ustalenie źródła przychodu oraz obowiązków płatnika - Interpretacja - 0114-KDIP3-3.4011.506.2019.1.MJ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.506.2019.1.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

ustalenie źródła przychodu oraz obowiązków płatnika

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2019 r. (data wpływu 15 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie ustalenia źródła przychodu oraz obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie ustalenia źródła przychodu oraz obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu obiektu hotelowego świadczy usługi hotelarskie. W hotelu znajduje się restauracja, w której wydawane są śniadania dla gości hotelowych oraz świadczone usługi gastronomiczne. W celu prawidłowego świadczenia usług gastronomicznych, organizacji imprez okolicznościowych Spółka planuje zatrudnić osobę, która pełniłaby funkcję szefa kuchni (dalej zwaną: Szef kuchni). Szef kuchni wykonywałaby swoją pracę na podstawie zawartej umowy o współpracy, w której to będzie działał jako osoba, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, posiadającą numer NIP, REGON.

Na podstawie umowy o współpracy Szef kuchni będzie miał następujące obowiązki:

  • Kontrola pracy podległego personelu
  • Kontrola higieny i prezencji personelu
  • Wyznaczanie zadań dla podległego personelu
  • Kontrola jakości wydawanych posiłków pod względem smaku oraz estetyki dań
  • Prowadzenie szkoleń pod kątem kształcenia personelu w zakresie przygotowania potraw oraz ich wydawania
  • Sporządzanie zamówień prowiantowych oraz artykułów chemicznych
  • Prowadzenie inwentaryzacji wraz z wpisem w arkusze inwentaryzacyjne
  • Kontrolowanie stanów magazynowych
  • Sporządzanie karty menu oraz menu imprez okolicznościowych
  • Tworzenie receptur do dań karty menu wraz z menu bankietowym
  • Uczestnictwo w zadaniach związanych z przygotowaniem sprawnej organizacji serwisu kuchennego
  • Przestrzeganie zasad HACCP oraz BHP wraz z kontrolą księgi HACCP
  • Ustalanie grafików wraz z ewidencją czasu pracy
  • Rozpisywanie imprez okolicznościowych

W ramach wykonywanych obowiązków Szef kuchni będzie współpracował i kontaktował się z następującymi osobami:

  • Z przełożonymi: Dyrektorem Hotelu
  • Ze współpracownikami w ramach własnego działu (Zastępca Szefa Kuchni, Kucharze, Pomocnik Kucharza)
  • Z personelem pozostałych działów hotelowych w ramach zapewniania prawidłowego serwisu hotelowego
  • Kontrahentami Hotelu w ramach np. realizacji zamówień.

Poza tym umowa będzie zawierać następujące uregulowania:

  • Spółka udzieli stosownego pełnomocnictwa dla Szefa kuchni do działania w imieniu i na rzecz Spółki.
  • Spółka zobowiązuje się udostępnić Wykonawcy pomieszczenie, w którym mają być realizowane usługi, w tym infrastrukturę biurową, sprzęt komputerowy, bazy danych oraz wszelką niezbędną dokumentację.
  • Przedmiot umowy będzie wykonywany przy użyciu narzędzi i wyposażenia Spółki znajdujące się w hotelu.
  • Osoba pełniąca funkcję Szefa kuchni będzie wykonywać swoje prace w czasie od 8 do 10 godzin dziennie w godzinach funkcjonowania obiektu hotelowego.
  • Sposób wykonania prac przez Szefa Kuchni pozostaje w jego gestii. Spółka może dawać wskazówki co do sposobu wykonania prac przez Szefa kuchni.
  • Szef kuchni zobowiązuje się przekazywać ustnie lub pisemnie analizy z wykonanych czynności w ramach umowy.
  • Szef kuchni prowadzi działalność na własne ryzyko i ponosi wyłączną odpowiedzialność za swoje działania, jak oraz za zaniechania działań, dotyczące realizacji przedmiotu umowy.
  • Szef kuchni jest zobowiązany do dbania o powierzone mienie Spółki oraz do zabezpieczenia go przed utratą jak również do dostosowania swoich działań do ogólnie przyjętych zasad prawa w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy
  • Szef Kuchni po uzyskaniu pisemnej zgody Zleceniodawcy może wykonać przedmiot zlecenia przy pomocy osób trzecich, za działanie których jak również za zaniechanie działania, których ponosi odpowiedzialność jak za działanie i zaniechanie własne.

Wynagrodzenie Szefa kuchni będzie składać się z dwóch składników:

  1. Stałe miesięczne - dotyczy wykonywania podstawowego zakresu Usług
  2. Zmienne - dotyczy dodatkowych czynności zleconych przez Zleceniodawcę przekazywanych w formie pisemnej bądź ustnej, w tym dodatkowe świadczenia powiązane z realizacją wyznaczonych przez Zleceniodawcę celów w wysokości i zasadach każdorazowo ustalonych indywidulanie. Wysokość wynagrodzenia zmiennego będzie ustalone odrębnie.
    • Uzgodnione ze Spółką wydatki poniesione przez Szefa kuchni w celu należytego wykonania przedmiotu umowy będą zwrócone przez Spółkę.
    • W przypadku niewykonania lub należytego wykonania przez Szefa kuchni czynności stanowiących przedmiot umowy Spółka ma prawo ograniczyć wynagrodzenie Szefa kuchni.
    • Szef kuchni zobowiązuje się do uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez podmioty wskazane przez Spółkę, jeżeli są one niezbędne do należytego i prawidłowego wykonania przedmiotu umowy przez Szefa kuchni.
    • Szef kuchni ma prawo do zawieszenia świadczenia Usług będących przedmiotem Umowy na okres indywidulanie ustalony ze Spółką

Spółka będzie wypłacać wynagrodzenie na podstawie wystawionej faktury przez Szefa kuchni. Spółka nie będzie posiadać oświadczenia Szefa kuchni, że wykonywana działalność stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy w przypadku gdy dojdzie do wypłacenia wynagrodzenia dla Szefa kuchni będzie to dla niego przychód ze źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT ?

  • Czy w przypadku gdy dojdzie do wypłaty wynagrodzenia Spółka będzie miała obowiązek pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych jako płatnik tego podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o PIT?

    Zdaniem Wnioskodawcy,

    Spółka jako osoba prawna, która wypłaca wynagrodzenie dla osoby fizycznej musi ocenić czy w takim przypadku nie staje się płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Gdyby pełniła funkcje płatnika musiałaby dokonać obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku do właściwego organu podatkowego.

    W związku z tym istotne dla oceny czy wypłata wynagrodzenia będzie rodzić obowiązki płatnika podatku dochodowego ma ustalenie do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować wypłacane wynagrodzenie dla osoby fizycznej W przypadku gdyby wypłacane wynagrodzenie stanowiło przychód osoby fizycznej ze źródła przychodów z działalności gospodarczej - art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy o PIT, to Spółka wypłacając wynagrodzenie nie byłaby płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast gdyby wypłacane wynagrodzenie stanowiło dla osoby fizycznej przychód ze źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście - art. 10 ust 1 pkt 2 ustawy o PIT, wtedy Spółka będzie płatnikiem podatku PIT.

    Ad. 1

    W świetle art. 5a pkt 6 ustawy o PIT przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarcza rozumie się działalność zarobkową

    1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
    2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1. 2 i 4-9;

    Natomiast jak wynika z art. 5b ust 1 ustawy o PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

    1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
    2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
    3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

    Z przedstawionego stanu przyszłego wynika, że Szef kuchni będzie wykonywać prace na podstawie umowy o współpracy w której to:

    1. prowadzi działalność na własne ryzyko i ponosi wyłączną odpowiedzialność za swoje działania, jak oraz za zaniechania działań, dotyczące realizacji przedmiotu umowy co zdaniem Spółki oznacza, że ponosi też odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności,
    2. wykonuje swoje czynności w sposób samodzielny pomimo tego że jest zobowiązany do przedstawiania analiz z wykonywania czynności (jest to kontrola tego co wykonał dla Spółki),
    3. czas i miejsce pracy zostało wyznaczone ze względu na fakt, że w celu prawidłowego wykonania czynności Szef kuchni musi być na miejscu i wtedy gdy funkcjonuje restauracja hotelowa. Nie oznacza to, że Szef kuchni nie pracuje w miejscu prowadzenia swojej działalności w celu wykonania usług dla Spółki,
    4. Szef kuchni ponosi ryzyko wykonywanej działalności gdyż może dojść do zakończenia umowy o współpracy, może dojść do zmniejszenia jego wynagrodzenia gdyby nienależycie wykonywał swoje usługi. Poza tym Spółka może dochodzić na drodze cywilnej odszkodowania gdyby wyrządził on szkodę poprzez nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków wynikających z umowy.

    W związku z powyższym zdaniem Spółki wypłacone wynagrodzenie będzie dla Szefa kuchni stanowić przychód ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

    Ad. 2.

    Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2019, poz. 1387 z późn.zm.) osoby prawne które dokonują wypłat świadczeń między innymi z tytułu działalności o której mowa w art. 13 pkt 8 i 9 osobom określonym w art. 3 ust. 1 są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Natomiast jak wynika z art. 41 ust. 2 ustawy o PIT płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

    W związku z tym, że zdaniem Spółki wypłacanie wynagrodzenia na podstawie umowy o współpracy będzie stanowić dla Szefa kuchni przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie ona zobowiązania jako płatnik do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są:

    • działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy),
    • pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy).

    Treść art. 10 ust. 1 zawiera katalog źródeł przychodów, z których dochody podlegają opodatkowaniu według zasad określonych dla danego źródła przychodów. Działalność wykonywana osobiście oraz działalność gospodarcza stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania.

    Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób opodatkowania i jego wysokość, ale również na obowiązki płatników przewidziane w art. 41 i art. 42 powoływanej ustawy, tj. obowiązek poboru oraz przekazania przez płatnika zaliczek na podatek dochody od osób fizycznych.

    Przy czym powoływana ustawa nie definiuje działalności wykonywanej osobiście przez określenie jej cech, lecz wskazuje w art. 13, jakiego rodzaju przychody kwalifikują się do tej działalności.

    Stosownie do art. 13 tej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się:

    1. (uchylony)
    2. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;
    3. przychody z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę;
    4. przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;
    5. przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7;
    6. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;
    7. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;
      7a) przychody otrzymywane przez członków Rady Mediów Narodowych;
    8. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
      1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
      2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
      3. przedsiębiorstwa w spadku

        -z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;
    9. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

    Natomiast definicję działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego zawiera art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Stosownie do tego przepisu za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą, uważa się działalność zarobkową:

    1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
    2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

    Uzupełnieniem definicji działalności gospodarczej są przesłanki negatywne, których łączne spełnienie wyklucza możliwość zaliczenia przychodów z działalności podatnika do źródła przychodów działalność gospodarcza. Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

    1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
    2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
    3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością (art. 5b ust. 1 ww. ustawy).

    Jak wynika z literalnej treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w tym przepisie oznacza, że wykonywane czynności mogą być klasyfikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

    W kontekście działalności gospodarczej należy także zacytować art. 14 ust. 1 omawianej ustawy, zgodnie z którym: za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

    Ponadto, podkreślić należy, że określone przychody uznaje się za przychody z działalności gospodarczej, pod warunkiem, że przychody te nie mogą być zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy. Zatem, nie każdy przychód osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się za przychód z tej działalności, ale tylko taki przychód, który nie może być zaliczony do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy.

    Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ww. ustawy obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

    Przy czym zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

    Stosownie do art. 41 ust. 2 cyt. ustawy, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

    Biorąc pod uwagę powyższe, skoro z treści wniosku wynika, że Szef kuchni wykonywać będzie swoją pracę na podstawie zawartej umowy o współpracy, w której to będzie działał jako osoba, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, posiadającą numer NIP, REGON, a przedmiotowa umowa o współpracę zawierać będzie uregulowania dotyczące tego, że Szef kuchni prowadzi działalność na własne ryzyko i ponosi wyłączną odpowiedzialność za swoje działania, jak oraz za zaniechania działań, dotyczące realizacji przedmiotu umowy, to przychody Szefa kuchni uzyskiwane z tytułu czynności opisanych w przedmiotowym wniosku wykonywanych na podstawie umowy o współpracy zawartej z Wnioskodawcą, które wchodzą w zakres prowadzonej przez Szefa kuchni działalności gospodarczej, należy zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Wobec tego, na Wnioskodawcy nie będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

    Ponadto wyjaśnić należy, że w toku postępowania w sprawie wydania interpretacji upoważniony organ nie przeprowadza jakiegokolwiek postępowania dowodowego, a informacje niezbędne do wydania interpretacji czerpie wyłącznie z przedstawionego przez stronę opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie się różnił od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego. Należy też zauważyć, że na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia w toku ewentualnego postępowania podatkowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej