Wypłata zysków wypracowanych przez spółkę i opodatkowanych uprzednio przez wspólników spółki cywilnej, dokonana już po przekształceniu spółki cywilnej... - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.366.2022.1.AS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.366.2022.1.AS

Temat interpretacji

Wypłata zysków wypracowanych przez spółkę i opodatkowanych uprzednio przez wspólników spółki cywilnej, dokonana już po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

21 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą w wyniku przekształcenia spółki cywilnej niewypłaconego zysku z lat ubiegłych. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A.B. (...);

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: C.D. (...).

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowani są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł. Strona oraz Zainteresowana począwszy od dnia 2 kwietnia 2011 r. prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej oraz są jedynymi wspólnikami X („Spółka”). W oparciu o umowę spółki z dnia 13 kwietnia 2011 r. („Umowa”) Zainteresowani są uprawnieni i zobowiązani do prowadzenia spraw Spółki.

Zgodnie z Umową udział Zainteresowanych w zysku oraz stratach Spółki jest proporcjonalny do wysokości wniesionych wkładów. Tym samym Strona posiada udział w zyskach i stratach w wysokości 65%, Zainteresowana natomiast w wysokości 35%.

Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy. Spółka ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w oparciu o księgi rachunkowe zgodnie z zasadami rachunkowości określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Podczas całego okresu funkcjonowania Spółki zysk przez nią wypracowany wypłacany był Zainteresowanym jedynie w części, natomiast niewypłacona część zysku wypracowanego w latach 2017, 2018 oraz 2019 dla celów bilansowych odnoszona była na kapitał (fundusz) zapasowy. Prawną podstawą tego stanu rzeczy było nierealizowanie w całości uprawnienia Wspólników Spółki wskazanego w art. 868 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, w myśl którego „wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrachunkowego”. Wskazać należy, że pojęcie kapitału zakładowego czy też zapasowego bądź rezerwowego formalnie nie dotyczy spółki cywilnej, niemniej z racji stosowania przepisów ustawy o rachunkowości część zysków z lat 2017, 2018 oraz 2019, które nie były wypłacone wspólnikom, w bilansie Spółki zostały wykazane właśnie jako kapitał (fundusz) zapasowy.

Wypracowany w latach 2017, 2018 oraz 2019 zysk Spółki – mimo, iż niewypłacony – został uwzględniony w podstawie opodatkowania Zainteresowanych i podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych poprzez zastosowanie opodatkowania w formie liniowej (na podstawie art. 30c Ustawy o PIT) jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej Wspólników, prowadzonej w ramach spółki cywilnej, proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów - zgodnie z art. 5b ust. 2 w zw. z art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT. Nadto Zainteresowani, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wpłacali miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego składali zeznanie roczne.

W kwietniu 2022 r. Zainteresowani podjęli uchwałę o podziale zysków niewypłaconych z lat ubiegłych („Uchwała”). Na podstawie podjętej Uchwały Wspólnicy postanowili przeznaczyć do podziału, stosownie od udziału w zyskach i stratach, część zysków Spółki z lat 2017, 2018 i 2019 ujętych w bilansie Spółki jako „Kapitał (fundusz) zapasowy”.

Celem zachowania płynności finansowej oraz aby zapobiec paraliżowi funkcjonowania Spółki poprzez gwałtowny odpływ znacznej ilości środków pieniężnych Zainteresowani na podstawie Uchwały postanowili, iż wypłata dotychczas niewypłaconego zysku nastąpi w całości bądź w części na każde wezwanie Wspólników, nie później jednak niż w terminie 3 lat od podjęcia Uchwały. Tym samym podział zysku przez fakt, iż zostanie wypłacony w terminie 3 lat od podjęcia Uchwały dokonany zostanie już po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresowani, w czerwcu 2022 r., podjęli uchwałę w trybie art. 563 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych („KSH”) celem dokonania przekształcenia Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Planowane przekształcenie nastąpi poprzez zastosowanie art. 551 par. 2 i 3 w zw. z art. 572 KSH, tj. w oparciu o dokonane przekształcenie dotychczasowi Wspólnicy Spółki staną się jedynymi wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednocześnie Zainteresowani wskazują, iż kwota niewypłaconego zysku z lat ubiegłych nie została ujęta w planie przekształcenia. Sporządzenie planu przekształcenia nie jest bowiem wymagane, gdyż przekształcenie Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegało procedurze uproszczonej uregulowanej w art. 572 w zw. art. 551 § 2 i 3 KSH.

Jednakże, w związku z podjęciem Uchwały, część zysków z lat 2017, 2018 oraz 2019 przeznaczona do wypłaty została ujęta w księgach rachunkowych jako rozrachunki z właścicielami, a w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na potrzeby dokonania przekształcenia Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością kwota zysku przeznaczonego do wypłaty została ujęta w bilansie w pozycji „Zobowiązania długoterminowe” jako „zobowiązania wobec jednostek powiązanych” (najpierw spółki cywilnej, a po jej przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Tym samym zmianie uległa kwalifikacja prawna niniejszych środków pieniężnych – nie są one już składową kapitału (funduszu) zapasowego Spółki, a ich wartość stanowi zobowiązanie Spółki względem Wspólników do ich wypłaty.

Konsekwencją powyższego jest powstanie, po dokonaniu przekształcenia, obowiązku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do wypłacenia tego zysku na rzecz dotychczasowych Wspólników spółki cywilnej. Z punktu widzenia spółki przekształconej wypłata ta będzie realizacją zobowiązania powstałego przed przekształceniem. Źródłem uprawnienia Zainteresowanych do otrzymania wypłaty nie będzie zatem posiadanie przez nich statusu udziałowca spółki z o.o., ale posiadanie statusu wspólnika Spółki (istniejącej przed dokonaniem przekształcenia).

Celem podsumowania Zainteresowani jeszcze raz przedstawiają ciąg wydarzeń opisany we wniosku o interpretację:

1)podjęcie w kwietniu 2022 r. Uchwały o podziale między Zainteresowanych części dotychczas niewypłaconych zysków znajdujących się na kapitale (funduszu) zapasowym Spółki w całości lub w częściach na każde wezwanie Wspólników – nie później niż w terminie 3 lat od podjęcia Uchwały,

2)ujęcie w księgach rachunkowych spółki kwot zysków przeznaczonych do wypłaty jako rozrachunki z właścicielami i uwzględnienie ich w bilansie stanowiącym element sprawozdania finansowego sporządzanego na potrzeby przekształcenia w pozycji „Zobowiązania długoterminowe” jako „zobowiązania wobec jednostek powiązanych” zamiast w pozycji kapitał (fundusz) zapasowy,

3)podjęcie w czerwcu 2022 r. uchwały w trybie art. 563 KSH o przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz objęcie udziałów przez Zainteresowanych w wysokości odpowiadającej ich dotychczasowym udziałom w zyskach i stratach Spółki, a nadto złożenie wniosku o rejestrację przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),

4)rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz powstanie zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do wypłaty na rzecz Zainteresowanych zysku wypracowanego przez Spółkę zgodnie z Uchwałą,

5)wypłata przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością środków objętych Uchwałą. Wypłata nie nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na skutek wypłaty obniżeniu ulegnie pozycja „zobowiązania wobec jednostek powiązanych”. Tym samym charakter prawny dokonywanej wypłaty będzie związany z wykonaniem obowiązku wynikającego z Uchwały w sprawie dotychczas niewypłaconego zysku Spółki.

Na dzień sporządzenia wniosku Zainteresowani dokonali czynności opisanych w punktach od 1 do 3 i oczekują na rejestrację przekształcenia w KRS.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę i opodatkowanych uprzednio przez Zainteresowanych jako wspólników spółki cywilnej, dokonana już po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę i opodatkowanych uprzednio przez Zainteresowanych jako wspólników spółki cywilnej, dokonana już po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Sukcesja praw i obowiązków w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 551 § 2 KSH spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26 § 4-6.

Stosownie do art. 551 § 3 KSH do przekształcenia, o którym mowa w § 2 zdanie pierwsze, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym, że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5 KSH. Natomiast na podstawie art. 26 § 5 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników przekształcanej spółki cywilnej.

Powyższe w sposób bezpośredni oznacza, iż „po zakończeniu procedury przekształceniowej prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej stają się prawami i obowiązkami przekształconej spółki handlowej” (Z. Jara (red.), Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2020, art. 551).

Za uznaniem generalnego charakteru sukcesji w przypadku przekształcenia spółki cywilnej przemawia m.in. okoliczność, iż w art. 26 § 5 zd. 2 KSH ustawodawca wyraźnie wskazuje, że spółka przekształcona ma stać się również podmiotem „wspólnych” obowiązków wspólników spółki cywilnej. Przejście zobowiązań związanych z jakąś wyodrębnioną masą majątkową jest sytuacją w prawie polskim wyjątkową i jest związane z następstwem prawnym pod tytułem ogólnym (Grzegorz Nita-Jagielski, Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową, Warszawa 2008).

Z przekształceniem podmiotów powiązany jest także temat następstwa prawnego, którego zasady w odniesieniu do podatków zostały określone w Ordynacji podatkowej. Zgodnie z postanowieniami art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących.

Odnosząc przytoczone przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w omawianym przypadku będziemy mieli do czynienia z powstaniem roszczenia - wierzytelności Wspólników wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o charakterze świadczenia majątkowego, tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstanie w wyniku przekształcenia ze spółki cywilnej przejmie zobowiązanie do wypłaty na rzecz swoich wspólników kwoty wynikającej z Uchwały.

Przejście tego zobowiązania znajduje podstawę w ww. art. 26 § 5 zd. 2 KSH, zgodnie z którym spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników przekształcanej spółki cywilnej, które mogą dotyczyć zarówno sfery cywilnoprawnej, jak i administracyjnoprawnej. Spółka przekształcona przejmuje zatem wszelkie zobowiązania, w tym również zobowiązania wobec Wspólników z tytułu wypłaty należnego zysku na podstawie Uchwały, gdyż żaden przepis nie przewiduje wyłączenia tego typu wierzytelności.

Powyższe znajduje odzwierciedlenie m.in. w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.792.2021.2.MR, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym:

„Spółka przekształcona przejmuje wszelkie zobowiązania spółki przekształcanej, w tym również zobowiązania wobec jej wspólników z tytułu wypłaty należnego zysku, gdyż żaden przepis nie przewiduje wyłączenia tego typu wierzytelności. Fakt zgłoszenia żądania wypłaty zysku przez wspólników spółki osobowej tworzy nowy stan prawny - skonkretyzowany stosunek zobowiązaniowy, w który wstępuje spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki osobowej”.

Wyżej wymienione przepisy, a także stanowisko organu podatkowego prowadzi do wniosków, iż podjęcie przed datą przekształcenia Uchwały o rozdysponowaniu zysku, zaksięgowanego dotychczas jako kapitał (fundusz) zapasowy, pomiędzy dotychczasowych Wspólników, spowoduje bezspornie zakwalifikowanie kwoty podlegającej podziałowi jako zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wobec jej wspólników. Tym samym niewypłacony zysk nie zostanie przekonwertowany na udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które zostaną objęte przez Zainteresowanych, a wykonanie ww. zobowiązania przez Spółkę - po jej przekształceniu w spółkę z o.o. - nie będzie stanowiło świadczenia należnego Zainteresowanym z tytułu udziałów w spółce kapitałowej, ale będzie świadczeniem spełnionym na rzecz wierzycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tożsama interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1117.2021.3.MK1.

Kwestia będąca przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy skutków podatkowych planowanej wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) zysku wypracowanego, lecz niewypłaconego przez Spółkę (spółkę przekształcaną) - niezbędnym zatem pozostaje wskazanie zasad opodatkowania wspólników spółki cywilnej oraz zestawienie ich z obowiązkiem wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zysku z lat ubiegłych na podstawie Uchwały.

Zasady opodatkowania wspólników spółek cywilnych

Spółka cywilna jest spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 w zw. z art. 5a pkt 2 Ustawy o PIT. Zgodnie ze wskazanymi przepisami przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę inną niż określona w pkt 28, a to spółkę:

a)posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie do art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). Tym samym celem określenia przychodu podatnika z udziału w spółce niebędącej osobą prawną kluczowe znaczenie ma jego prawo do udziału w zysku, nie natomiast okoliczność czy zysk ten został mu rzeczywiście wypłacony. Powyższe oznacza, że przychody spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu Ustawy o PIT są opodatkowane na poziomie jej wspólników niezależnie od faktu dokonania wypłaty ze spółki, tzn. niezależnie od tego, czy wspólnicy rzeczywiście uzyskali realne przysporzenia majątkowe. Ustawa o PIT nie przewiduje natomiast opodatkowania samych wypłat z zysku spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu tej ustawy.

Powyższe znajduje odzwierciedlenie m.in. w wyroku: Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 lipca 2019 r., sygn. akt II FSK 2956/17:

Przychody spółki osobowej są bowiem opodatkowane na poziomie jej wspólników niezależnie od dokonania wypłaty ze spółki, tzn. niezależnie od tego, czy wspólnicy rzeczywiście uzyskali realne przysporzenia majątkowe, a to oznacza w konsekwencji, że faktycznie przepływy pieniężne między spółką a wspólnikami powinny być neutralne podatkowo. W przeciwnym razie mogłoby dojść do podwójnego opodatkowania - dochód z udziału w spółce osobowej opodatkowany byłby "na bieżąco" według zasady memoriałowej, a następnie podlegałby ponownemu opodatkowaniu w przypadku faktycznych przepływów pieniężnych między spółką a wspólnikiem według zasady kasowej.

Przekładając powyższe na analizowany stan faktyczny wielkość przychodu przypadającego na każdego ze Wspólników Spółki, podobnie jak i wielkość kosztów uzyskania przychodów w ubiegłych latach określana była proporcjonalnie do udziału Zainteresowanych w zysku Spółki. W konsekwencji na przełomie lat 2011 – 2022 każdy ze wspólników Spółki obliczał odrębnie podatek dochodowy od osób fizycznych, wpłacając comiesięczne zaliczki z tego tytułu. Po zakończeniu roku podatkowego Wspólnicy składali indywidualne zeznania podatkowe wykazujące dochody z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W opinii Zainteresowanych, jak wykazano powyżej, świadczeniem spełnionym na rzecz „byłych” wspólników spółki cywilnej (a przyszłych wspólników spółki z o.o.) jest wypłata należnego zysku w spółce cywilnej, czyli przychodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną. Zysk ten, zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegał opodatkowaniu w „czasie trwania” spółki cywilnej jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnika.

Tym samym, zgodnie ze stanowiskiem Zainteresowanych, wypłata zysków wypracowanych przez Wspólników w ramach działalności spółki cywilnej, dokonywana zgodnie z podjętą przed dniem przekształcenia Uchwałą, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Zainteresowanych.

Nie ma przy tym znaczenia fakt, że wypłaty będą następować już po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ wypłaty będą dotyczyły wyłącznie części zysków osiągniętych przez spółkę cywilną przed datą przekształcenia. Przyjęcie odmiennego stanowiska przyczyniłoby się do podwójnego opodatkowania dochodów Zainteresowanych, tj. dochód z udziału w spółce cywilnej opodatkowany byłby "na bieżąco" według zasady memoriałowej, a następnie podlegałby ponownemu opodatkowaniu w związku z wypłatą wypracowanych zysków ze Spółki.

Fakt zgłoszenia żądania wypłaty zysku przez wspólników spółki cywilnej tworzy nowy stan prawny - skonkretyzowany stosunek zobowiązaniowy, w który wstępuje spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. Należy podkreślić, iż opisane zdarzenie przyszłe nie będzie tożsame ze zwróceniem Zainteresowanym - występującym w roli wspólników spółki osobowej - ich udziałów (wkładów) w spółce osobowej, ponieważ nie dojdzie tu do wystąpienia ze spółki w rozumieniu art. 65 KSH i art. 14 ust. 2 pkt 16 Ustawy o PIT. Wypłacony w tym wypadku zysk nie będzie również stanowił przychodu z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 Ustawy o PIT, ponieważ Zainteresowani nie uzyskają dywidendy ani udziału w zyskach osoby prawnej. Uzyskane świadczenie będzie – z punktu widzenia Zainteresowanych – wyłącznie przychodem z udziału w spółce niebędącej osobą prawną. Natomiast z punktu widzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie ono realizacją zobowiązania przejętego w trybie przekształcenia spółki cywilnej.

Zainteresowani zwracają uwagę, iż powyżej przedstawione stanowisko stanowi utrwaloną praktykę interpretacyjną, potwierdzoną w szczególności interpretacjami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygnaturze:

0115-KDIT3.4011.1017.2021.2.AW z dnia 1 marca 2022 r., zgodnie z którą: „wypłata zysków wypracowanych przez wspólników w ramach działalności spółki cywilnej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym po podjęciu przez wspólników spółki cywilnej uchwały o podziale między wspólników dotychczas niewypłaconych zysków znajdujących się na kapitale zapasowym oraz po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o.o., ponieważ wypłaty będą dotyczyły wyłącznie zysków osiągniętych przez wspólników spółki cywilnej przed datą jej przekształcenia. Zysk osiągnięty przez wspólników z tytułu udziału w spółce cywilnej był systematycznie opodatkowywany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ciągu każdego roku i należy podkreślić, że bez znaczenia był fakt czy zysk wypracowany w ramach spółki cywilnej został wypłacony Wspólnikom, czy też podjęto uchwalę o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce, np. w formie kapitału zapasowego”,

0115-KDIT3.4011.1072.2021.2.JG z dnia 29 marca 2022 r., zgodnie z którą „wypłata przez Spółkę Komandytową (spółkę przekształconą) zysku wypracowanych przez Spółkę Cywilną, w przypadającym na Wnioskodawcę udziale nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”,

0112-KDWL.4011.56.2021.1.TW z dnia 15 lipca 2021 r., zgodnie z którą „wypłata zysków wypracowanych przez wspólników w ramach działalności spółki jawnej, dokonywana zgodnie z podjętą przed dniem przekształcenia uchwałą, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie zainteresowanych. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że wypłaty będą następować już po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ wypłaty będą dotyczyły wyłącznie części zysków osiągniętych przez spółkę jawną przed datą przekształcenia”,

0113-KDIPT2-3.4011.310.2019.1.IS z dnia 14 czerwca 2019 r., zgodnie z którą „wypłata zysków wypracowanych przez wspólników w ramach działalności Spółki Jawnej, dokonywana zgodnie z uchwałami podjętymi w dniu 24 października 2018 r. oraz w dniu 1 stycznia 2019 r., nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Zainteresowanego oraz pozostałych Zainteresowanych. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że wypłaty będą następować już po przekształceniu Spółki jawnej w Spółkę Akcyjną, ponieważ wypłaty będą dotyczyły wyłącznie zysków osiągniętych przez Spółkę Jawną przed datą przekształcenia”.

Reasumując, zdaniem Zainteresowanych prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę i opodatkowanych uprzednio przez Zainteresowanych jako wspólników spółki cywilnej, dokonana już po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A.B. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.