Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-2.4011.225.2022.1.ST

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.225.2022.1.ST

Temat interpretacji

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni od dnia 3 sierpnia 1996 r. do 31 października 2020 r. (data śmierci męża Wnioskodawczyni) pozostawała w związku małżeńskim, w którym panowała wspólność ustawowa małżeńska. W dniu 31 października 2020 r. zmarł ... (mąż Wnioskodawczyni).

W dniu 23 listopada 2020 r. sporządzono akt notarialny Rep. A nr ..., protokół dziedziczenia po zmarłym ..., z którego wynika, że w skład spadku wchodzi prawo własności jedynej nieruchomości, położonej w miejscowości ..., utworzonej z działki nr ..., o pow. 0,1300 ha, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr ....

W dniu 23 listopada 2020 r. sporządzono akt notarialny Rep. A nr ..., poświadczenia dziedziczenia potwierdzający, że spadek po ... na podstawie ustawy nabyły wprost: żona spadkodawcy ... (Wnioskodawczyni) w udziale wynoszącym 1/2 część w stosunku do całości spadku oraz córka spadkodawcy ... w udziale wynoszącym 1/2 część w stosunku do całości spadku.

W dniu 23 października 2020 r. zmarła ... matka ... oraz teściowa Wnioskodawczyni. ... była jedynym i samoistnym właścicielem nieruchomości będącej przedmiotem spadku od 1983 r., co potwierdza księga wieczysta .... W dniu 13 lutego 2021 r. sporządzono akt notarialny Rep. A nr ..., protokół dziedziczenia po zmarłej ..., z którego wynika, że w skład spadku wchodzi prawo własności nieruchomości położonej w miejscowości ..., utworzonej z działki nr ..., o pow. 0,1800 ha, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr .... W dniu 13 lutego 2021 r. sporządzono akt notarialny Rep. A nr ..., poświadczenia dziedziczenia potwierdzający, że spadek po ... na podstawie ustawy nabyli wprost: córka ... w 1/4 części, córka ... w 1/4 części, syn ... w 1/4 części, mąż ... w 1/4 części.

W dniu 24 marca 2021 r. zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 dokonane przez Wnioskodawczynię oraz Jej córkę, w których Wnioskodawczyni wykazała obie nieruchomości, tj. działkę nr ... i nr ....

Zaświadczenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego ... znak ..., wydane dla .... (Wnioskodawczyni) stwierdzające, że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia po ... nie należy się.

Zaświadczenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego ... znak ..., wydane dla córki Wnioskodawczyni stwierdzające, że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia po ... nie należy się.

W dniu 15 września 2021 r. zawarto akt notarialny Rep. A nr ..., sprzedaży nieruchomości  ̶  położonej w miejscowości ..., utworzonej z działki nr ..., o pow. 0,1800 ha, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr ...  ̶  przez wszystkich współwłaścicieli opisanej nieruchomości w udziałach: ... i ... po 1/8 części każda z nich, zaś ..., ... i ... po 1/4 części każdy z nich.

Pytania

1.Czy do wymaganego okresu 5 lat posiadania nieruchomości nabytej w drodze spadku ̶dziedziczenie ustawowe ̶ możliwe jest doliczenie czasu od momentu nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę oraz jego poprzednika prawnego ̶ wcześniejszego spadkodawcę i pierwotnego właściciela?

2.Czy mając na względzie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przedstawionym stanie faktycznym istnieje obowiązek zapłaty 19% podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości?

3.Czy w związku z faktem, że mąż Wnioskodawczyni … (zm. 31 października 2020 r.), jako wyłącznie ustawowy spadkobierca po swojej matce … (zm. 23 października 2020 r.), nigdy nie posiadał wiedzy o nabyciu rzeczowej nieruchomości, wobec czego w żadnym momencie swojego życia (okresu tygodnia pomiędzy jego śmiercią, a śmiercią jego matki) nie był tego świadom, przez co nie miał możliwości złożenia oświadczenia woli w tym zakresie, a tym bardziej podjęcia czynności prawnych związanych z dziedziczonym udziałem w nieruchomości, to czy w tym konkretnym przypadku do 5-letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winno się uznać, że faktyczne nabycie i urealnione przeniesienie prawa własności nieruchomości nastąpiło przez Wnioskodawczynię od spadkodawcy, jakim była … (teściowa Wnioskodawczyni), a tym samym do okresu posiadania nieruchomości należy doliczyć okres posiadania przez pierwotnego i faktycznego spadkodawcę (…), która nieruchomość posiadała od 1983 r.?

Pani stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawczyni, liczy się pierwotny moment nabycia nieruchomości, a podatek należny jest 5 lat od nabycia. Liczba kolejnych spadkodawców i spadkobierców pomiędzy pierwotnym nabyciem, a finalną sprzedażą tej nieruchomości przez dalszych spadkobierców nie ma znaczenia, gdy minie więcej niż 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło to pierwotne nabycie.

Wykładając przepis celowościowo, gdyby liczyć ten upływ 5 lat od każdego zdarzenia innego niż tylko pierwotne nabycie to w sytuacji, gdy występuje mnogość współwłaścicieli/spadkodawców to w zasadzie nigdy ten termin by nie upłynął lub upływałby w różnym czasie dla różnych podatników, co z punktu widzenia racjonalności ustawodawcy systemu prawa podatkowego, a nawet obrotu nieruchomościami byłoby irracjonalne z punktu pewności przepisu prawa.

Termin 5 lat powinien liczyć się jednakowo i niezależnie od tego jak zmieni się liczba podatników od czasu pierwszego nabycia nieruchomości do momentu jej sprzedaży przez ostatecznych spadkobierców.

W prawie podatkowym nie można różnicować sytuacji podatników znajdujących się w tej samej sytuacji, gdyż byłoby to niezgodne z naczelnymi zasadami prawa i naruszało standardy wykładni przepisów prawa podatkowego.

Skoro w okresie tygodnia pomiędzy śmiercią poprzednika prawnego spadkodawcy Wnioskodawczyni (Jej męża), nie był on świadom faktu nabycia spadku, przez co nie miał on możliwości złożenia żadnego oświadczenia woli to, w szczególności nie mógł tego spadku odrzucić. Gdyby odrzucił spadek to według ustawowej kolejności dziedziczenia to Wnioskodawczyni występująca o niniejszą interpretację nabyłaby spadek wraz z córką w odpowiedniej części.

Nie może być zatem tak, że sytuacja podatników winna zależeć od złożenia lub nie oświadczenia woli.

Wnioskodawczyni wraz z córką nabyły w drodze spadku udział odpowiednio po 1/8 części nieruchomości działki nr … w … po zmarłym 31 października 2020 r. … (mężu Wnioskodawczyni), który wprost z mocy ustawy odziedziczył udział 1/4 części tej nieruchomości po swojej matce … zmarłej 23 października 2020 r. (teściowej Wnioskodawczyni).

… była jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości od 1983 r.

Podkreślić wyraźnie należy, że niezaprzeczalnym faktem jest, że … nigdy nie miał wiedzy o tym, że staje się współwłaścicielem tej nieruchomości. Zmarł przecież tydzień po swojej matce …. Zaznaczenia wymaga też fakt, że w przeciągu tego tygodnia mąż Wnioskodawczyni przebywał w szpitalu zmagając się z COVID-19. W tym krótkim czasie ciężkiego przebiegu choroby nie mógł podejmować żadnych kroków prawnych. Sytuacja losowa w jakiej się wtedy znajdował on sam, jak i najbliższa jego rodzina, wyłączyła ich całkowicie z normalnego życia i funkcjonowania.

Rzeczywiste prawo do dziedziczenia/współwłasności w nieruchomości objętej spadkiem   ̶  działki nr … w …  ̶  zostało ujawnione 3 miesiące po śmierci … i zostało faktycznie przeniesione ze spadkodawcy … wprost na spadkobierców: Wnioskodawczynię oraz … (z pominięciem nieżyjącego …), a także córki …, … i męża … (w odpowiednich udziałach).

Dlatego też, w tym konkretnym przypadku należy uznać, że nie powstaje obowiązek rozliczenia podatku PIT od odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej przez Wnioskodawczynię w drodze spadku.

Odmienna interpretacja przepisów prowadziłaby do tego, że Wnioskodawczyni czułaby się traktowana przez prawo podatkowe niesprawiedliwie, tj. zaistniałe zdarzenie, szczególna sytuacja, w której się znalazła w kontekście przepisów prawa podatkowego byłaby dla Niej bardzo krzywdząca.

W uzasadnieniu do zmiany projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 2018 r. podkreślono, że celem głównym regulacji jest polityka tzw. „3P” w prawie podatkowym, czyli przejrzystości, prostoty i przyjazności systemu podatkowego. Jak wskazano obrana polityka ma stanowić wyraz odchodzenia od etapu intensywnego uszczelniania systemu podatkowego na rzecz etapu jego upraszczania i racjonalizacji. Dążeniem twórcy systemu podatkowego było takie ukształtowanie przepisów by podatnik nie był zmuszany do dostosowywania do nich swoich działań, poszukiwania w nim wytrychów i furtek. Poza ewidentnymi przypadkami regulacji ukierunkowanymi na osiągnięcie określonego celu  ̶  uzasadnionego przyczynami natury społeczno-gospodarczej    ̶  prawo podatkowe nie powinno bowiem kreować rzeczywistości (zachowania podatników), lecz się do niej dostosowywać. Przewidziana prawem modyfikacja wprowadziła zmiany odnoszące się do spadkobierców zbywających nieruchomości nabyte w spadku, ukierunkowanych na pełniejszą realizację na gruncie podatku PIT sukcesji praw spadkodawcy związanych z odziedziczoną nieruchomością.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości powstaje wtedy, gdy zbycie następuje przed upływem 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie.

Przepis art. 10 ust. 5 ww. ustawy, zakłada, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony będzie od daty nabycia przez spadkodawcę.

Interpretacja funkcjonalna art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwala stwierdzić, że wyraźnym celem wprowadzenia tego zapisu była ochrona praw podatników, którzy uzyskali prawa do nieruchomości w drodze spadku. Przepis ten pozwala bowiem na doliczenie do okresu posiadania nieruchomości, od której zależy powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat, okresu posiadania nieruchomości przez spadkodawcę.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawczyni uważa, że 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął, ponieważ powinien on być liczony od 1983 r., kiedy to nieruchomość będąca przedmiotem spadku została nabyta przez faktycznego spadkodawcę. W związku z tym od 1983 r. do dnia jej sprzedaży 15 września 2021 r. upłynęło ponad 5 lat.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

1)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powołany wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest ono źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości i forma prawna jej nabycia.

Wskazać należy, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159), dodano m.in. art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Stosownie do treści art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Ustawa zmieniająca zgodnie z art. 16 w związku z art. 17 zasadniczo weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i stosuje się ją do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r., z wyjątkami przewidzianymi w ustawie. W uzasadnieniu do projektu zmian zawarto wyjaśnienie, że dodawany ust. 5 pozwoli na uwzględnienie przez spadkobiorcę okresu posiadania nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania przez spadkodawcę celem wyliczenia 5-letniego okresu warunkującego możliwość nieopodatkowania dochodów ze zbycia (poza działalnością gospodarczą) nieruchomości (druk sejmowy – 2854). Wskazany wyżej ust. 5 w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie „ustanawia” innej daty nabycia nieruchomości przez spadkobiercę niż dzień otwarcia spadku, a jedynie umożliwia uwzględnienie przez spadkobiercę – przy wyliczeniu 5-letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 – okresu posiadania nieruchomości przez spadkodawcę.

Należy w tym miejscu wskazać, że dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Zatem, za moment nabycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się nabycie nieruchomości lub praw przez spadkodawcę, nie zaś przez jego spadkodawców.

Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nabytej w drodze spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przez spadkodawcę.

Zauważyć należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku, dlatego w tym wypadku należy posiłkować się normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego). W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do art. 925 ww. Kodeksu, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. W myśl art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego, powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni w 2021 r. sprzedała udział w nieruchomości (tj. działce nr …) nabyty w 2020 r. w drodze dziedziczenia po mężu zmarłym 31 października 2020 r. Mąż Wnioskodawczyni nabył natomiast przedmiotowy udział w nieruchomości w drodze spadku po zmarłej 23 października 2020 r. swojej matce (…).

Wątpliwość Wnioskodawczyni budzi kwestia, od której daty należy liczyć pięcioletni okres, po upływie którego zbycie udziału w ww. nieruchomości nie będzie powodowało obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Mając na względzie przywołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy należy zauważyć, że Wnioskodawczyni nabyła udział w nieruchomości (tj. działce nr …) w 2020 r., w drodze spadku. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 5-letni termin, po upływie którego odpłatne zbycie nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, należy liczyć od daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę. W przedmiotowej sprawie spadkodawcą był … - mąż Wnioskodawczyni, który nabył udział w nieruchomości (tj. działce nr …) w spadku po matce …, która zmarła 23 października 2020 r. Podkreślić należy, jak wskazano wcześniej, że momentem nabycia nieruchomości (udziału) przez spadkodawcę, który nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Zatem, za moment nabycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się nabycie nieruchomości lub praw przez spadkodawcę, nie zaś przez jego spadkodawców. Przepisy prawa nie dają możliwości doliczenia do tego okresu, na przykład czasu od momentu nabycia nieruchomości przez poprzednika prawnego spadkodawcy. Spadkodawcą dla Wnioskodawczyni jest więc …, który zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego udział w nieruchomości (działce nr …) nabył w spadku, 23 października 2020 r., a nie …. W konsekwencji , pięcioletni okres określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (udziału) przez spadkodawcę czyli …, a nie jak przyjmuje Wnioskodawczyni przez …. Zatem, odpłatne zbycie udziału w nieruchomości (tj. działce nr …), dokonane przez Wnioskodawczynię 15 września 2021 r. stanowi źródło przychodu do opodatkowania, bowiem nastąpiło przed upływem okresu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy, wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W myśl art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Natomiast stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 3 ww. ustawy, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.

Reasumując, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, należy liczyć od końca roku, w którym Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość nr ... (udział) w spadku po spadkodawcy (tj. od końca 2020 r.). Wnioskodawczyni nie dziedziczyła spadku po …, a jedynie po mężu …, który udział w nieruchomości nabył w spadku po zmarłej 23 października 2020 r. … wraz ze swoimi siostrami i ojcem. Brak jest podstaw prawnych, aby do okresu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 5 ww. ustawy, doliczyć czas od momentu nabycia nieruchomości przez … oraz inne okoliczności wskazane przez Wnioskodawczynię. Zatem, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości przez spadkodawcę, tj. męża Wnioskodawczyni.

W konsekwencji, dokonane w dniu 15 września 2021 r. odpłatne zbycie nabytego w 2020 r. udziału 1/8 w nieruchomości (działce nr …), nienastępujące w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, czyli dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, stanowi dla Wnioskodawczyni źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości Pani stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy tylko Pani sytuacji prawnopodatkowej. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych spadkobierców (np. Pani córki), którzy chcąc uzyskać interpretację indywidualną w swojej sprawie mogą indywidualnie wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie, spełniającym wymogi, o których mowa  w przepisach Ordynacji podatkowej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi Pani zastosować się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).