Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) (definicja B+R i koszty kwalifikowane). - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.573.2022.2.PS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.573.2022.2.PS

Temat interpretacji

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) (definicja B+R i koszty kwalifikowane).

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prac w zakresie opisanych projektów oraz możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wskazanych we wniosku kosztów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 października 2022 r. (wpływ 24 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną, która posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 września 2009 r.

W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan on usługi związane z oprogramowaniem, sklasyfikowane pod kodem PKD 62.01.Z. W ujęciu szczegółowym dostarcza Pan stworzony w ramach prowadzonej działalności software oraz maszyny i urządzenia prototypowe powstałe celem automatyzacji procesów u klienta.

W ramach prowadzonej działalności współpracuje Pan z firmami przemysłowymi z różnych gałęzi przemysłu. W dotychczasowej działalności stworzył Pan:

1.X – w projekcie tym przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań konstruktorskich oraz programistycznych ograniczono w sposób znaczny pracę człowieka, która po implementacji rozwiązania ogranicza się jedynie do wkładania i wyciągania elementów gotowych;

2.manipulator do autokontroli – maszyna ta w sposób automatyczny przeprowadza kontrolę (...) dzięki czemu ograniczono czas kontroli jakości;

3.maszynę sprawdzającą (...) – dzięki temu rozwiązaniu w sposób diametralny unowocześniono linię produkcyjną kontrahenta, bowiem do czasu jego wprowadzenia dokonywało sprawdzenia (...) jedynie optometrycznie. Po implementacji rozwiązania kontrola odbywa się w sposób automatyczny, dzięki czemu wyeliminowano błąd ludzki do którego dochodziło;

4.maszynę laboratoryjną sprowadzającą poprawność działania panelu sterującego – dzięki implementacji rozwiązania ograniczono czas testowania panelu sterującego (...);

5.software dla branży motoryzacyjnej zajmującej się produkcją samochodów elektrycznych;

6.software dla centrów logistycznych, dzięki któremu wyeliminowano powtarzające się błędy przez zastosowanie (...) celem wyeliminowania błędnego (...).

Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, podkreślenia wymaga fakt, że działalność Pana obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto nie działa Pan w specjalnej strefie ekonomicznej, o której mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1670 z późn. zm.).

Nie korzysta Pan z innych zwolnień przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W prowadzonej działalności ponosi Pan następujące koszty:

1.koszty płac pracowników zatrudnionych na umowach o pracę wraz ze składkami ZUS płatnymi przez płatnika – niezbędne do bezpośredniego udziału przy projektach;

2.koszty wynagrodzenia osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wykonujących świadczenie na mocy umowy cywilnoprawnej wraz ze składkami ZUS płatnymi przez płatnika – niezbędne do bezpośredniego udziału przy projektach;

3.licencje software’owe – stanowiące wartości niematerialne i prawne – oprogramowanie narzędziowe potrzebne do pisania kodu źródłowego, testowania prototypów.

W prowadzonej księdze przychodów i rozchodów dokonuje Pan stosownego ewidencjonowania kosztów opisanych w niniejszym wniosku w kolumnie 16.

W uzupełnieniu wniosku wskazuje Pan, że intencją Pana jest odpowiedź na pytanie czy może Pan skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej w przedstawionym stanie faktycznym. Ulga badawczo rozwojowa zawiera bowiem w sobie więcej elementów niż jedynie ustalenie czy prace Pana są pracami twórczymi (badania naukowe czy prace rozwojowe). Stąd w ocenie Pana za prawidłowe jest wskazanie, że wymaga zbadania przez organ możliwości zastosowania art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.

Oczekuje Pan w ramach pierwszego pytania odpowiedzi w kwestii czy podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność w zakresie 6 opisanych „projektów” obejmujących stworzenie software oraz maszyn i urządzeń prototypowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy może Pan zastosować wobec kosztów dotyczących tych projektów ulgę na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy podatkowej.

Przedmiotem pytania drugiego jest odpowiedź w kwestii czy może Pan uznać koszty określone w stanie faktycznym za koszty kwalifikowane według art. 26 ust. 2 pkt 1 i 1a i ust. 3 ustawy o PIT.

Działalność objęta zakresem pytania pierwszego, a uprzednio doprecyzowanego, nosiła znamiona działalności twórczej, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Nie prowadzi Pan badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, natomiast prowadzi Pan działalność polegającą na pracach rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Polega ona na nabywaniu przez Pana wiedzy i umiejętności, polegającej na łączeniu wiedzy i umiejętności rozumianej jako znajdowania takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac. Dodatkowo prowadzi Pan w taki sposób prace rozwojowe, żeby kształtowały Pana wiedzę i umiejętności rozumiane jako takie ułożenie efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postanowionych celów. Działalność ta służy odpowiednio tworzeniu zmienionych lub ulepszonych procesów i usług.

W ramach prowadzonych prac rozwojowych, jak zostało to wskazane we wniosku, Stworzył Pan:

1.X;

2.manipulator do autokontroli;

3.maszynę sprawdzającą (...);

4.maszynę laboratoryjną sprawdzającą poprawność działania panelu sterującego;

5.software dla branży motoryzacyjnej zajmującej się produkcją samochodów elektrycznych;

6.software dla centrów logistycznych;

Co istotne wyjaśnił Pan, że prace rozwojowe były prowadzone odrębnie w każdym ze wskazanych w punktach 1-6 projektach, które doprowadziły do wyżej wskazanych efektów. Żaden z wymienionych produktów (efektów) nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.

Każdorazowo musiał Pan samodzielnie zaplanować cały proces twórczy, dokonać odpowiedniego budżetowania, zaplanowania technologii oraz konkretnych elementów prac rozwojowych prowadzących do stworzenia prototypów wymienionych produktów.

Dodatkowo nadmienił Pan, że nie prowadził badań naukowych (w tym badań podstawowych).

Przez koszty wynagrodzeń oraz płac wskazane we wniosku należy rozumieć:

a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację konkretnego „projektu” opisanego we wniosku pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

b)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie dotyczącym opisanych we wniosku „projektów” pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Dokonuje Pan odpisów amortyzacyjnych od wskazanych we wniosku licencji. Zaliczane są one do kosztów uzyskania przychodów miesięcznie w ramach odpisu amortyzacyjnego ustalonego zgodnie z przepisami ustawy o PIT.

Wskazała Pan, że nie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 63a lub 63b ustawy o PIT, a na działania/projekty objęte kosztami, o których mowa we wniosku nie zostały przyznane dotacje lub subwencje albo dofinansowania.

Koszty, które zostały opisane we wniosku stanowią Pana koszty uzyskania przychodu.

Pytania (przedmiot i zakres pytań doprecyzował Pan w uzupełnieniu wniosku z 24 października 2022 r.)

1.Czy podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność w zakresie 6 opisanych "projektów" obejmujących stworzenie software oraz maszyn i urządzeń prototypowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5 pkt 38 ustawy o PIT, a w konsekwencji czy może Pan zastosować wobec kosztów dotyczących tych projektów ulgę na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT?

2.Czy wszystkie wymienione przez Pana koszty mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1, 1a i ust. 3 ustawy o PIT tj. wydatki na wynagrodzenia oraz odpisy amortyzacyjny od licencji software'owych?

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane i zweryfikowane przez Pana w uzupełniniu wniosku z 24 października 2022 r.)

Ad 1.

Pana zdaniem podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność w zakresie 6 opisanych "projektów" obejmujących stworzenie software oraz maszyn i urządzeń prototypowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5 pkt 38 ustawy o PIT, a w konsekwencji może Pan zastosować wobec kosztów dotyczących tych projektów ulgę na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: "Prawo o SWiN"). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

działalność ma charakter twórczy,

działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazuje Pan, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: "Objaśnienia MF"), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 26e ustawy o PIT podatnik, odlicza od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może natomiast w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ad 2.

Pana zdaniem wszystkie wymienione przez Pana koszty mogą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1, 1a i ust. 3 ustawy o PIT tj. wydatki na wynagrodzenia oraz odpisy amortyzacyjne od licencji software'owych.

Przedmiotem wniosku są jedynie koszty wskazane w stanie faktycznym. We własnym stanowisku dokonał Pan co prawda odniesienia do ogólnego przepisu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT, niemniej jednak doprecyzowuje Pan, że zakresem żądania obejmuje art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a oraz ust. 3 ustawy o PIT.

Ustawodawca w przedmiotowym przepisie wskazuje zamknięty katalog kosztów, które mogą zostać uznane za kwalifikowane. Zamknięcie tego katalogu oznacza, że tylko te w nim wymienione mogą być przedmiotem ulgi.

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Natomiast w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie sformułowanych pytań (wątpliwości interpretacyjnych) jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpetacja dotyczy stanu faktycznego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.