Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność w rozumieniu ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.340.2022.2.JG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.340.2022.2.JG

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co będzie uprawniało Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co będzie uprawniało Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 maja 2022 r., (data wpływu 27 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) posiada siedzibę na terytorium Polski i jest polskim rezydentem podatkowym.

Jednym z podstawowych przedmiotów działalności Spółki jest produkcja maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana (zaklasyfikowana do ugrupowania 28.99.Z PKD).

Ponadto, zgodnie z danymi zamieszczonymi w aktualnym wpisie do KRS przedmiotem działalności Spółki jest wedle klasyfikacji PKD:

-28.29.Z Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej

niesklasyfikowana,

-71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,

-77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr

materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane,

-25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych,

-47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową,

straganami i targowiskami,

-33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn,

-27.12.Z Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej,

-85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

-49.41.Z Transport drogowy towarów.

Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad wytwarzaniem prototypów specjalistycznych maszyn, które są każdorazowo dostosowane do indywidualnego zamówienia klienta. Bowiem produkt oferowany przez Wnioskodawcę musi spełniać określone parametry, inaczej mówiąc jest dopasowany do konkretnego miejsca i zagadnienia.

U Wnioskodawcy występują dwa rodzaje innowacyjności na płaszczyźnie:

a.produktowej polegającej na:

-pracach koncepcyjnych nad działaniem i konstrukcją maszyny,

-tworzeniem nowej maszyny/urządzenia (prototypu),

-opracowaniu nowych funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących produktach/uzyskaniu produktu o ulepszonych cechach i sprawniejszym działaniu.

b.procesowej - bazującej na:

-ulepszaniu procesów produkcji,

-poprawianiu wydajności procesów,

-optymalizacji wykorzystania energii.

Rozwiązania oferowane przez Spółkę są unikalne. Stąd Wnioskodawca staje się często prekursorem w branży produkcyjnej. O powyższym dowodzą prace B+R Spółki nad:

-stanowiskiem montażu półautomatycznego kostki DCC z kontrolą systemem wizyjnym poprawności montażu oraz archiwizacją danych produkcji.

-stanowiskiem do kontroli wizyjnej obecności granulatu we wtyczce wiązki ABS oraz archiwizacją danych produkcji.

Wnioskodawca wyróżnia trzy główne piony działalności, które w ramach zaistniałych potrzeb jest w stanie ze sobą zintegrować. Obejmują one:

-automatyzację produkcji (m.in. stanowiska montażowe, stacje znakowania laserowego, linie produkcyjne, manipulatory przemysłowe, urządzenia specjalne czy systemy Lean Manufacturing);

-robotyzację (tj. chwytaki, integracje robotów);

-systemy transportu wewnętrznego (tj. transportery łańcuchowe, paskowe, rolkowe czy taśmowe oraz linie transportowe).

W zakresie Lean Manufacturing należy wskazać, że jest to system zarządzania produkcją, wywodzący się z systemu produkcyjnego (…), który ma za zadanie ograniczanie marnotrawstwa oraz eliminację niepotrzebnych operacji i procedur w procesie produkcji. Głównym celem jaki stawia przed sobą idea Lean Manufacturing jest dostarczyć produkty i usługi o jak najwyższej jakości oczekiwanej przez klientów zachowując niskie koszty produkcji i wykorzystując relatywnie niską ilość surowców.

Ponadto, Spółka świadczy takie usługi jak projektowanie CAD - świadczenie polega na kompleksowości usługi projektowania maszyn i urządzeń tzw. pakiet usług projektowych (od projektu produktu, po tworzenie dokumentacji technicznych, wykonywania wizualizacji 3D oraz przygotowania instrukcji obsługi maszyny i analizy ryzyka maszyn).

W związku z powyższym Spółka realizuje świadczenia w obszarze projektowania, konstrukcji, produkcji i montażu maszyn, urządzeń specjalnych i całych linii produkcyjnych, a także modyfikacji wszystkich wyżej wymienionych.

Celem pracy B+R Spółki jest wyprodukowanie nowego produktu, który musi być innowacyjny, wysokiej jakości i konkurencyjnym na rynku. Zdaniem Wnioskodawcy, powodami, dla których klienci składają zamówienia na maszyny oferowane przez Spółkę to m.in.:

-chęć znacznego obniżenia kosztów swojej produkcji,

-potrzeba obniżenia pracochłonności,

-potrzeba wzrostu produktywności,

-podniesienie jakości produktu,

-zmniejszenie zużycia energii,

-optymalizacja ilości odpadów,

-dostosowanie produktu do wymagań rynku polskiego i/lub zagranicznego.

Wnioskodawca, wykorzystując wiedzę dotyczącą budowy maszyn oraz procesów technologicznych zachodzących w różnych gałęziach przemysłu, zajmuje się również sprzedażą komponentów wyposażenia produkcji dla przedsiębiorstw.

Prace B+R Spółki związane z wytworzeniem prototypu maszyny, oparte są w pełni na następującej metodologii badawczej, obejmującej następujące fazy procesu:

KROK I KONCEPCJA URZĄDZENIA tj. Po podjęciu przez Zarząd Spółki decyzji o produkcji danej maszyny następuje cykl spotkań pracowników Wnioskodawcy zaangażowanych w dany projekt, w celu stworzenia szczegółowej koncepcji urządzenia.

KROK II PRACE: Rozpoczynają się prace nad konkretnym projektem przez zespół projektowy pracowni inżynierskiej składający się z konstruktorów, automatyków oraz mechaników.

KROK III DOKUMENTACJA TECHNICZNA: Po wykonaniu modelu, projektu CAD oraz opracowaniu układu elektrycznego i sterowania maszyny (czy też w zależności od charakteru projektu - prototypów newralgicznych podzespołów urządzenia) tworzona jest dokumentacja projektowa zawierająca wykaz wszystkich elementów, rysunków oraz schematów elektrycznych niezbędnych do wytworzenia maszyny/podzespołów maszyny.

KROK IV OPRACOWANIE TECHNOLOGII: Następnie rozpoczynają się prace nad opracowaniem technologii produkcji dla wyprodukowania poszczególnych detali. Przy czym technologia wykonywana jest tak, aby detal był wyprodukowany ekonomicznie, przy zachowaniu żądanych parametrów wytrzymałościowych i jakościowych.

KROK V TESTOWANIE PROTOTYPÓW:

-testy poprawne (prototypy spełniają założone wytyczne na I etapie, tj. podczas tworzenia koncepcji urządzenia) -> konstruowanie urządzenia,

-testy niepoprawne skutkują opracowaniem zmian/tworzeniem nowej koncepcji możliwości wykonania danej operacji.

KROK VI PRODUKCJA MASZYNY: Po otrzymaniu pozytywnych wyników testowania rozpoczyna się etap produkowania maszyny.

KROK VII PRACE PROJEKTOWE W ZAKRESIE KONSTRUKCJI ORAZ UKŁADÓW: Równolegle do prac opisanych w ww. pkt VI, prowadzone są czynności mające na celu opracowanie unikatowego programu sterowania maszyną i stworzeniem dla niej schematu układów i połączeń elektrycznych całego urządzenia.

KROK VIII KOLEJNY ETAP TESTOWANIA: Kolejne testy oraz dopracowanie w celu zweryfikowania założeń (tj. czy maszyna spełnia ustalone parametry w zakresie wydajności czy jakości produkcji).

KROK IX MONTAŻ MASZYNY: Następnie po wyprodukowaniu podzespołów urządzenia rozpoczynają się prace nad finalnym montażem i integracją maszyny. Po montażu następuje instalacja, konfiguracja i parametryzacja programu w maszynie. Po tym etapie następuje wstępne uruchamianie poszczególnych zespołów, stacji, aplikacji, elementów pomocniczych. Po uruchomieniu wszystkich zespołów i stacji maszyny wykonywany jest finalny etap testowania urządzenia w warunkach zbliżonych do warunków produkcyjnych. Ma on na celu sprawdzenie poprawności pracy oraz wytrzymałości i niezawodności wszystkich elementów maszyny (następuje w nim ostateczna parametryzacja i konfiguracja wszystkich układów maszyny).

KROK X OSTATNI ETAP TESTOWANIA I POPRAWKI: Jeżeli fazy testowe zostaną zakończone pomyślnie, następuje dostawa maszyny do klienta. Na tym etapie przeprowadzane są próby produkcyjne oraz następuje optymalizacja pracy maszyny zgodnie z procesem produkcyjnym klienta. Po przeprowadzeniu testów odbywa się szkolenia personelu klienta z obsługi oraz bezpiecznego użytkowania maszyny.

KROK XI: Odbiór końcowy.

Opisany model działania związany z produkcją maszyny pozwala utrzymać pełną kontrolę nad wysoką jakością modułów i części wykorzystywanych do produkcji maszyny oraz samych urządzeń, przy jednoczesnym zapewnieniu nad nim ciągłej kontroli zarządczej. Spółka pragnie uwypuklić, że prace B+R związane z produkcją maszyny nie mają charakteru odtwórczego. Bowiem Spółka w oparciu o przedłożoną specyfikację przygotowuje całkowicie nowy produkt w postaci maszyny. Przy czym należy dodatkowo uwypuklić, że maszyny trafiające do klientów nie występują powszechnie na rynku z uwagi na indywidualne cechy dostosowane do potrzeb zamawiającego.

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Wnioskodawca podkreśla, że podejmowane prace B+R, będące przedmiotem zapytania, nie mają incydentalnego charakteru. Projekty B+R Spółki realizowane są w sposób systematyczny, o czym dowodzi m.in. dokumentacja posiadana przez Spółkę, tj. ewidencje w zakresie:

-realizowanych projektów, które są na bieżąco aktualizowane,

-czasu pracy pracowników dedykowanych do działalności B+R,

-ponoszonych wydatków na działalność B+R.

Realizowane prace są ukierunkowane na stworzenie nowych urządzeń, tym samym prace o takim charakterze są i będą zdarzeniem innowacyjnym/unikalnym. Realizowane i opisywane przez Wnioskodawcę prace obejmują tworzenie prototypów które, w przypadku pomyślnego zakończenia projektu, są następnie sprzedawane klientom Wnioskodawcy.

Produkt w postaci maszyny jest produktem finalnym przeprowadzonych prac B+R Spółki.

Pismem z dnia 19 maja 2022 r., uzupełniono opis stanu faktycznego w następujący sposób:

Doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego o następujące informacje:

A.Czy wykonywane prace opisane we wniosku mają charakter twórczy, czy ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?

Tak. Wnioskodawca wskazuje, że wykonywane prace opisane we wniosku mają charakter twórczy, czy ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność Spółki w pracach badawczo-rozwojowych ma charakter twórczy. 0 powyższym świadczą prowadzone przez Spółkę czynności na płaszczyźnie:

a.produktowej polegającej na:

-pracach koncepcyjnych nad działaniem i konstrukcją maszyny,

-tworzeniem nowej maszyny/urządzenia (prototypu),

-opracowaniu nowych funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących produktach/uzyskaniu produktu o ulepszonych cechach i sprawniejszym działaniu.

b.procesowej - bazującej na:

-ulepszaniu procesów produkcji,

-poprawianiu wydajności procesów,

-optymalizacji wykorzystania energii.

Rozwiązania oferowane przez Spółkę są unikalne. Stąd Wnioskodawca staje się często prekursorem w branży produkcyjnej. O powyższym dowodzą prace B+R Spółki nad:

-stanowiskiem montażu półautomatycznego kostki DCC z kontrolą, systemem wizyjnym poprawności montażu oraz archiwizacją danych produkcji.

-stanowiskiem do kontroli wizyjnej obecności granulatu we wtyczce wiązki ABS oraz archiwizacją danych produkcji.

Wnioskodawca wyróżnia trzy główne piony działalności, które w ramach zaistniałych potrzeb jest w stanie ze sobą zintegrować. Obejmują one:

-automatyzację produkcji (m.in. stanowiska montażowe, znakowanie laserowe, linie produkcyjne, manipulatory przemysłowe, urządzenia specjalne czy Lean Manufacturing);

-robotyzację (tj. chwytaki, integracje robotów);

-systemy transportu wewnętrznego (tj. transportery łańcuchowe, paskowe, rolkowe czy taśmowe oraz linie transportowe).

W zakresie Lean Manufacturing należy wskazać, że jest to system zarządzania produkcją, wywodzący się z systemu produkcyjnego (…), który ma za zadanie ograniczanie marnotrawstwa oraz eliminację niepotrzebnych operacji i procedur w procesie produkcji. Głównym celem jaki stawia przed sobą idea Lean Manufacturing jest dostarczyć produkty i usługi o jak najwyższej jakości oczekiwanej przez klientów zachowując niskie koszty produkcji i wykorzystując relatywnie niską ilość surowców.

Ponadto, Spółka świadczy takie usługi jak projektowanie CAD - świadczenie polega na kompleksowości usługi projektowania maszyn i urządzeń tzw. pakiet usług projektowych (od projektu produktu, po tworzenie dokumentacji technicznych, wykonywania wizualizacji 3D oraz przygotowania instrukcji obsługi maszyny i analizy ryzyka maszyn).

W związku z powyższym Spółka realizuje świadczenia w obszarze projektowania, konstrukcji, produkcji i montażu maszyn, urządzeń specjalnych i całych linii produkcyjnych, a także modyfikacji wszystkich wyżej wymienionych.

Celem pracy B+R Spółki jest wyprodukowanie nowego produktu, który musi być innowacyjny, wysokiej jakości i konkurencyjnym na rynku. Wnioskodawca, wykorzystując wiedzę dotyczącą budowy maszyn oraz procesów technologicznych zachodzących w różnych gałęziach przemysłu, zajmuje się również sprzedażą komponentów wyposażenia produkcji dla przedsiębiorstw.

Stąd wykonywane prace opisane we wniosku mają charakter twórczy, których celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

B.Czy prace te polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług?

Tak. Wnioskodawca wskazuje, że prace opisane w stanie faktycznym wniosku polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), co będzie uprawniało Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Spółkę stanowi działalność w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i tym samym uprawnia to Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z definicją sformułowaną w przepisie art. 4a pkt 26 ustawa o CIT przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie zaś do art. 4a pkt 27 ustawy o CIT badania naukowe stanowią:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.),

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W tym miejscu należy podkreślić, że użycie przez ustawodawcę spójnika „lub" w regulacji art. 4a pkt 26 ustawy o CIT oznacza, że podatnik może prowadzić łącznie badania naukowe oraz prace rozwojowe, bądź tylko badania naukowe albo tylko prace rozwojowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, aby zakwalifikować daną działalność jako działalność badawczo- rozwojową, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

a.systematyczność;

b.twórczość;

c.zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Spółkę spełnia wszystkie ww. kryteria, co poniżej udowodni:

A.Systematyczność.

Kluczowym wymogiem dla spełnienia definicji ustawowej działalności B+R jest prowadzenie tejże działalności w sposób systematyczny. Na podstawie słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego termin „systematyczny" oznacza „uporządkowany według pewnego systemu, regularny", a także „odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czego; dokładny".

Jak wskazuje się w Objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej jako: „Objaśnienia podatkowe MF”) dla uznania, że zostało spełnione kryterium systematyczności danej działalności wystarczającym jest określenie celów do osiągnięcia, zasobów i harmonogramu dla określonego projektu badawczo-rozwojowego. W związku z tym wskazujemy, że na podatniku nie ciąży obowiązek ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności, aby przyjąć daną działalność za działalność realizującą warunek systematyczności. Przy czym podkreślamy, że Objaśnienia podatkowe MF zmieniają dotychczasowe rozumienie systematyczności. W licznych stanowiskach wyrażanych przez organy podatkowe utożsamiano systematyczność z ciągłością, a w konsekwencji z wyłączeniem czynności incydentalnych podatnika i konieczność poszukiwania takich przejawów jego aktywności, które prowadzone są w uporządkowany oraz regularny sposób (m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z 16 listopada 2017 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.364.2017.1.MST).

Wnioskodawca podkreśla, że podejmowane przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowe w ramach realizowanych projektów, mają na celu wprowadzenie nowych bądź ulepszonych produktów w postaci maszyn/urządzeń/systemów transportu technologicznego i międzyoperacyjnego ściśle związanego z procesami produkcji oraz montażu (tzw. transportery). Powyższe działania Wnioskodawcy nie posiadają znamion prac rutynowych lub okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów.

Ponadto, działania Wnioskodawcy w ramach działalności B+R prowadzone są w sposób systematyczny wedle przyjętej metodologii badawczej (z określeniem zasobów i celów do osiągnięcia). Spółka dysponuje także ewidencją czasu pracowników dedykowanych do działalności B+R oraz ewidencją wydatków ponoszonych na działalność B+R Spółki.

Zatem należy podkreślić, że działania B+R Spółki nie mają charakteru przypadkowego ani spontanicznego.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kryterium systematyczności jest spełnione z uwagi na prowadzenie prac B+R w oparciu o właściwą metodykę działań, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram działań oraz przypisywane są adekwatne zasoby (zarówno materiały, jak i wykwalifikowana kadra). Przy czym Spółka posiada dedykowanych pracowników zajmujących się działalnością B+R, którzy odpowiedzialni są za opracowanie nowych produktów oraz ich testowanie pod względem posiadania nowych właściwości. Zatem ciężar określania celów do osiągnięcia w danym przedsięwzięciu o charakterze B+R spoczywa na wykwalifikowanej kadrze pracowników/ specjalistach z danego obszaru działalności Spółki (tj. jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego na pracownikach projektujących nowe urządzenia/maszyny, automatykach czy mechanikach). Wnioskodawca podkreśla, że specyfika jego działalności B+R w zakresie realizowania indywidualnych zamówień klientów opiera się o każdorazowe przygotowanie odpowiedniego schematu działań z wyznaczeniem celu do osiągnięcia, stanowiącego każdorazowo nowy produkt (o nowych cechach) odpowiadających zapotrzebowaniu jednostkowego klienta.

Wnioskodawca wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.651.2019.2.SJ: „prace (...) prowadzone są jako wyodrębnione projekty, do których przypisane są konkretne zasoby. Zatem, prace te są prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (nie mają charakteru przypadkowego i spontanicznego), co także potwierdza ich systematyczny charakter."

Analogiczny pogląd został zaprezentowany przez organ podatkowy w interpretacji indywidualnej DKIS z 23 września 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR, w której organ stwierdził, że: „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Nie ma również wymogu ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności przez podatnika, by uznać daną działalność za działalność spełniającą kryterium systematyczności, albo też by podatnik musiał planować tego rodzaju działalność na przyszłość. Podobnie, nie ma wymogu, aby podatnik otworzył działalność na przykład na okres trzech miesięcy lub nawet jednego miesiąca lub jednego tygodnia lub jednego dnia w celu przeprowadzenia określonego projektu badawczo-rozwojowego, jeżeli takie działania są uzasadnione charakterem i planowanym rezultatem działalności badawczo-rozwojowej. W każdym z powyższych przypadków zostanie bowiem spełnione kryterium systematyczności działalności prowadzonej przez podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań."

Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach podatkowych MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Spółkę, prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwotnie przyjętego poglądu wyrażanego przez organy podatkowe (jeszcze przed wydaniem Objaśnień podatkowych MF), tj. utożsamianie analizowanej przesłanki systematyczności z ciągłością, a w konsekwencji uniemożliwienie podatnikowi prowadzenia incydentalnych działań w ramach działalności B+R (przykładowo: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2019 roku, nr 0111-KDIB1 3.4010.538.2018.2.APO).

B.Twórczość.

Zgodnie z definicją słownikową „twórczy" oznacza tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy; będący wynikiem tworzenia (Słownik Języka Polskiego pod red. W. Doroszewskiego). Jak podaje słownik języka polskiego PWN „działalność twórcza" to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność, zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).

Jak wskazuje się w Objaśnieniach podatkowych MF na potrzeby działalności badawczo- rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W Podręczniku Frascati uwypukla się, że celem projektu muszą być nowe koncepcje lub pomysły, które wzbogacają istniejącą wiedzę. W związku z tym podkreśla się, że z zakresu działalności B+R wyłączono działalność o charakterze rutynowym. A to z kolei oznacza, że wszelkiego rodzaju szablonowe czynności wprowadzające typowe zmiany w produktach bądź procesach nie stanowią działalności twórczej przyporządkowującej jej do prac B+R.

Biorąc pod uwagę powyższe należy mieć na względzie, że o przejawie twórczej działalności B+R danego przedsiębiorstwa stanowi już sama okoliczność opracowania nowej koncepcji dla przedsiębiorstwa, u którego wcześniej nie znajdowała zastosowania. A zatem owej twórczości nie należy utożsamiać z prekursorskimi rozwiązaniami w danej branży. Przy czym pierwiastek twórczy w sferze prac B+R przedsiębiorstwa przejawiać się winien w kreatywnym wkładzie człowieka.

W związku z powyższym Wnioskodawca jest zdania, że działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych ma charakter twórczy. O powyższym świadczą prowadzone przez Spółkę czynności mające na celu:

a.opracowanie nowych i ulepszonych produktów w postaci maszyn/urządzeń;

b.udoskonalaniu procesu produkcji produktów poprzez:

-poprawianie/ulepszanie wydajności procesów,

-działania optymalizujące wykorzystanie energii.

Biorąc pod uwagę powyższe produkty oferowane przez Spółkę stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. W działalności Spółki w zakresie wytwarzanych produktów wpisują się nie tylko prace twórcze, ale również czynności charakteryzujące się sporą indywidualnością. Zdaniem Wnioskodawców, przejawu takiej działalności Spółki należy doszukiwać się w produktach każdorazowo dostosowywanych dla indywidualnych potrzeb klientów, gdzie wypracowanie danego rozwiązania w postaci maszyny/urządzenia poprzedzone są szeregiem badań i analiz przez wykwalifikowaną kadrę Spółki dedykowaną do projektów z zakresu B+R.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca jest zdania, że działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych ma charakter twórczy.

C.Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi MF „definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług."

Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych oraz ulepszonych maszyn/urządzeń posiadających nowe funkcjonalności (uzyskanie nowego produktu o ulepszonych cechach i sprawniejszym działaniu).

Zdaniem Wnioskodawcy, działalności Spółki obejmuje prace rozwojowe. Głównym bowiem celem działalności realizowanej przez Spółkę jest opracowywanie nowych produktów. Spółka tworząc nowe urządzenia wykorzystuje dostępną technologię oraz wiedzę specjalistyczną swoich pracowników. Spółka również systematycznie pozyskuje nową wiedzę o coraz to nowszych technologiach produkcji i stosuje innowacyjne rozwiązania mające na celu ulepszenie procesu produkcyjnego oferowanych produktów.

Osoby zaangażowane przez Spółkę do realizacji projektów, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań łączą posiadaną wiedzę oraz zdobywają nową wiedzę, w celu stworzenia oryginalnych produktów, które nie są dostępne na rynku oraz ulepszaniu już oferowanych produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacji do stosowanych rozwiązań technologicznych w ramach procesu produkowania maszyn.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 grudnia 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.415.2018.2.JS stwierdził, że: „w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług".

Prowadzone przez Spółkę prace skutkują m.in. zwiększeniem kapitału intelektualnego Wnioskodawcy oraz wykorzystaniu wiedzy do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów. Zwiększone zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych rozwiązań oraz lepszych jakościowo produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacyjnych ulepszeń do stosowanych przez Spółkę rozwiązań w procesie produkcji maszyn.

Biorąc pod uwagę powyższe:

-czynności realizowane przez pracowników Spółki w ramach prowadzonej działalności mają charakter twórczy, bowiem Wnioskodawca tworzy nowe produkty w postaci maszyn. Prace prowadzone przez Spółkę nie mają charakteru odtwórczego;

-prace podejmowane przez Spółkę spełniają definicję prac rozwojowych zawartą w ustawie o CIT oraz ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

-działalność Wnioskodawcy w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych podejmowana jest w sposób systematyczny;

-celem działalności Spółki w ramach prac badawczo-rozwojowych jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Działalność prowadzona przez Spółkę jest bowiem działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe lub badania aplikacyjne, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Mając na względzie powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę stanowi działalność w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, i tym samym uprawnia to Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.