Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po upływie pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust.1 pkt 8. lit. a ustawy o podatku dochodow... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.409.2022.4.AWO

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.409.2022.4.AWO

Temat interpretacji

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po upływie pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust.1 pkt 8. lit. a ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowego od osób fizycznych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 maja 2022 r. otrzymaliśmy Pana wniosek z 21 maja 2022 r., który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 sierpnia 2022 r. (wpływ 14 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przeszłego

Z myślą o budowie domu mieszkalnego na własne potrzeby 21 sierpnia 2017 r. kupił Pan działkę budowlaną o powierzchni 0,185 ha w A. (województwo A.). Po paru latach Pana plany życiowe uległy zmianie i postanowił Pan podzielić działkę na trzy części z myślą o: możliwości budowy domu na własne potrzeby na jednej z działek, darowaniu drugiej działki córce oraz odsprzedaniu trzeciej działki.

Działki zostały podzielone geodezyjnie. Nie zostały uzbrojone oraz nie prowadzono na nich żadnych prac, które miałyby na celu zwiększenie ich atrakcyjności.

Nie zajmuje się Pan zawodowo obrotem nieruchomościami i nigdy wcześniej nie sprzedawał Pan nieruchomości gruntowej.

Wnosi Pan o potwierdzenie, że w sytuacji, kiedy jako osoba fizyczna w ramach zarządu majątkiem osobistym po upływie pięciu lat od końca roku, w którym dokonał Pan zakupu opisanej wyżej działki budowlanej dokonałby Pan sprzedaży wszystkich trzech nowo wydzielonych działek nie byłby Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od ewentualnego zysku ze sprzedaży działek.

Ponadto wnosi Pan o potwierdzenie, że wyżej opisana transakcja sprzedaży trzech działek nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:

1)dokładne dane dzielonej działki to:

Identyfikator: (...), numer działki: 1, numer obrębu: X, nazwa obrębu: A., nazwa gminy: Gmina A.

Ponieważ nie ma jeszcze ostatecznej decyzji podziałowej, nie są jeszcze znane numery nowo wydzielonych działek.

2)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy prowadzi lub prowadził Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Jeśli tak, prosimy Pana o podanie:

a)od jakiej daty prowadzi/w jakich datach prowadził Pan działalność gospodarczą?

b)jaki jest/był przedmiot tej działalności, w tym czy prowadzi/prowadził Pan działalność gospodarczą w przedmiocie kupna i sprzedaży nieruchomości, obrotu nieruchomościami? Jeśli tak, prosimy by podał Pan w jakim okresie/od jakiego okresu?

c)jaka jest/była forma opodatkowania tej działalności?

3)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy wskazana działka budowlana lub którakolwiek z działek powstałych w wyniku jej podziału była wykorzystywana dla potrzeb Pana działalności gospodarczej (jeśli ją Pan prowadził – stosownie do odpowiedzi na pytanie 1 tego wezwania)?

4)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy wskazana działka budowlana lub którakolwiek z działek powstałych w wyniku jej podziału jest/była wprowadzona do ewidencji środków trwałych Pana działalności (jeśli – zgodnie z zakresem pytania numer 1 – prowadzi lub prowadził Pan działalność gospodarczą). Jeśli tak, prosimy o wskazanie, która to działka/działki i kiedy to nastąpiło?

5)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy wskazana działka budowlana lub którakolwiek z działek powstałych w wyniku jej podziału stanowi/nie stanowi/stanowiła/nie stanowiła towaru handlowego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?

6)Tak, jako działka rekreacyjna na Pana prywatne potrzeby.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy ww. działki przeznaczone do sprzedaży lub działka, przed dokonanym podziałem były wykorzystywane przez Pana, (przez cały okres ich posiadania tj. od momentu ich nabycia do momentu planowanej dostawy) na cele prywatne (osobiste), jeśli tak to jakie konkretnie cele prywatne zaspokajały i w jakim okresie?

7)Posiada Pan dom oraz mieszkanie. W domu mieszkam Pan, a mieszkanie czasowo oddaje Pan w najem. Na chwilę obecną nie planuje Pan ich sprzedaży.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży?

8)Raz w życiu sprzedał Pan nieruchomość - należące do Pana mieszkanie - „kawalerkę”. Sprzedaż miała miejsce 23 października 2008 r.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy dokonywał Pan wcześniej sprzedaży jakichkolwiek nieruchomości? Jeśli tak, prosimy by wskazał Pan jakiego rodzaju oraz podał Pan datę/daty zbycia.

We wniosku wskazał Pan, że:

Nie zajmuję się zawodowo obrotem nieruchomościami i nigdy wcześniej nie sprzedawałem nieruchomości gruntowej.

Z tego względu, prosimy Pana także o tę informację.

9)Podział rozpoczął się półtora roku temu. Wtedy to zaplanował Pan podział oraz znalazł Pan geodetę, któremu zlecił Pan dokonanie podziału. Sam proces podziału dokonywany jest obecnie. Ostateczna decyzja podziałowa powinna być wydana we wrześniu 2022 r.

Pana odpowiedź na pytanie:

w jakiej dacie dokonał Pan wskazanego we wniosku podziału?

We wniosku wskazał Pan, że:

Po paru latach moje plany życiowe uległy zmianie i postanowiłem podzielić działkę na 3 części z myślą o możliwości budowy domu na własne potrzeby na jednej z działek, darowaniu drugiej córce oraz odsprzedaniu trzeciej działki?

10)Rekreacyjnie osobiście jako osoba fizyczna. Wraz z rodziną spędzał Pan tam wolny czas.

Pana odpowiedź na pytanie:

w jaki sposób działka budowlana była przez Pana wykorzystywana przez (cały) okres jej posiadania, aż do momentu podziału?

11)Do teraz nie ma jeszcze ostatecznej decyzji podziałowej (wstępna decyzja jest pozytywna). Cała powierzchnia działki wykorzystywana jest przez Pana rekreacyjnie na własne potrzeby.

Pana odpowiedź na pytanie:

w jaki sposób – każda z działek powstałych w wyniku podziału opisanej działki budowlanej - była przez Pana wykorzystywana?

Prosimy o odrębną odpowiedź dla każdej z działek.

12)Cała powierzchnia została podzielona na trzy w miarę zbliżone wymiarami działki (około 600m2). Poza trzema nowo wydzielonymi działkami nie pozostanie żadna inna powierzchnia.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy podziałowi uległa cała powierzchnia opisanej działki budowlanej?

Innymi słowy, prosimy Pana o wskazanie, czy cała powierzchnia działki budowlanej została poddana procesowi podział, tzn. czy działka budowlana została podzielona wyłącznie na wskazane trzy działki, czy też istnieje jeszcze jakiś pozostały obszar – pozostawiony dla Pana potrzeb (innych niż „budowa domu na własne potrzeby, darowania córce, odsprzedaniu trzeciej działki”)?

13)Nie. Podjęte były tylko działania niezbędne do przeprowadzenia podziału działki.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy dla opisanej działki budowlanej podejmował Pan takie działania jak: zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub jakiegokolwiek inne działania? Jeśli tak, to jakie działania, kiedy i w jakim celu podjęte?

14)A. Nie, działki nie są jeszcze ostatecznie wydzielone.

B. Nie, nie podejmie Pan żadnych dodatkowych działań poza poszukiwaniem nabywcy (ogłoszenie w internecie).

C. Nie, nie podejmie Pan żadnych dodatkowych działań poza poszukiwaniem nabywcy (ogłoszenie w internecie)

Pana odpowiedzi na pytania:

A.czy dla działek powstałych w wyniku podziału opisanej działki budowlanej podejmował Pan takie działania jak: zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub jakiegokolwiek inne działania? Jeśli tak, to jakie działania, kiedy i w jakim celu podjęte?

Prosimy o odrębną odpowiedź dla każdej z działek.

B.czy w stosunku do przedmiotowych działek, które mają stanowić przedmiot sprzedaży, zamierza Pan poczynić do momentu sprzedaży jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości działek, uatrakcyjnienia nieruchomości (np. wydzielenie, podział, budowa drogi, uzbrojenie terenu, wyposażenie w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej oraz energetyczne, ogrodzenie działki, itp.), jeśli tak to jakie oraz kiedy i w jakim celu?

czy zamierza Pan ponieść jakiekolwiek nakłady związane z przygotowaniem działek do sprzedaży (jeśli tak to jakie)?

C.czy zamierza Pan ponieść jakiekolwiek nakłady związane z przygotowaniem działek do sprzedaży (jeśli tak to jakie)?

15)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy opisana działka budowlana była przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej? Jeśli tak, prosimy by podał Pan jakiej umowy i w jakim okresie

16)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy którakolwiek z działek powstałych w wyniku podziału działki budowlanej była przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej? Jeśli tak, prosimy by podał Pan która z działek oraz jakiej umowy i w jakim okresie

17)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy działki będące przedmiotem sprzedaży lub działka, przed dokonanym podziałem były/są przez Pana wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej i czy wchodziły/wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?

18)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy posiada Pan status rolnika ryczałtowego w myśl art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT?

19)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy z działek będących przedmiotem sprzedaży lub z działki przed dokonanym podziałem dokonywał Pan sprzedaży ewentualnych płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, jeśli tak to jakich i kiedy i czy sprzedaż była opodatkowana podatkiem VAT?

20)A. Jak będzie Pan miał więcej czasu, żeby zająć się tą sprawą - prawdopodobnie w marcu 2023 r.

B. W zależności od tego, czy znajdą się kupcy. Bierze Pan również pod uwagę pozostawienie jednej z działek dla córki, nie jest Pan jednak pewien.

C. Raczej nie zamierza Pan, zależy jednak od tego, czy będą chętni do zakupu.

D. Planuje Pan sprzedaż na rzecz kilku podmiotów, nie ma to jednak dla Pana większego znaczenia.

E. Nie.

Pana odpowiedzi na pytania:

A.kiedy – w jakiej dacie/roku – zmierza Pan dokonać sprzedaży każdej z działek?

B.czy zamierza Pan sprzedać wszystkie trzy działki w tej samej dacie?

C.czy zmierza Pan sprzedać wszystkie trzy działki w drodze jednej transakcji?

D.czy zmierza Pan sprzedaż wszystkie trzy działki na rzecz jednego Podmiotu, czy na rzecz kilku podmiotów?

E.czy nabywca/nabywcy każdej z działek będą dla Pana podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? (…).

21)Planuje Pan zbycie jako działki niezagospodarowane/niezabudowane.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy działki zostaną przez Pana zbyte jako działki niezagospodarowane (puste)/działki niezabudowane? Jeśli nie, prosimy opisanie stanu danej działki (poczynionych prac i ich rodzaju) na dzień zbycia. Prosimy o odpowiedź w zakresie każdej z działek.

22)Nie, poza podziałem pierwotnej działki na trzy części o powierzchni około 600m2 każda z nowo powstałych działek nie będzie dalej dzielona/scalana.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy przed planowanym zbyciem działki zostaną poddane dalszemu podziałowi lub ewentualnemu scalaniu. Jeśli tak, to prosimy by podał Pan kiedy ten podział lub to scalenie będzie miało miejsce oraz opisał Pan zakres i zasięg tych działań?

23)A. Dla wszystkich działek zamierza Pan umieścić ogłoszenie w internecie (najprawdopodobniej na portalu ... .pl).

B. Dla wszystkich działek zamierza Pan umieścić ogłoszenie w internecie (najprawdopodobniej na portalu ... .pl).

C .Dla wszystkich działek zamierza Pan umieścić ogłoszenie w internecie (najprawdopodobniej na portalu ... .pl).

Pana odpowiedzi na pytania:

A.czy, a jeśli tak to jakie działania marketingowe podejmie Pan w celu sprzedaży każdej z działek? Prosimy o odrębną odpowiedź w zakresie każdej z działek.

B.jakie formy ogłoszeń o sprzedaży stosował/będzie Pan stosował?

C.w jaki sposób pozyskał/zamierza Pan pozyskać nabywców dla sprzedawanych działek?

24)Nie wystąpił i nie planuje Pan występować o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pana odpowiedź na pytanie:

Pana odpowiedzi na pytania:

czy występował lub wystąpił Pan o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla opisanej działki budowlanej lub którejkolwiek z działek powstałych w wyniku podziału działki budowlanej?

Jeśli tak, to:

a)kiedy wystąpiono o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

b)kiedy uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

c)czy o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wystąpi lub wystąpił (którykolwiek (w tym potencjalny)) nabywca działki powstałej w wyniku podziału działki budowlanej?

25)A. Tak, występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przed dokonaniem podziału. Decyzja taka była koniecznym początkowym etapem przeprowadzenia podziału.

B. Decyzja miała na celu wykazanie możliwości zabudowania pierwotnej działki trzema małymi domami jednorodzinnymi. Bez otrzymania tej decyzji geodeta nie mógłby przystąpić do podziału działki.

Pana odpowiedzi na pytania:

A.czy występował lub wystąpi Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy zagospodarowania terenu dla opisanej działki budowlanej lub którejkolwiek z działek powstałych w wyniku podziału działki budowlanej?

B.Jeśli tak, to realizacji jakiej inwestycji dotyczy/dotyczył ten wniosek?

26)Nie planuje Pan udzielania potencjalnemu nabywcy którejkolwiek z działek jakichkolwiek pełnomocnictw.

Pana odpowiedź na pytania:

czy planuje Pan udzielić na rzecz potencjalnego nabywcy którejkolwiek z działek (lub na rzecz jakiegokolwiek innego podmiotu – jakiego?) jakichkolwiek pełnomocnictw do działania w Pana imieniu? Jeśli tak, to:

a)kiedy zostanie ono/one udzielone,

b)co będzie przedmiotem tych pełnomocnictw (pełnomocnictwa)?

c)jakich czynności dokonał/dokona pełnomocnik w związku z udzielonym mu pełnomocnictwem do dnia transakcji?

27)Nie.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy posiada Pan status czynnego podatnika podatku VAT? Jeśli tak, to z jakiego tytułu?

28)Działka przed podziałem była (jest nadal) wykorzystywana tylko do celów rekreacyjnych osobiście przez Pana jako osobę fizyczną.

Pana odpowiedź na pytanie:

czy działki będące przedmiotem sprzedaży lub działka, przed dokonanym podziałem są/były wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

29)Transakcja nie podlegała VAT (kupował Pan działkę jako osoba fizyczna od innej osoby fizycznej i zapłacił Pan podatek od czynności cywilnoprawnych).

Pana odpowiedź na pytanie:

czy w związku z zakupem działki budowlanej przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego i czy z tego prawa Pan skorzystał?

30)Środki najprawdopodobniej będą Pana zabezpieczeniem emerytalnym.

Pana odpowiedź na pytanie:

na co zamierza Pan przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży działek?

Pytania

1)Wnosi Pan o potwierdzenie, że w sytuacji, kiedy jako osoba fizyczna w ramach zarządu Pana majątkiem osobistym po upływie pięciu lat od końca roku, w którym dokonał Pan zakupu opisanej wyżej działki budowlanej dokonałby Pan sprzedaży wszystkich trzech nowo wydzielonych działek nie byłby Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od ewentualnego zysku ze sprzedaży działek,

2)Wnosi Pan o potwierdzenie, że wyżej opisana transakcja sprzedaży trzech działek nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie przedstawione w uzupełnieniu wniosku

W Pana ocenie w przypadku sprzedaży nowo wydzielonych działek po upływie pełnych pięciu lat podatkowych od momentu zakupu pierwotnej działki nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W Pana ocenie, sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne w ramach zwykłego zarządzania własnym majątkiem po pięciu latach podatkowych zwolniona jest od podatku dochodowego. Opisana przez Pana transakcja nie nosi również znamion prowadzenia działalności gospodarczej dlatego również w tym zakresie nie kwalifikuje się do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy),

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy).

Pana wątpliwości budzą skutki podatkowe sprzedaży trzech działek, mających powstać z podziału zakupionej przez Pana w 2017 r działki budowlanej. Istotę przedstawionego problemu (zgodnie z zadanym przez Pana pytaniem w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych) stanowi więc wskazanie, czy sprzedaż ta będzie stanowić dla Pana źródło przychodu podlegające opodatkowaniu.

W celu zakwalifikowania podjętych przez Pana działań do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia, czy opisana sprzedaż stanowić będzie przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 wskazanej ustawy), czy z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy), należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel Pana działań związanych z tym zbyciem.

Jak już wskazano, odrębnym źródłem przychodów jest wyszczególniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w tym przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

zarobkowym celu działalności,

wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Ważne jest więc, że:

działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu.

Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana tak, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć; jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów.

prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z tą działalnością związanych. Możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej).

kryterium ciągłości oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza ono jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

powtarzalność to natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu.

Zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Jednak, ze względu na różnorodność form aktywności podatników, jakie występują w obrocie gospodarczym, proste zestawienie unormowań przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z regulacją zawartą w art. 5a pkt 6 tej ustawy, nie pozwala na stworzenie uniwersalnego wzorca zachowań umożliwiającego jednoznaczne ich oddzielenie.

W każdym przypadku, o właściwej kwalifikacji przychodu zadecydować musi całokształt okoliczności faktycznych, w tym dotyczących zjawisk poprzedzających i towarzyszących zbyciu składników majątkowych (nieruchomości).

Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest jednak podstaw, aby podejmowane przez Podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, dla regulacji wskazanej w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotne jest przede wszystkim ustalenie momentu (daty i sposobu) nabycia prawa własności sprzedanej nieruchomości.

Z wniosku wynika m.in., że:

21 sierpnia 2017 r. zakupił Pan działkę budowlaną,

postanowił Pan podzielić tę działkę na trzy części. Ostateczna decyzja podziałowa powinna być wydana we wrześniu 2022 r.,

działka budowlana nie była przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej (punkt 15 uzupełnienia wniosku),

działki nie zostały uzbrojone oraz nie prowadzono na nich żadnych prac, które miałyby na celu zwiększenie ich atrakcyjności,

nie podejmował Pan takich działań jak: zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub jakiegokolwiek innego działania. Podjęte były tylko działania niezbędne do przeprowadzenia podziału działki (punkt 13 uzupelnienia wniosku),

sprzedaży każdej z działek zamierza Pan dokonać jak będzie Pan miał więcej czasu, żeby zająć się tą sprawą - prawdopodobnie w marcu 2023 r. (punkt 20 lit. A uzupełnienia wniosku),

działka przed podziałem była (jest nadal) wykorzystywana tylko do celów rekreacyjnych osobiście przez Pana jako osobę fizyczną,

nie wystąpił i nie planuje Pan występować o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przed dokonaniem podziału. Decyzja taka była koniecznym początkowym etapem przeprowadzenia podziału. Decyzja miała na celu wykazanie możliwości zabudowania pierwotnej działki trzema małymi domami jednorodzinnymi. Bez otrzymania tej decyzji geodeta nie mógłby przystąpić do podziału działki,

planuje Pan zbycie działek jako niezagospodarowane/niezabudowane,

nie prowadzi/nie prowadził Pan zarejestrowanej działalności gospodarczej (punkt 2 uzupełnienia wniosku),

nie zajmuje się Pan zawodowo obrotem nieruchomościami i nigdy wcześniej nie sprzedawał Pan nieruchomości gruntowej.

Okoliczności dotyczące planowanej sprzedaży wskazanych działek nie dają więc podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie sposób bowiem uznać, że w realiach przedstawionych okoliczności działania podejmowane przez Pana pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży działek (mających powstać w wyniku podziału nabytej przez Pana w 2017 r. działki budowlanej) do kategorii przychodu z działalności gospodarczej (działka budowlana nie była przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej, działki nie zostały uzbrojone oraz nie prowadzono na nich żadnych prac, które miałyby na celu zwiększenie ich atrakcyjności).

Przyjąć zatem należy, że opisana przez Pana sprzedaż będzie charakter incydentalny. Należy więc uznać, że zbycie opisanych trzech działek (mających powstać w wyniku podziału nabytej przez Pana w 2017 r. działki budowlanej) nie spowoduje powstania po Pana stronie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy zbycia „trzech nowopowstałych działek” po upływie pięciu lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki budowlanej.

Z tego względu należy wskazać, że skoro 21 sierpnia 2017 r. nabył Pan działkę budowlaną, z której to podziału wywodzić się będą trzy działki stanowiące przedmiot tego wniosku, to planowane przez Pana zbycie w marcu 2023 r. (zbycie po 31 grudnia 2022 r.) nastąpi po upływie ustawowego – pięcioletniego – okresu wymaganego treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na powyższe nie ma wpływu podział działki budowlanej (w przepisie jest mowa o dacie nabycia nieruchomości, a nie dacie podziału).

Zatem, opisana transakcja będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych, tzn. nie będzie skutkować powstaniem, po Pana stronie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Końcowo wskazujemy, że rozstrzygnięcie to dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).