Czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w przypadku połączenia Spółki Prz... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.146.2022.1.MKU

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.146.2022.1.MKU

Temat interpretacji

Czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w przypadku połączenia Spółki Przejmującej z Podmiotem Przejmowanym przez przejęcie, rozliczanego dla celów księgowych metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy oraz LK (i tym samym bez zakończenia roku podatkowego wskutek połączenia), Wnioskodawca będzie zobowiązany i uprawniony do uwzględnienia w swoim rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 27 ustawy o CIT (formularz: CIT-8) składanym za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów podatkowych przez Spółkę Przejmowaną, od początku jej roku podatkowego w którym nastąpiło połączenie do dnia połączenia?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

09 marca 2022 r. za pośrednictwem epuap wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w przypadku połączenia Spółki Przejmującej z Podmiotem Przejmowanym przez przejęcie, rozliczanego dla celów księgowych metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej (i tym samym bez zakończenia roku podatkowego wskutek połączenia), Wnioskodawca będzie zobowiązany i uprawniony do uwzględnienia w swoim rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 27 ustawy o CIT (formularz: CIT-8) składanym za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów podatkowych przez Spółkę Przejmowaną, od początku jej roku podatkowego w którym nastąpiło połączenie do dnia połączenia.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

LN spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Wnioskodawca" lub „Spółka Przejmująca”) jest spółką z siedzibą w Polsce, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest polskim rezydentem podatkowym). Rok podatkowy Spółki rozpoczął się 1 lipca 2021 r. i zakończy się 30 czerwca 2022 r.

Wnioskodawca jest spółką funkcjonującą w ramach grupy kapitałowej L (dalej również jako: „Grupa”), której działalność obejmuje m.in. (...).

Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność usługowa w zakresie dzierżawy nieruchomości (kod PKD: 68. Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości). W skład grupy kapitałowej L wchodzi również spółka LK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „LK” lub „Podmiot Przejmowany””). LK posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest polskim rezydentem podatkowym). Głównym przedmiotem działalności LK jest produkcja podłoża fazy III do uprawy (...) sprzedawana w postaci foliowanych kostek oraz sprzedawana luzem (kod PKD: 01.30.Z. Rozmnażanie roślin). Jedynym udziałowcem LN i LK jest spółka LP (dalej: "Spółka Matka"), która jest rezydentem podatkowym w Niderlandach (Holandii). Forma prawna prowadzenia działalności Spółki Matki odpowiada polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W celu uproszczenia struktury w Grupie planowane jest przeprowadzenie połączenia Wnioskodawcy oraz LK. Planowane połączenie Spółki Przejmującej z Podmiotem Przejmowanym posiada uzasadnienie biznesowe oraz ekonomiczne, tj. ze względu na przynależność do tej samej Grupy połączenie ma na celu w szczególności: obniżenie kosztów działalności w Polsce (w tym kosztów usług księgowych, administracyjnych oraz najmu), efektywniejsze wykorzystanie zasobów, zwiększenie efektywności zarządzania majątkiem i posiadanymi zasobami, wyeliminowanie zbędnych procesów oraz wzmocnienie pozycji rynkowej. Ponadto, w wyniku połączenia zwiększona zostanie przejrzystość struktury kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje zatem, iż połączenie opisane w niniejszym wniosku zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie, ani uchylenie się od opodatkowania (jednakże nie jest to przedmiotem niniejszego zapytania). Połączenie zostanie przeprowadzone w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: "KSH"), co oznacza, że Wnioskodawca ma zamiar dokonać połączenia przez przejęcie. Połączenie zostałoby przeprowadzone w wariancie bez podwyższenia kapitału zakładowego. W wyniku połączenia nie powstanie nowa jednostka, a cały majątek LK zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej.

Wnioskodawca zaznacza, że na skutek planowanego połączenia nie nastąpi utrata kontroli nad Spółką Przejmującą oraz nad Podmiotem Przejmowanym przez ich dotychczasowego udziałowca (Spółkę Matkę). Dla celów księgowych połączenie zostanie rozliczone zgodnie z metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r., poz. 217, z późn. zm., dalej: „UoR”). Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku planowanego połączenia, zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR, zgodnie z którym można nie zamykać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy rozliczenie połączenia nastąpi metodą łączenia udziałów i nie spowoduje powstania nowej jednostki.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w przypadku połączenia Spółki Przejmującej z Podmiotem Przejmowanym przez przejęcie, rozliczanego dla celów księgowych metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy oraz LK (i tym samym bez zakończenia roku podatkowego wskutek połączenia), Wnioskodawca będzie zobowiązany i uprawniony do uwzględnienia w swoim rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 27 ustawy o CIT (formularz: CIT-8) składanym za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów podatkowych przez Spółkę Przejmowaną, od początku jej roku podatkowego w którym nastąpiło połączenie do dnia połączenia?

Państwa stanowisko w sprawie     

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, będzie on zobowiązany i uprawniony do uwzględnienia w sporządzonym przez siebie zeznaniu rocznym (ClT-8), o którym mowa w art. 27 ustawy o CIT za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów podatkowych przez Spółkę Przejmowaną, od początku jej roku podatkowego w którym nastąpiło połączenie do dnia połączenia. Osiągnięte przychody i poniesione koszty podatkowe Podmiotu Przejmowanego Wnioskodawca połączy ze swoimi przychodami i kosztami podatkowymi w zeznaniu CIT-8 za rok podatkowy w którym nastąpi połączenie.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Z kolei w myśl z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Zatem zakończenie roku podatkowego podatnika CIT na podstawie przepisów ustawy o CIT zasadniczo następuje w wyniku:

1)zakończenia roku kalendarzowego lub przyjętego przez podatnika roku podatkowego wskazanego w statucie lub umowie spółki (ewentualnie innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatników) albo

2)wystąpienia sytuacji, w której z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki. W nawiązaniu do pkt 2) wskazanego powyżej zauważyć należy, że zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.; dalej jako: „UoR”) księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest na dzień wpisu do rejestru tego połączenia.

W myśl art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR (stanowiącego zastrzeżenie przewidziane w art. 12 ust. 2 UoR) można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki. Zasadniczo zamknięcie ksiąg rachunkowych skutkuje również zakończeniem roku podatkowego (art. 8 ust. 6 ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 4 UoR księgi rachunkowe jednostki przejmowanej są zamykane na dzień wpisu do rejestru dokonanego połączenia. Oznacza to, iż co do zasady, spółka przejmowana powinna zamknąć swoje księgi rachunkowe na dzień połączenia.

Ustawodawca pozwolił jednak w art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR (wyjątek od zasady ogólnej wyrażonej w art. 12 ust. 2 pkt 4 UoR) nie zamykać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, jeżeli rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów (opisaną w art. 44c UoR) i nie powoduje powstania nowej jednostki. Zatem, w przypadku gdy połączenie jednostek odbywa się metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki, spółka przejmowana nie ma obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych, a więc przepis art. 8 ust. 6 ustawy o CIT nie znajdzie wówczas zastosowania. Z odrębnych przepisów (tutaj: ustawy o rachunkowości) nie wynika bowiem w takiej sytuacji obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych na moment połączenia podmiotów. Innymi słowy, gdy na podstawie odrębnych przepisów takie zamknięcie ksiąg rachunkowych nie jest dokonywane, rok podatkowy nie ulega zakończeniu, lecz jest kontynuowany na ogólnych zasadach.

Jak zostało przedstawione w zdarzeniu przyszłym Grupa rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji Grupy w celu jej uproszczenia. Dodatkowo występują również inne motywy ekonomiczne wskazane w opisie zdarzenia przyszłego. Połączenie zostanie przeprowadzone w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 KSH - jako połączenie przez przejęcie. Połączenie zostałoby przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego. Dla celów księgowych połączenie zostanie rozliczone zgodnie z metodą łączenia udziałów, o której mowa w 44c ust. 1 UoR. Zgodnie z jego treścią łączenie metodą łączenia udziałów polega na sumowaniu poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń (o których mowa w art. 44c ust. 2 i 3 ustawy o CIT).

Przesłanki zastosowania przy przejmowaniu jednej spółki przez drugą, metody łączenia udziałów zawiera art. 44a ust. 2 UoR, który stanowi, że "(...) w razie łączenia się spółek, na skutek którego nie następuje utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c; w szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również w razie połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną". Ponieważ zarówno Spółka Przejmowana, jak i Spółka Przejmująca są członkami tej samej grupy kapitałowej (posiadają tą samą jednostkę dominującą), opisane w zdarzeniu przyszłym połączenie będzie przeprowadzane pod tzw. wspólną kontrolą, a tym samym mogło być więc przeprowadzone metodą łączenia udziałów przy zastosowaniu której nie powstanie obowiązek zamknięcia ksiąg ani roku podatkowego w Spółce Przejmowanej. Jednocześnie połączenie Wnioskodawcy ze Spółką Przejmowaną przez jej przejęcie nie będzie skutkowało obowiązkiem zamknięcia ksiąg i roku podatkowego u Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 494 § KSH spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Na spółkę przejmującą przechodzą w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

W przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki następców prawnych zostały uregulowane w art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.; dalej jako: „OP”), zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1)osób prawnych,

2)osobowych spółek handlowych,

3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Z kolei zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 OP powyższą zasadę stosuje się także do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

Wnioskodawca jako podmiot mający dokonać połączenia przez przejęcie Spółki Przejmowanej, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 KSH zgodnie z art. 93 § 1 w zw. z art. 93 § 2 pkt 1 OP, stanie się następcą prawnym Spółki Przejmowanej. W ramach sukcesji uniwersalnej przejmie wszelkie prawa, jak i obowiązki podatkowe LK. Wnioskodawca jako sukcesor prawny wchodzący w całość praw i obowiązków podatkowych Spółki Przejmowanej, wejdzie również w całość praw i obowiązków LK wynikających z regulacji podatku dochodowego od osób prawnych. Zatem Wnioskodawca jako sukcesor podatkowy Podmiotu Przejmowanego, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o CIT w związku 93 § 2 OP, będzie zobowiązany wykazać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym (formularz: CIT-8) przychody i koszty podatkowe bieżącego roku podatkowego Podmiotu Przejmowanego, tj. osiągnięte i poniesione od początku jej roku podatkowego w którym nastąpiło połączenie do dnia połączenia.

Tylko na marginesie należy wskazać, że przepisy art. 7 ust. 3 pkt 4 i ust. 4 ustawy o CIT wykluczają możliwość odliczenia przez następcę prawnego nierozliczonych strat podatkowych wygenerowanych przez spółki przejmowane w latach poprzedzających rok połączenia, natomiast przedmiotem pytania nie jest rozliczanie strat podatkowych z lat ubiegłych (tj. poprzedzających rok połączenia), a jedynie uwzględnienie w podstawie opodatkowania Spółki Przejmującej przychodów i kosztów podatkowych osiągniętych i poniesionych w roku podatkowym, w którym nastąpi połączenie podmiotów.

Podsumowując powyższe, na moment połączenia metodą łączenia udziałów Podmiot Przejmowany nie ma obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych. Wnioskodawca będzie zatem zobowiązany i uprawniony w sporządzonym przez siebie rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie przez przejęcie, uwzględnić przychody i koszty podatkowe LK odpowiednio osiągnięte i poniesione przez Podmiot Przejmowany w roku podatkowym przejęcia, tj. w okresie od pierwszego dnia po zakończeniu jej poprzedniego roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień połączenia. Końcowo należy także zauważyć, że nie ma przy tym znaczenia czy w roku podatkowym, w którym następuje połączenie, koszty podatkowe Podmiotu Przejmowanego przekroczyły jego przychody podatkowe. Podobne stanowisko do wyrażonego powyżej przez Wnioskodawcę w podobnych stanach faktycznych zostało również zaakceptowane przykładowo w poniższej wskazanych interpretacjach indywidualnych.

-    Interpretacji indywidualnej z dnia 27 lipca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.222.2021.1.AR) W przedmiotowej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, zgodnie z którym: „(...) w przypadku, gdy połączenie Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej zostanie rachunkowo przeprowadzone metodą łączenia udziałów, Spółka Przejmowana nie będzie miała obowiązku zamknięcia roku podatkowego i tym samym w związku z jego niezamknięciem Spółka Przejmująca będzie zobowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie, przychodów i kosztów uzyskanych lub poniesionych przez Spółkę Przejmowaną od początku jej roku podatkowego do dnia połączenia, a także ewentualnych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych zapłaconych przez Spółkę Przejmowaną w roku połączenia.”

-    Interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.36.2021.4.AS) W powołanej interpretacji organ uznał stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „(...) w przypadku połączenia, Wnioskodawca będzie zobowiązany i uprawniony - w sporządzonym przez siebie rocznym rozliczeniu osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w zeznaniu CIT-8 za rok podatkowy, w którym nastąpi przejęcie - połączyć swoje przychody, koszty w tym ewentualne odsetki od zaciągniętej pożyczki oraz dotychczas nierozliczoną stratę przypadającą do rozliczenia na ten rok, z przychodami oraz kosztami Spółki Przejmowanej osiągniętymi w roku podatkowym Spółki Przejmowanej, w którym nastąpi połączenie Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej.” za prawidłowe.

-    Interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.229.2018.1.JG) „W związku z powyższym Wnioskodawca po połączeniu SPÓ/IMF kontynuując działalność jako sukcesor podatkowy Spółek Przejmowanych, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o CIT w związku 93 § 2 OP, będzie zobowiązany rozpoznać przychody i koszty Spółek Przejmowanych rozpoznane przez te Spółki Przejmowane od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego przed połączeniem do dnia połączenia. W rezultacie Spółka Przejmująca w swoim zeznaniu rocznym CIT-8 za rok, w którym nastąpiło połączenie uwzględni sumę przychodów i kosztów uzyskania przychodów obu Spółek Przejmowanych (bieżący wynik podatkowy Spółek Przejmowanych) oraz będzie mogła uwzględnić sumę należnych zaliczek od Spółek Przejmowanych.”

-    Interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.75.2018.2.AM) „Podsumowując powyższe, na moment połączenia metodą łączenia udziałów Spółka przejmowana nie ma obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych. Wnioskodawca będzie mógł w sporządzonym przez siebie rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie przez przejęcie, uwzględnić przychody i koszty Spółki przejmowanej rozpoznane przez Spółkę przejmowaną w roku podatkowym przejęcia, tj. w okresie od pierwszego dnia po zakończeniu jej poprzedniego roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień połączenia.”

-    Interpretacji indywidualnej z dnia 28 listopada 2017 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.252.2017.1.AP) „Spółka Przejmująca będzie obowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu podatkowym przychodów i kosztów wygenerowanych przez Spółkę Przejmowaną, od początku roku podatkowego do dnia połączenia.”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia pranego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.