Odliczenie podatku pobranego za granicą (w Botswanie) od podatku (ryczałtu) obliczonego w Polsce. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.715.2022.1.DJ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.715.2022.1.DJ

Temat interpretacji

Odliczenie podatku pobranego za granicą (w Botswanie) od podatku (ryczałtu) obliczonego w Polsce.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 9 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości odliczenia podatku pobranego za granicą (w Botswanie) od podatku (ryczałtu) obliczonego w Polsce.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się doradztwem technicznym (PKD (…)). Działalność gospodarczą prowadzi od dnia 3 listopada 2008 r. Swoje usługi Wnioskodawca wykonuje wyłącznie za granicą Polski - tj. na terytorium Botswany, na podstawie kontraktu zawartego ze spółką niemiecką. Jednocześnie Wnioskodawca, pomimo, że przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym, to posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych w rozumieniu art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wskazanym kontrakcie mowa jest o obowiązku zapłaty podatku dochodowego w kraju wykonywania zlecenia (15 %). W umowie jest również mowa o wydaniu zaświadczenia przedstawiającego uiszczenie podatku w Botswanie. Na rachunek bankowy Wnioskodawca otrzymuje kwotę Euro po potrąceniu 15 % podatku pobranego przez zleceniodawcę w Botswanie.

Dotychczas Wnioskodawca rozlicza się w Polsce zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według stawki liniowej 19 % i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od roku 2023 Wnioskodawca planuje wybrać dla uzyskiwanych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy po wyborze od roku 2023 opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym podatek pobrany za granicą (w Botswanie) z wynagrodzenia Wnioskodawcy będzie podlegał odliczeniu od podatku (ryczałtu) obliczonego w Polsce?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, po wyborze od roku 2023 opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym podatek pobrany za granicą (w Botswanie) z wynagrodzenia Wnioskodawcy będzie podlegał odliczeniu od podatku (ryczałtu) obliczonego w Polsce.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Z uwagi na to, że Wnioskodawca posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych to jest zobowiązany dochód (przychód) uzyskany w Botswanie z tytułu świadczonych tam usług opodatkować w Polsce. Jednocześnie Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie po potrąceniu 15 % podatku pobranego w Botswanie.

Jak stanowi art. 12 ust. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

przepisy art. 27 ust. 8-9a ustawy o podatku dochodowym stosuje się odpowiednio.

Jak stanowi powołany przepis art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Z kolei zgodnie z art. 27 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Należy wskazać, że Botswana jest państwem, które nie ma zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rzecząpospolitą Polską.

Zatem do rozliczenia w Polsce znajdą zastosowanie cytowane wyżej przepisy (art. 12 ust. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i art. 27 ust. 9 i 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem po wyborze od roku 2023 opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym podatek pobrany za granicą (w Botswanie) z wynagrodzenia Wnioskodawcy będzie podlegał odliczeniu od podatku (ryczałtu) obliczonego w Polsce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1.posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2.przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy, czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pan doradztwem technicznym (PKD (…)). Swoje usługi wykonuje Pan wyłącznie za granicą Polski - tj. na terytorium Botswany, na podstawie kontraktu zawartego ze spółką niemiecką. Jednocześnie, pomimo, że przebywa Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym, to posiada Pan w Polsce ośrodek interesów życiowych w rozumieniu art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wskazanym kontrakcie mowa jest o obowiązku zapłaty podatku dochodowego w kraju wykonywania zlecenia (15 %). W umowie jest również mowa o wydaniu zaświadczenia przedstawiającego uiszczenie podatku w Botswanie. Na rachunek bankowy otrzymuje Pan kwotę Euro po potrąceniu 15 % podatku pobranego przez zleceniodawcę w Botswanie. Dotychczas rozlicza się Pan w Polsce zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według stawki liniowej 19 % i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od roku 2023 planuje Pan wybrać dla uzyskiwanych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, mając na uwadze powyższe, w związku z faktem, że posiada Pan w Polsce ośrodek interesów życiowych to jest Pan zobowiązany dochód (przychód) uzyskany w Botswanie z tytułu świadczonych tam usług opodatkować w Polsce.

Należy wskazać, że Botswana jest państwem, które nie ma zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rzecząpospolitą Polską. Zatem do rozliczenia dochodów w Polsce znajdą zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku uzyskiwania przychodów objętych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:

- Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego - art. 21 ust. 1 ustawy w brzmieniu ustawy z dnia 9.06.2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1265), która wchodzi w życie 1.01.2023 r.;

- Podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym; zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym - art. 21 ust. 2 pkt 2 zmieniony ustawą z dnia 9.06.2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1265), która wchodzi w życie 1.07.2022 r., stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1.01.2022 r.

W myśl art. 12 ust. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przepisy art. 27 ust. 8-9a ustawy o podatku dochodowym stosuje się odpowiednio.

Zatem w odniesieniu do przychodów osiąganych przez Pana od 2023 r. z tytułu działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku, należy stwierdzić, że odpowiednie zastosowanie znajdzie przepis art. 27 ust. 9 w zw. z ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Na mocy art. 27 ust. 9a ustawy:

W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Tym samym na podstawie art. 12 ust. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w zw. z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozliczając w 2023 roku przychody z działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będzie mógł Pan od podatku obliczonego od łącznej sumy przychodu odliczyć kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Botswanie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Dodatkowe informacje

Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku, tj. zakreślonej Pana zapytaniem i własnym stanowiskiem w sprawie – a zatem możliwości odliczenia od podatku (ryczałtu) obliczonego w Polsce podatku pobranego za granicą (w Botswanie), przy założeniu, że w 2023 roku spełnia Pan warunki do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem i własnym stanowiskiem w sprawie (w tym np. kwestia czy spełnia Pan warunki do objęcia w 2023 roku opodatkowaniem zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) nie mogą być i nie były rozpatrywane.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).