Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.1142.2021.3.RR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1142.2021.3.RR

Temat interpretacji

Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 30 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 9 kwietnia 2022 r. (wpływ 9 kwietnia 2022 r.) oraz pismem z 26 kwietnia 2022 r. (wpływ 26 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej także: Podatnik) produkuje roboty budowlane wg własnego pomysłu.

Pierwszym robotem który wyprodukował jest X. Robot został opatentowany, oddany do testów i zmodernizowany. Na jego podstawie powstał Y. W październiku 2020 ruszyła sprzedaż Y.

X po testach na razie nie został sprzedany – stanowi towar handlowy. Na podstawie doświadczeń Y powstał kolejny model Z – jest obecnie w produkcji i są na niego kolejne zamówienia.

Podatnik nie prowadzi żadnej szczegółowej dokumentacji badawczej. Jego wynalazek jest opatentowany i Podatnik posiada jedynie dokumentacje techniczną – produkcyjną, na podstawie której zleca produkcje robotów podwykonawcom. W celu wytworzenia prototypu X i jego kolejnych wersji Y i Z Podatnik ponosił wydatki na zakup materiałów, usług, zatrudnienie pracowników. Niezbędne też były zakupy odpowiednich narzędzi do budowy i serwisu ww. modeli.

Podatnik posiada odpowiednią identyfikację każdego wydatku (odpowiednie opisy dokumentacji księgowej), które pozwalają na odniesienie się do wydatków w latach poprzednich jak i w roku poprzednim.

Podatnik posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 24 kwietnia 2020 r. działalność prowadzona jest w zakresie:

-7112Z: działalność inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,

-2892Z: produkcja maszyn dla górnictwa i do wydobywania oraz budownictwa,

-4110Z: realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

-4120Z: roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

-4311Z: rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych,

-4313Z: wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich.

Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową.

Każdy wydatek jest odpowiednio opisywany i identyfikowany. Do każdego prototypu robota jest przygotowane oddzielnie analityczne zestawienie zawierające wykaz wydatków jakie zostały poniesione wraz z opisem ww. wydatków, numerami i datami faktur oraz kwotami netto. Informacje te dodatkowo są umieszczane w opisie faktury i w odpowiedniej pozycji podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Podatnik prowadzi księgę i dodatkową ewidencję na podstawie której potrafi wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Ewidencja ta jest prowadzona od kwietnia 2020 r.

Podatnik zamierza skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym.

Podatnik nie prowadzi badań naukowych czy prac rozwojowych, w myśl art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a jedynie prowadzi prace rozwojowe polegające na projektowaniu, tworzeniu i testowaniu prototypów modeli robotów budowlanych.

Działalność Podatnika nie obejmuje badań naukowych.

Podatnik we własnym zakresie projektuje, tworzy i testuje prototypy robotów budowlanych, które następnie produkuje i sprzedaje jako gotowe maszyny. Każdy kolejny model – prototyp jest usprawniany i ulepszany w stosunku do poprzedniego, każdy kolejny model jest bardziej innowacyjny. Każdy kolejny model nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, a jest efektem kolejnych prac rozwojowych polegających na zmianie zastosowanej technologii lub rozszerzenia funkcjonalności lub poprawy bezpieczeństwa funkcjonowania robota. Dane prace rozwojowe dotyczące budowy prototypu kończą się po wprowadzeniu go do produkcji seryjnej.

Podatnik nie prowadzi badań naukowych a jedynie prace rozwojowe. Prace te są prowadzone od początku założenia firmy, tj. od 24 kwietnia 2019 r.

Działalność Podatnika to działalność twórcza, podejmowana jest w sposób systematyczny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z w celu stworzenia jak najbardziej optymalnego modelu, po przeprowadzeniu niezbędnych testów i prób na placu budowy. Działalność Podatnika podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy własnej Podatnika oraz w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Jest to planowanie, budowa, testowanie, korygowanie modelu i jego dostosowanie do warunków rzeczywistej pracy.

Wszystkie efekty prac stanowią przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Żadne działanie Podatnika nie stanowi rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów linii produkcyjnych, procesów wytwórczych oraz innych operacji w toku. Prace rozwojowe polegają na konstruowaniu nowych prototypów maszyn do czasu wprowadzenia ich do produkcji seryjnej. Prace rozwojowe nie dotyczą prac związanych z modelami, które zostały oddane do produkcji seryjnej.

Obecnie osiągane są tylko dochody ze sprzedaży gotowych robotów.

Pracownicy Podatnika obecnie są zatrudnieni na umowę o pracę i umowę cywilnoprawną.

Pracownicy wykonują swoje czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej bezpośrednio przez Podatnika, choć niektóre procesy produkcyjne jak np. spawanie ramy zlecane jest zewnętrznej firmie posiadającej profesjonalny sprzęt do wykonania usługi.

Stan przedstawiony we wniosku dotyczy roku 2020 i obecnego 2021.

Podatnik nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 ze zm.).

Koszty kwalifikowane, które Podatnik zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik nie otrzymał żadnego zwrotu ww. kosztów.

Kwota kosztów kwalifikowanych możliwych do odliczenia nie przekroczy limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W piśmie z 9 kwietnia 2022 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, o której mowa we wniosku od 24 kwietnia 2020 r.

Prowadzona działalność w zakresie produkcji robotów budowlanych jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Działalność Podatnika to jednostka rozwojowa – podmiot gospodarczy posiadający własne zaplecze badawczo-rozwojowe, prowadzące działalność badawczą i rozwojową o charakterze prac rozwojowych, obok swojej podstawowej działalności – produkcji robotów budowlanych.

Koszty kwalifikowane nie zostały przez Podatnika odliczone od podstawy obliczenia podatku stosownie do art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zostały jedynie zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Podatnik produkuje roboty budowlane wg własnego pomysłu.

Pierwszym robotem który wyprodukował jest jest X. Robot został opatentowany, oddany do testów i zmodernizowany. Na jego podstawie powstał Y. W październiku 2020 r. ruszyła sprzedaż Y. X po testach na razie nie został sprzedany – stanowi nadal towar handlowy. Na podstawie doświadczeń Y powstał kolejny model Z – jest obecnie w produkcji w sprzedaży.

Podatnik nie prowadzi żadnej szczegółowej dokumentacji badawczej. Każdy prototyp przechodzi natomiast szereg fizycznych praktycznych testów. Jego wynalazek jest opatentowany i Podatnik posiada jedynie dokumentacje techniczną – produkcyjną, na podstawie której zleca produkcje robotów podwykonawcom. W celu wytworzenia prototypu X i jego kolejnych wersji Y i Z Podatnik ponosił wydatki na zakup materiałów, usług, zatrudnienie pracowników. Niezbędne też były zakupy odpowiednich narzędzi do budowy i serwisu ww. modeli. Podatnik posiada odpowiednią identyfikację każdego wydatku (odpowiednie opisy dokumentacji księgowej i wyodrębniona ewidencja ), które pozwalają na odniesienie się do wydatków w latach poprzednich jak i w roku bieżącym.

Do chwili obecnej – czyli do uzyskania odpowiedniej interpretacji (jako, że sam Podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową, ale nie prowadzi specjalistycznej dokumentacji badawczej ani też nie kupuje wyników badań z zewnątrz ) podatnik nie skorzystał w rozliczeniach rocznych z ulgi badawczo-rozwojowej.

W piśmie z 26 kwietnia 2022 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowano stwierdzenie:„podatnik nie prowadzi specjalistycznej dokumentacji badawczej ani też nie kupuje wyników badań z zewnątrz”.

Podatnik sam wymyśla, testuje i modyfikuje swoje roboty. Dysponuje szczegółowym rysunkiem technicznym, plikami autocad, instrukcją obsługi, obliczeniami statyki i dokumentacją techniczno-ruchową zatwierdzoną przez UDT. Dodatkowo pierwszy robot został zgłoszony jako patent, ale wniosek nie został jeszcze rozpatrzony.

Zdaniem Podatnika, taka dokumentacja może nie być uznana za profesjonalną dokumentację badawczą, ale na potrzeby zgłoszenia patentowego, dopuszczenia do użytkowania przez UDT i rozpoczęcia procesu produkcji jest wystarczająca. Ponadto Podatnik nie kupował wyników badań do stworzenia z zewnątrz – sam jest pomysłodawcą.

Podatnik w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej poniesione w latach 2020-2021. Dodatkowo to tego celu zostały założone odrębne ewidencje – zestawienia.

Pytanie

Czy Podatnik może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, pomimo że nie prowadzi specjalistycznej dokumentacji badawczej ani też nie kupuje wyników badań z zewnątrz?

Pana stanowisko w sprawie

Wdrożenie produkcji nowego robota, do momentu poniesienia nakładów na jego seryjną produkcję, stanowi działalność badawczo-rozwojową. Wydatki na zakup materiałów, usług, zatrudnienie pracowników, niezbędnych środków trwałych dotyczących prototypów X, Y, Z i ich modernizacji mogą być potraktowane jako wydatki na działalność badawczo-rozwojową.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej (BR) jest nieostre. Rozumie się przez nie działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jest to zatem pojęcie złożone i niejednoznaczne. Samo Ministerstwo Finansów wskazuje nawet, że podatnik chcący skorzystać z preferencji badawczo-rozwojowej i otrzymać w tym zakresie stosowną ochronę prawnopodatkową powinien złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zob. objaśnienia podatkowe z 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box, pkt 75). Należałoby więc zalecać, by podatnik wystąpił o stosowną interpretację podatkową która pozwoli nie tylko określić, czy nakłady na ulepszenie robotów są transakcją na kwalifikowanych prawach własności intelektualnej, ale i czy zostały one wytworzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Niemniej jednak wydaje się, że prace polegające na projektowaniu, programowaniu i prototypowaniu nowych wersji robotów są pracami badawczo-rozwojowymi – z dziedziny budowy maszyn, skoro prowadzi je ich producent.

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020 r. poz. 85 ze zm.) są bowiem, między innymi, działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych produktów – z wyłączeniem jednak działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Pojęcie to można więc być może zastosować do opisanych prac nad maszyną (robotem) u producenta.

Pomimo, że Podatnik nie prowadzi działalności badawczej w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy  Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a jedynie we własnym zakresie projektuje, tworzy i testuje prototypy robotów budowlanych, które następnie produkuje i sprzedaje jako gotowe maszyny – można uznać, że Jego działalność spełnia ww. wymogi. W efekcie tego koszty prac nad konfiguracją i zaprogramowaniem maszyny można rozliczyć w ramach działalności badawczo-rozwojowej (art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm., dalej u.p.d.o.f.). Katalog kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej został ujęty w art. 26e ust. 2-3 u.p.d.o.f. Obejmuje on zarówno nakłady na niezbędne ruchome środki trwałe jak i zgłoszenia patentowego.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lipca 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.151.2020.2.MMU.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ww. ustawy, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Natomiast stosownie do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ww. ustawy, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ww. ustawy, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei treść art. 26e ust. 7 powoływanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r., stanowi, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r.   – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników –100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r., odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Stosownie do art. 26f ww. ustawy, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 26ea, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

Z kolei art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3, 5 i 5a, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

W myśl art. 24a ust. 1b ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ww. ustawy,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty,

6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Z opisu sprawy wynika, że:

-Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 ze zm.).

-prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie produkcji robotów budowlanych jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-Wnioskodawca nie otrzymał żadnego zwrotu kosztów kwalifikowanych,

-koszty kwalifikowane nie zostały przez Wnioskodawcę odliczone od podstawy obliczenia podatku stosownie do art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-Wnioskodawca w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej poniesione w latach 2020-2021,

-koszty kwalifikowane, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród wymogów, które należy spełnić, by podatnik mógł na podstawie art. 26e tej ustawy skorzystać z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej nie wymieniają „prowadzenia specjalistycznej dokumentacji badawczej” ani też „nabywania wyników badań z zewnątrz”.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że jest Pan uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo że „nie prowadzi specjalistycznej dokumentacji badawczej ani też nie kupuje wyników badań z zewnątrz”.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Organ nie odniósł się do Pana stanowiska w kwestii prowadzenia przez Pana prac rozwojowych oraz działalności badawczej w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w konsekwencji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż kwestia prowadzenia przez Pana działalności badawczo-rozwojowej stanowi element opisu stanu faktycznego.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że koszty kwalifikowane, o których mowa we wniosku to koszty kwalifikowane określone w art. 26e ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).