Sfinansowane przez pracodawcę wydatki na szkolenie (poza kosztami podróży, zakwaterowania, noclegu, wyżywienia, transportu oraz materiałów), stanowią ... - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.547.2022.2.HD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.547.2022.2.HD

Temat interpretacji

Sfinansowane przez pracodawcę wydatki na szkolenie (poza kosztami podróży, zakwaterowania, noclegu, wyżywienia, transportu oraz materiałów), stanowią przychód ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 listopada 2022 r. (data wpływu 5 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Spółce z siedzibą w A.

Będzie odbywał Pan szkolenie za zgodą pracodawcy. W związku ze złożonym przez Pana wnioskiem, pracodawca udzielił Panu zgody na odbycie szkolenia z Pana inicjatywy, a także wyraził zgodę na sfinansowanie szkolenia. Podstawę przedmiotowego szkolenia stanowi zawarta między Panem a pracodawcą umowa szkoleniowa, w której zawarte zostały najważniejsze ustalenia między stronami. Całkowity koszt szkolenia poniesie pracodawca.

Sfinansowaniem przez pracodawcę objęta zostanie wartość szkolenia, która została określona w warunkach szkolenia między uczelnią, będącą organizatorem szkolenia, a uczestnikiem szkolenia – Panem. W zawartej umowie szkoleniowej – jako pracownik – zobowiązał się Pan do samodzielnego poniesienia wszelkich dodatkowych kosztów związanych z realizacją szkolenia, tj. w szczególności do pokrycia na własny rachunek kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz niezbędnych materiałów wymaganych w trakcie realizacji szkolenia.

Pracodawca dokona zapłaty za koszt szkolenia według harmonogramu płatności określonego w warunkach płatności za szkolenie. Ponadto w związku z chęcią rezerwacji szkolenia oraz miejsca w jego udziale, dokonał Pan zapłaty części kwoty, którą to kwotę pracodawca zobowiązał się zwrócić na Pana rzecz, co oznacza, że całkowity koszt szkolenia określony w warunkach płatności za szkolenie poniesie pracodawca (z wyłączeniem kosztów, które zobowiązał się ponieść dodatkowo).

Uczelnia, będąca organizatorem szkolenia, wystawi fakturę za całkowitą płatność dokonaną przez pracodawcę za koszt szkolenia – po dokonaniu opłaty w pełnej wysokości.

Pracodawca posiada umowę zawartą z uczelnią, w której wskazany został koszt szkolenia, a także warunki płatności. Oprócz dodatkowych kosztów związanych z przeprowadzeniem szkolenia, jest Pan zobowiązany do zapewnienia sobie, tj. wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Podstawę możliwości skorzystania ze szkolenia będzie stanowił wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego, na który to urlop pracodawca wyraża zgodę. Czas trwania szkolenia – na podstawie umowy zawartej z uczelnią – został określony na termin od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Pracodawca wyraził zgodę na udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze, który umożliwi pracownikowi odbycie szkolenia. Ponadto pracownik ze względu na poniesienie kosztów szkolenia przez pracodawcę, zobowiązuje się do przepracowania pewnego czasu, po zakończeniu odbycia szkolenia.

W trakcie przebywania na urlopie bezpłatnym, nie będzie Pan pobierał wynagrodzenia. Ponadto, przebywając na urlopie bezpłatnym nadal pozostanie Pan pracownikiem zatrudniającej Pana Spółki, a po zakończonym szkoleniu powróci do pracodawcy celem kontynuowania zatrudnienia.

Powyższe szkolenie zostało zainicjowane przez pracownika, który był zainteresowany jego odbyciem. W związku z powyższym, skierował Pan do pracodawcy zarówno wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego, jak i wniosek o wyrażenie zgody na odbycie przedmiotowego szkolenia.

Pracodawca także zainteresowany jest odbyciem szkolenia przez pracownika, gdyż podniesienie przez pracownika kwalifikacji zawodowych przyczyni się do lepszego wykonywania obowiązków pracowniczych przez pracownika. Stąd też mając na uwadze podniesienie kwalifikacji zawodowych przez pracownika, pracodawca zobowiązał się do pokrycia kosztów szkolenia pracownika.

Pytania

1)Czy koszt poniesiony przez pracodawcę związany z całkowitym sfinansowaniem kosztu szkolenia pracownika (poza kosztami podróży, zakwaterowania, noclegu, wyżywienia, transportu oraz materiałów – podręczników) stanowić będzie przychód ze stosunku pracy dla pracownika?

2)Czy przychód ze stosunku pracy – na podstawie zawartej umowy szkoleniowej oraz poniesionej przez pracodawcę odpłatności za koszt szkolenia – winien zostać uwzględniony w rocznym rozliczeniu pracownika, tj. w podatku dochodowym od osób fizycznych?

3)Kto powinien ponieść koszt opłacenia podatku od zapłaconego przez pracodawcę szkolenia? Czy koszt ten winien ponieść pracodawca, czy też do zapłaty podatku będzie zobowiązany pracownik?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Pana, zgodnie z ogólną zasadą za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania (źródło wypłat i świadczeń), a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika – art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co do zasady, sfinansowanie kosztów szkolenia przez pracodawcę stanowić będzie przychód ze stosunku pracy.

Jednakże wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego – art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według Pana, w przypadku zawarcia między pracownikiem a pracodawcą umowy warunkującej przyznanie pracownikowi świadczenia związanego ze sfinansowaniem kosztów szkolenia przez pracodawcę, a także w przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika, a także przyznania osobie zatrudnionej na podstawie stosunku pracy sfinansowania kosztów szkolenia – istnieje możliwość zastosowania zwolnienia w odniesieniu do kosztów szkolenia, które zostały poniesione przez pracodawcę – po spełnieniu przesłanek, które zostały wskazane powyżej.

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.

Zgodnie z art. 1033 Kodeksu pracy, pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za szkolenie.

Pracodawca w tym celu zawarł umowę szkoleniową. Umowa powyższa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika, niż przepisy Kodeksu pracy.

Pracodawca w powyższej umowie zawartej z pracownikiem ustalił, iż całkowity koszt szkolenia ponosi pracodawca. Pracownik zobowiązany jest do pokrycia kosztów podróży, noclegu, wyżywienia, transportu, materiałów. Pracodawca na wniosek pracownika udzielił pracownikowi w celu odbycia szkolenia urlopu bezpłatnego.

W Pana ocenie, istnieje możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż szkolenie które odbywać będzie pracownik posiada związek z wykonywaną pracą oraz obowiązkami służbowymi pracownika, a także dodatkowe świadczenia przyznane będą z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych. Ponadto podnoszenie kwalifikacji zawodowych dotyczy pracy aktualnie wykonywanej przez pracownika, w związku z czym istnieje związek pomiędzy wykonywaną pracą, a szkoleniem.

Konieczność wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego związana jest z długością trwania szkolenia, a także zainteresowaniem ze strony pracownika i pracodawcy do wzięcia udziału w szkoleniu.

Podkreślić należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które regulują możliwość skorzystania ze zwolnienia nie odnoszą się do tego, czy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym – istotne zaś jest posiadanie statusu pracownika, a ten status istnieje, gdyż urlop bezpłatny nie powoduje rozwiązania stosunku pracy, a więc utraty statusu pracownika.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak stanowi art. 12 ust. 4 ww. ustawy:

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Ponadto, z art. 174 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) wynika, że:

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, ale zgodnie z wolą stron zostaje czasowo zawieszony. Istotą urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy, jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia i zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika również, że do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się więc zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wobec tego należy przyjąć, że wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanowi przychód ze stosunku pracy.

Jednocześnie, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Z powyższego przepisu wynika, że warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest aby świadczenie to zostało przyznane pracownikowi, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Do odrębnych przepisów należy zaliczyć ustawę Kodeks pracy, która w art. 102 reguluje kwestie wymaganych kwalifikacji zawodowych, a w art. 1031-1036 – kwestie dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.

Zgodnie z art. 17 Kodeksu pracy:

Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Według art. 102 ww. Kodeksu:

Kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku mogą być ustalane w przepisach prawa pracy przewidzianych w art. 771-773, w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych.

Natomiast jak stanowi art. 1031 § 1 Kodeksu pracy:

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Zatem przez kwalifikacje zawodowe pracowników należy rozumieć kwalifikacje wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Za kwalifikacje zawodowe uważa się wszelką wiedzę niezbędną do wykonywania przez pracownika pracy i pełnionych obowiązków.

Na mocy art. 1031 § 2 ww. ustawy:

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

1)urlop szkoleniowy;

2)zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Jak wynika z art. 1031 § 3 ww. ustawy:

Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Natomiast art. 1033 ww. ustawy stanowi:

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Na mocy art. 1034 § 1 Kodeksu pracy:

Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie.

Jak wynika z art. 1034 § 2 ww. ustawy:

Umowa, o której mowa w § 1, nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy niniejszego rozdziału.

Zgodnie z art. 1034 § 3 ww. ustawy:

Nie ma obowiązku zawarcia umowy, o której mowa w § 1, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Na podstawie art. 1036 Kodeksu pracy:

Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031-1035, mogą być przyznane:

1)zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,

2)urlop bezpłatny

w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.

Regulacje zawarte w art. 1031-1036 Kodeksu pracy różnicują zatem zakres świadczeń przysługujących pracownikom w zależności od tego, czy pracownik:

podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, bądź

zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy.

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z wniosku wynika, że będzie Pan odbywał szkolenie za zgodą pracodawcy oraz że Pana pracodawca – na podstawie zawartej umowy – wyraził zgodę na sfinansowanie kosztów szkolenia w celu podniesienia przez Pana kwalifikacji zawodowych, co przyczyni się do lepszego wykonywania obowiązków pracowniczych. Istnieje związek pomiędzy wykonywaną przez Pana pracą, a tym szkoleniem. Całkowity koszt szkolenia określony w warunkach płatności za szkolenie poniesie pracodawca (z wyłączeniem kosztów, które zobowiązał się Pan ponieść dodatkowo). Pracodawca – na Pana wniosek – wyraził również zgodę na udzielenie Panu urlopu bezpłatnego w wymiarze, który umożliwi Panu odbycie szkolenia. Konieczność wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego związana jest z długością trwania szkolenia.

Wobec tego, odpowiadając na Pana wątpliwości wyrażone we wniosku, stwierdzić należy, że sfinansowane przez pracodawcę wydatki na Pana szkolenie (poza kosztami podróży, zakwaterowania, noclegu, wyżywienia, transportu oraz materiałów – podręczników), stanowią dla Pan przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże przychód ten zwolniony jest z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy. Ani Pan, ani Pana pracodawca nie zapłaci od tego świadczenia podatku dochodowego. Oznacza to również, że wartości tego świadczenia nie należy wykazywać w zeznaniu rocznym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).