Opodatkowanie sprzedaży akcji. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.1025.2021.3.GG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1025.2021.3.GG

Temat interpretacji

Opodatkowanie sprzedaży akcji.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z  4 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów ze sprzedaży udziałów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną. Posiada rezydencję podatkową w Polsce Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawca posiada akcje i udziały w spółkach kapitałowych. Wnioskodawca prowadzi również działalność gospodarczą pod firmą…….., działalność ta obejmuje, m.in., kod PKD 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

Zgodnie z wyjaśnieniami do PKD, podklasa PKD 64.99.Z obejmuje:

(1)pozostałe pośrednictwo finansowe związane głównie z dystrybucją środków finansowych, winny sposób niż udzielanie pożyczek: faktoring, i wystawianie swapów, dokonywanie opcji oraz zawieranie transakcji zabezpieczających oraz

(2)działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp.

Faktycznie jednak Wnioskodawca nie dokonuje transakcji na akcjach i udziałach spółek w sposób częstotliwy i zorganizowany, w tym nie prowadzi faktycznie działalności inwestycyjnej na własny rachunek dokonywanej poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych. Nabyte udziały nie zostały także wprowadzone do księgi przychodów i rozchodów Wnioskodawcy, ani nie ujęto ich w żadnej innej ewidencji prowadzonej dla działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

W dniu …… 2021 r. Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży udziałów w jednej ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w której był udziałowcem. W umowie tej Wnioskodawcę jako sprzedającego zidentyfikowano pod firmą Jego działalności gospodarczej „…… " (wcześniej – w umowie nabycia tych samych udziałów – również zidentyfikowano Wnioskodawcę jako kupującego według danych Jego firmy, tj. pod firmą „…… ”).

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy tego, jakie źródło przychodów jest właściwe dla przeprowadzonej przez Niego i opisanej wyżej transakcji sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i z tą właśnie wątpliwością związane jest Jego pytanie w przeszłości, bowiem zdarzało się, że organy podatkowe kwestionowały straty rozpoznane przez podatników w związku z transakcjami na papierach wartościowych w kontekście rozliczenia ich w ramach źródła przychodów „działalność gospodarcza”. Organy te argumentowały, że w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych nadrzędną zasadą jest umiejscowienie określonego przychodu w ramach właściwego źródła przychodów, a takim właściwym źródłem przychodów dla transakcji na akcjach i udziałach w spółkach kapitałowych są przychody z kapitałów pieniężnych. Wskazywano również, że transakcje sprzedaży akcji i udziałów w spółkach kapitałowych, tylko formalnie należały do działalności gospodarczej podatników, gdyż podatnicy ci, pomimo posiadania właściwych dla takich transakcji kodów PKD, nie prowadzili w związku z nim faktycznej działalności gospodarczej z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Pytanie

Czy Wnioskodawca, w związku z przedstawioną sytuacją faktyczną w zakresie sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, powinien, pomimo określenia go dla celów tej umowy sprzedaży udziałów według danych właściwych dla Jego działalności gospodarczej, uzyskany z tej sprzedaży udziałów przychód rozliczyć w ramach źródła przychodów opisanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 ustawy o PIT „kapitały pieniężne” zamiast w ramach źródła przychodów „działalność gospodarcza” z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca uważa, że w opisanej wyżej sytuacji właściwe dla rozliczenia Jego przychodu ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie źródło opisane w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1  ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: ustawa o PIT) „kapitały pieniężne” niezależnie od tego, że w umowie sprzedaży tych udziałów (oraz wcześniejszej umowie nabycia tych udziałów) został On zidentyfikowany według danych właściwych dla prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne opisane w art. 17 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Zasady opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia udziałów ustala art. 30b ust. 1 ustawy o PIT. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c tej ustawy, osiągnięta w roku podatkowym. Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów ustala się zatem zgodnie ze sposobem, w jaki doszło do objęcia lub nabycia zbywanych udziałów. jednocześnie, zgodnie z art. 30b ust. 4, przepisu art. 30b ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Definicję „działalności gospodarczej’’ zawiera art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

W ujęciu tego przepisu, działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 14-9 ustawy o PIT.

Definicja działalności gospodarczej z ustawy o PIT ma zatem charakter „negatywny” w tym sensie, że należą do niej tylko takie przychody, które nie należą do innych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 14-9 ustawy o PIT.

Zestawienie ze sobą obu powyższych przepisów, tj. art. 30b ust. 4 i art. 5a pkt 6 ustawy o PIT ujawnia pewną niejasność interpretacyjną, która realizuje się na skrzyżowaniu norm art. 30b ust. 4 i 5a pkt 6 ustawy o PIT. Do zakresu treściowego art. 30b ust. 4 ustawy o PIT należą bowiem przychody wymienione w art. 17 ust. 1 ustawy o PIT, ale z wyłączeniem tych, które są realizowane w ramach działalności gospodarczej.

Z kolei art. 5a pkt 6 ustawy o PIT wskazuje, że przychody uzyskane w ramach zdefiniowanej przez ten przepis działalności gospodarczej nie mogą należeć do innych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Wynika z tego, że art. 30b ust. 4 ustawy o PIT „odsyła” takie przychody do przychodów z działalności gospodarczej, jeśli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej. Natomiast art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, takie przychody odsyła do najbardziej właściwego dla nich źródła, tj. do kapitałów pieniężnych, co może skutkować tym, że przychody takie nie będą należały do żadnego z tych źródeł (ani działalność gospodarcza ani kapitały pieniężne). Taki wniosek należy jednak, zdaniem Wnioskodawcy, odrzucić jako niedający się pogodzić z intencją ustawodawcy. Bardziej właściwa (wpisująca się w cel obu regulacji) wydaje się być interpretacja powyższych przepisów idąca w takim kierunku, że o ostatecznej kwalifikacji przychodu ze zbycia akcji i udziałów decyduje to, czy zbycie to zostało zrealizowane w warunkach wskazujących na to, że na tych akcjach i udziałach jest prowadzona faktyczna działalność gospodarcza w znaczeniu wskazanym w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Wówczas w zakresie tej działalności gospodarczej będą mieściły wszystkie te sytuacje, w których obrót papierami wartościowymi ma cechy obrotu zawodowego, profesjonalnego, powtarzalnego. Poza zakresem takiej działalności gospodarczej na papierach wartościowych pozostałyby natomiast transakcje nienoszące takich znamion. Godziłoby to zasadę, według której podstawowym źródłem przychodów dla sprzedaży akcji i udziałów są kapitały pieniężne z zasadą, która przenosi takie przychody do działalności gospodarczej w sytuacjach profesjonalnego nimi obrotu.

W opisanej przez Wnioskodawcę sytuacji faktycznej przedmiotem transakcji sprzedaży były udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca nie prowadzi w sposób profesjonalny ani powtarzalny takich transakcji sprzedaży udziałów czy akcji w spółkach kapitałowych. Jego działania w tym zakresie nie posiadają cech działalności gospodarczej z art. 5a pkt 6) ustawy o PIT, nie prowadzi On faktycznie działalności gospodarczej w zakresie obrotu papierami wartościowymi w sposób zorganizowany i ciągły, czego wymaga ten przepis. Dlatego, Jego zdaniem, w tej sytuacji właściwym źródłem przychodów dla rozliczenia przychodu ze sprzedaży takich udziałów był art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT w związku z  art. 30b ust. 1, 2, 14 ustawy o PIT.

Podobne stanowisko zajął organ interpretacyjny w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 29 kwietnia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-91/16-3/KF przyjmując, że „przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują zatem, że w sytuacji, gdy obrót udziałami, akcjami i innymi papierami wartościowymi jest przedmiotem działalności gospodarczej, a przychody uzyskane z tego tytułu mimo ze są wymienione w katalogu zawartym w art. 17 ust. 1 tej ustawy stanowią realizację przedmiotu działalności gospodarczej, wówczas przychody te są zaliczane do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej” a więc podkreślając, że obrót papierami wartościowymi musi stanowić realizację przedmiotu działalności gospodarczej podatnika, która posiada cechy opisane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT (w tym zorganizowany i ciągły charakter).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza różne źródła przychodów oraz właściwe dla nich sposoby opodatkowania. Art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że źródłami przychodów są m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Klasyfikacja osiągniętych przychodów do odpowiedniego źródła przychodów ma znaczenie z punktu widzenia prawidłowości ustalenia sposobu opodatkowania dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera definicję działalności gospodarczej.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy,

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

-jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,

-wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter. Przy czym o ciągłości nie przesądza kupno np. papieru wartościowego i jego sprzedaż za kilka lat, lecz powtarzalność podejmowanych działań,

-prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictw w obrocie gospodarczym.

W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Wskazać jednocześnie należy, iż wyłączenie zawarte w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, obejmuje m.in. kapitały pieniężne, zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy,

za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Ustawodawca najpierw nakazuje wykluczyć pochodzenie przychodu z któregokolwiek ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2,i 4-9 powołanej ustawy, a dopiero później pozwala zaliczyć go do przychodu z działalności gospodarczej. Brak jednoznacznego rezultatu wykładni językowej czyni koniecznym sięgnięcie do innych reguł wykładni. W takim przypadku można odwołać się do wykładni systemowej wewnętrznej. Definiując przychody pochodzące z różnych źródeł ustawodawca, podkreślając tym samym ich rozłączność, zawarł reguły kolizyjne, wskazując, kiedy dany przychód może być uznany za przychód z określonego źródła, choć faktycznie odpowiada on ogólnej definicji przychodów z innego źródła. Zestawienie treści art. 5a pkt 6 i art. 14 ust. 2, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na to, iż nawet jeżeli w ramach działalności wykonywanej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny rachunek, podatnik osiąga przychody, które jednocześnie odpowiadają opisowi przychodów z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu i nie zostały zaliczone w sposób jednoznaczny do przychodów z tej działalności, to przychody te stanowią przychód z tego innego źródła. Wyłączenie zawarte w ww. art. 5a pkt 6 ww. ustawy obejmuje m.in. kapitały pieniężne, zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.

Mając na uwadze powyższe, przysporzenia majątkowe uzyskane w związku z działalnością gospodarczą należy uznać za przychód z tej działalności, chyba że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikuje określony rodzaj przychodu do innego źródła niż pozarolnicza działalność. Jednakże, w sytuacji gdy regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczają określony rodzaj przysporzenia majątkowego uzyskanego z danego zdarzenia prawnego do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, to przysporzenie takie stanowi przychód z tego innego źródła. Jednym z takich źródeł są wskazane już wcześniej przychody z kapitałów pieniężnych.

Zatem, przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) uznawany jest co do zasady za przychód z kapitałów pieniężnych. Wyjątek stanowią jednakże przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), w sytuacji jeśli takie zbycie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast z brzmienia art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, że

przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą ....., działalność ta obejmuje m. in. kod PKD 64.99.Z - Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem Jego działalności jest działalność obejmująca m. in. Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych”, która obejmuje m.in. kod PKD 64.99.Z.

W dniu 8 września 2021 r. Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży udziałów w jednej z  spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w której był udziałowcem. W umowie tej Wnioskodawcę, jako sprzedającego zidentyfikowano pod firmą Jego działalności gospodarczej „…. ” (wcześniej - w umowie nabycia tych samych udziałów - również zidentyfikowano Wnioskodawcę jako kupującego według danych jego firmy, tj. pod firmą „….. ”).

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w opisanej wyżej sytuacji właściwe dla rozliczenia Jego przychodu ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie źródło opisane w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, „kapitały pieniężne” niezależnie od tego, że w umowie sprzedaży tych udziałów (oraz wcześniejszej umowie nabycia tych udziałów) został On zidentyfikowany według danych właściwych dla prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej.

W ocenie Organu, w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest  „Pozostała finansowa działalność usługowa” i dokonuje On transakcji sprzedaży udziałów  spółki z o.o., to uzyskany przychód z tego tytułu należy traktować jako przychód ze źródła przychodów  pozarolnicza działalność  gospodarcza, który podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi dochodami w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Podejmowane przez Wnioskodawcę działania bezspornie świadczą o tym, że przychód ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinien być rozliczony w ramach działalności gospodarczej.

Na powyższe wskazuje podany wyżej kod PKD 64.99.Z, którym Wnioskodawca opisuje co m.in. obejmuje prowadzona przez Niego działalność. Jak wynika z materiału dostępnego na stronie internetowe.... „Wyjaśnienia PKD 2007” z komentarza do podklasy 66.12.Z wynika, że podklasa ta nie obejmuje: 

-działalności na rynkach finansowych wykonywanej na własny rachunek, sklasyfikowanej w 64.99.Z., co potwierdza że sprzedaż przedmiotowych udziałów pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, która obejmuje kod PKD 64.99.Z.

Przesłanką przemawiającą za uznaniem sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako dokonanej w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, jest okoliczność, że zarówno w umowie zakupu, jak i sprzedaży przedmiotowych udziałów określono Wnioskodawcę, jako podmiot dokonujący powyższych czynności działający pod firmą Jego działalności gospodarczej, tj. „…. ”.

Skoro intencją Wnioskodawcy nie było zaliczenie do źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza transakcji dotyczących wskazanych udziałów, nie zrozumiały jest zakup przez Niego, jako przedsiębiorcę udziałów i również taka sama forma sprzedaży tych udziałów. Są to okoliczności obiektywne, które świadczą, że transakcja zakupu i sprzedaży udziałów miała miejsce w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wprawdzie Wnioskodawca twierdzi, że nie dokonuje transakcji na akcjach i udziałach spółek w sposób częstotliwy i zorganizowany, jednakże całokształt Jego zachowania, w tym kod PKD, a przede wszystkim „zidentyfikowanie” Wnioskodawcy, jako kupującego i sprzedającego udziały według danych Jego firmy wskazuje na to, że przedmiotowa sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zostać rozliczona w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Gdyby Wnioskodawca miał zamiar opodatkować przychody uzyskane ze sprzedaży udziałów poza działalnością gospodarczą, zakup udziałów powinien być dokonany przez Niego, jako osobę fizyczną, a nie przedsiębiorcę i odpowiednio sprzedaż tych składników majątku nie powinna być dokonana przez Niego, jako osobę prowadząca działalność. Tym bardziej, że przedmiotem działalności podatnika jest pozostała finansowa działalność usługową, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych (numer w klasyfikacji PKD 64.99.Z). Jak wynika z opisu stanu faktycznego Wnioskodawca dokonał nabycia przedmiotowych udziałów, jak i ich zbycia, jako przedsiębiorca. Dlatego też argumentacja Wnioskodawcy przedstawiona w uzasadnieniu Jego stanowiska nie zasługuje na uwzględnienie. To, że nie czyni tego w sposób częstotliwy i że sprzedaż ta nie ma cech obrotu zawodowego, profesjonalnego, powtarzalnego nie może przesądzać, że sprzedaż udziałów nabytych w ramach działalności gospodarczej i w ramach tej działalności zbytych nie powoduje powstania przychodu z tego źródła. Konsekwencją działań Wnioskodawcy, które mają swoje odzwierciedlenie w umowach zarówno zakupu, jak i sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zaliczenie uzyskanego przychodu z powyższego tytułu do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że przychód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej stanowi dla Wnioskodawcy przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W ocenie Organu, uzyskany przychód (dochód) powinien podlegać łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, osiągniętymi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Odnośnie powołanej przez Pana interpretacji organu podatkowego wskazać należy, że interpretacja ta dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi Pan zastosować się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ....  . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).