mają zamiar sprzedać wskazaną wyżej działkę nr B. oraz udział 1/2 w działce drogowej nr C.

Na powyższej nieruchomości W. K. prowadzi gospodarstwo rolne - produkcja zwierzęca i roślinna, od momentu nabycia do 2005 r. (produkcja zwierzęca) i do chwili obecnej (produkcja roślinna na części nieruchomości).

Działka nr B. zabudowana jest trzema budynkami produkcji zwierzęcej oraz budynkami towarzyszącymi (magazynowym, socjalno-bytowym, warsztatowym i garażowymi), z kolei działka nr C. zabudowana jest budynkiem portierni i budowlą - wagą wozową.

Uchwałą Rady Gminy (…) z dnia (…) zmienioną Uchwałą Rady Gminy (…) z dnia (…) opisaną nieruchomość objęto miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru na terenie wsi (…), gmina (…). Wskazane działki znajdują się w strefie terenów "1.U.P", "2.U.P", "3.U.P" - tereny zabudowy usługowej, rzemiosła, produkcji, składów i magazynów.

Na powyższych działkach Wnioskodawcy nie ponosili wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.

Działki, które mają być przedmiotem sprzedaży, nie służyły nigdy (ani do momentu sprzedaży nie będą służyły) działalności gospodarczej ani prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, a jedynie wskazanej wyżej działalności rolniczej.

W. K. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od 1 czerwca 2007 r. i jest podatnikiem z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego na przedmiotowej nieruchomości.

B. K. nigdy nie była i nie jest podatnikiem VAT.

Sprzedaż nastąpi na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika VAT, który będzie wykorzystywał nabyte nieruchomości na cele nierolnicze.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Nieruchomości (działki, budowle, budynki) nie były/nie będą przed dniem sprzedaży przedmiotem umowy najmu, dzierżawy bądź umów o podobnym charakterze.

Do 30 czerwca 2023 r. będzie miała miejsce sprzedaż ww. nieruchomości.

Pani B. K. nie prowadzi działalności gospodarczej, W. K. prowadzi działalność rolniczą.

Nieruchomości (działki mające być przedmiotem sprzedaży) nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Jedynie w działalności rolniczej W. K.

Nieruchomości te nie stanowiły środków trwałych, ani towarów handlowych.

Planowana przez Wnioskodawców sprzedaż nieruchomości rolnej, nie została dokonana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Działka nr A. została podzielona na działki (…) decyzją Wojewody (…) z dnia (…). na podstawie przepisów szczególnych w związku z modernizacją drogi wojewódzkiej nr (…) z przeznaczeniem działki (…) na przystanek autobusowy.

Działki nr B. i C. nie zostały sprzedane. Planowana jest ich sprzedaż w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez B. K. i W. K.

Nie uzyskano jeszcze środków ze sprzedaży (działki nie zostały jeszcze sprzedane). W przyszłości środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę kredytów i bieżące utrzymanie (cele osobiste).

Działki wraz z naniesieniami służyły działalności rolniczej W. K. Obecnie nie są wykorzystywane.

Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego przez Gminę nastąpiło z inicjatywy i na koszt Gminy, a nie Państwa B. K. i W. K.

Państwo B. K. i W. K. nie pozyskali jeszcze nabywcy dla nieruchomości. Nabywca może zostać pozyskany poprzez ogłoszenia w Internecie, również za pośrednictwem agencji pośredniczącej, z którą współpracę mogą Państwo K. nawiązać.

Stan zagospodarowania nieruchomości w 1997 r. był identyczny jak obecnie - opisany we wniosku (nie zmienił się).

Przed zawarciem umowy sprzedaży przedmiotowych nieruchomości Wnioskodawcy nie poczynili jakichkolwiek działań dotyczących zwiększenia wartości ww. nieruchomości.

Nie została zawarta umowa przedwstępna. Jeśli będzie ustalony nabywca Państwo K. planują zawrzeć umowę przedwstępną, która będzie określała warunki związane z wpłatą zadatku, zapłatą ceny, wydaniem nieruchomości i zawarciem umowy przyrzeczonej.

Kupującemu nie zostało/nie zostanie udzielone pełnomocnictwo lub jakiekolwiek inne umocowanie prawne do działania w imieniu Wnioskodawców w związku z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

Sprzedaż nieruchomości będzie realizowana we własnym imieniu. Pozostałe elementy wskazane w wezwaniu, tj. realizowanie sprzedaży nieruchomości w sposób zorganizowany i ciągły czyli w sposób stały, nieokazjonalny, profesjonalny, metodyczny systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń, czy też okazjonalnie, incydentalnie w sposób przypadkowy, nieregularny są elementami, które powinny być wyinterpretowane przez organ w ramach oceny stanowiska Wnioskodawcy na podstawie okoliczności sprawy wskazanych we wniosku i niniejszym uzupełnieniu i nie stanowią elementu stanu faktycznego.

Wnioskodawcy nie posiadają innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży (oprócz wymienionych we wniosku).

W 2019 r. Państwo K. sprzedali innemu rolnikowi gospodarstwo rolne położone w (…) o powierzchni około (…) ha, nabyte w roku 2000, wykorzystywane do produkcji roślinnej.

Sprzedaż nastąpiła z uwagi na konieczność spłaty zadłużenia - gospodarstwo było kupione na raty oraz pobranych kredytów w kilku bankach, a także niskiej opłacalności.

W 2021 r. Państwo K. sprzedali niezabudowaną działkę rolną o powierzchni ok (…) ha, położoną w (…), kupioną w 2000 r., która nie była wykorzystywana. Nabywcą był właściciel sąsiedniej nieruchomości. Środki ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę zaległości wobec Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (co było też powodem sprzedaży).

Ze sprzedaży ww. nieruchomości nie powstanie przychód na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem poszczególnych budynków/budowli a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

W odniesieniu do ww. obiektów znajdujących się na działce mającej być przedmiotem planowanej sprzedaży, Wnioskodawcy nie ponosili i nie będą ponosić wydatków na ich ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Opisane we wniosku - działka nr C. zabudowana jest budynkiem portierni i budowlą – wagą wozową.

Budynki/budowle znajdują się na nieruchomości od chwili jej nabycia w 1997 r. Żadne z nich nie zostały wybudowane po nabyciu działki.

Nieruchomość (działki, budynki, budowle) była wykorzystywana wyłącznie w prowadzonej przez Pana W. K. działalności gospodarczej, z tytułu której jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Od dnia wydzielenia działki B. i C. nie były wykorzystywane (działalność rolnicza wygaszona).

Pytania

1.Czy w związku ze sprzedażą opisanych nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C) po stronie Wnioskodawców powstanie przychód podatkowy z odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy planowana sprzedaż opisanej nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystającą jednakże ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

3.Jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 będzie twierdząca, tj. planowana sprzedaż opisanej nieruchomości stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystającą jednakże ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, to czy będzie możliwa rezygnacja ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na zasadzie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile będą spełnione warunki określone w tym przepisie, przy czym po stronie Wnioskodawców wystarczające będzie oświadczenie złożone przez Wojciecha Kruszewskiego i opodatkowanie dostawy nieruchomości w całości przez Wojciecha Kruszewskiego jako czynnego podatnika VAT?

Niniejsza interpretacja odnosi się do pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytań nr 2 i 3 dotyczących podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawców, w związku ze sprzedażą opisanej nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) po stronie Wnioskodawców nie powstanie przychód podatkowy z odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powołany art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje w szczególności, że powyższych przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (tj. wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej), z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jak jednak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego działki, które mają być przedmiotem sprzedaży, nie służyły nigdy (ani do momentu sprzedaży nie będą służyły) działalności gospodarczej ani prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, a jedynie działalności rolniczej. Z kolei od dnia nabycia nieruchomości upłynął już okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie mają w tym zakresie znaczenia późniejsze podziały nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, że w związku ze sprzedażą opisanej nieruchomości po stronie Wnioskodawców nie powstanie przychód podatkowy z odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku wspólnym jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm.)

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że dokonane poza działalnością gospodarczą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu.

W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu a tym samym kwota uzyskana z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Tak więc, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia. W związku z tym, dla określenia skutków podatkowych tego typu transakcji istotne jest ustalenie daty, od jakiej należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio określone czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki wykraczające poza zwykły zarząd majątkiem prywatnym. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości (działki) działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przekracza zwykły zarząd majątkiem prywatnym czego przejawem jest np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, uzbrojenie terenu, itp.

W celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Państwa do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem działki o której mowa we wniosku.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Państwo kupili od Skarbu Państwa - Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa do majątku objętego wspólnością ustawową zabudowaną nieruchomość, położoną w miejscowości (…), określoną jako działka nr A. obszaru (…) ha. W wyniku kolejnych podziałów nieruchomości, ostatecznie na powyższej działce została wydzielona w szczególności działka nr B. o powierzchni (…) ha i działka drogowa nr C. o powierzchni (…) ha.

Mają Państwo zamiar sprzedać wskazaną wyżej działkę nr B. oraz udział 1/2 w działce drogowej nr C.

Na powyższej nieruchomości Pan W. K. prowadzi gospodarstwo rolne - produkcja zwierzęca i roślinna, od momentu nabycia do 2005 r. (produkcja zwierzęca) i do chwili obecnej (produkcja roślinna na części nieruchomości). Działki wraz z naniesieniami służyły działalności rolniczej Pana Wojciecha Kruszewskiego. Obecnie nie są wykorzystywane.

Uchwałą Rady Gminy (…) opisaną nieruchomość objęto miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru na terenie wsi (…), gmina (…). Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego przez Gminę nastąpiło z inicjatywy i na koszt Gminy, a nie Państwa.

Na powyższych działkach nie ponosili Państwo wydatków na ich ulepszenie.

Działki, które mają być przedmiotem sprzedaży, nie służyły nigdy (ani do momentu sprzedaży nie będą służyły) działalności gospodarczej ani prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, a jedynie wskazanej wyżej działalności rolniczej.

Nie pozyskali Państwo jeszcze nabywcy dla nieruchomości. Nabywca może zostać pozyskany poprzez ogłoszenia w Internecie, również za pośrednictwem agencji pośredniczącej, z którą współpracę mogą Państwo nawiązać.

Sprzedaż nastąpi na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika VAT, który będzie wykorzystywał nabyte nieruchomości na cele nierolnicze.

Kupującemu nie zostało/nie zostanie udzielone pełnomocnictwo lub jakiekolwiek inne umocowanie prawne do działania w imieniu Państwa w związku z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. Sprzedaż nieruchomości będzie realizowana we własnym imieniu.

Państwa wątpliwości budzi kwestia, czy w związku ze sprzedażą nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) powstanie przychód podatkowy z odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości należy rozważyć, czy czynność sprzedaży powyższych nieruchomości zawiera znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Z przedstawionego we wniosku opisu nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie, czynności podejmowane przez Państwa wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. W żaden sposób nie podejmowali Państwo działań podnoszących wartość lub atrakcyjność nieruchomości, w szczególności nie podejmowali Państwo profesjonalnych czynności marketingowych, charakterystycznych dla podmiotów zajmujących się zawodowo obrotem nieruchomościami.

Okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości i planowanej sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie podjęli Państwo działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o prowadzeniu działalności gospodarczej w tym zakresie. Nie sposób uznać, że w realiach analizowanej sprawy działania podejmowane przez Państwa pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży przedmiotowej działki do kategorii przychodu z działalności gospodarczej.

Państwa działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym, które są wystarczające do uznania, że planowana przez Państwa sprzedaż nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podział działki na mniejsze działki nie stanowi dla Państwa nowego nabycia, bowiem na skutek dokonania tej czynności nie nastąpiło przeniesienie prawa własności działek. Wydzielenie działek z nieruchomości gruntowych nie powoduje zmiany ich właściciela.

Planowana sprzedaż nieruchomości (zabudowanej działki nr B. oraz udziału 1/2 w zabudowanej działce drogowej nr C.) nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Wobec tego kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).