1. Czy uzyskując dochód z tytułu partycypowania w zyskach Spółki, opodatkowany na zasadach ogólnych w formie 19% podatku liniowego, Wnioskodawca może ... - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.174.2022.2.MR

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.174.2022.2.MR

Temat interpretacji

1. Czy uzyskując dochód z tytułu partycypowania w zyskach Spółki, opodatkowany na zasadach ogólnych w formie 19% podatku liniowego, Wnioskodawca może jednocześnie zastosować opodatkowanie przychodów uzyskanych z nowo utworzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego? 2. Czy wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od Wnioskodawcy, udokumentowany fakturą wystawioną przez Wnioskodawcę na Spółkę, stanowi dla Wnioskodawcy będącego wspólnikiem w tej Spółce koszt uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki? 3. Czy wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od drugiego ze wspólników Spółki, udokumentowany fakturą wystawioną przez tego wspólnika na Spółkę, stanowi dla Wnioskodawcy będącego wspólnikiem w tej Spółce koszt uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki?

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest jednym ze wspólników dwuosobowej spółki jawnej (dalej jako „Spółka”). Rozkład udziałów poszczególnych wspólników to 50% oraz 50%.

W ramach prowadzonej działalności Spółka zatrudnia na podstawie umów o współpracę (B2B) osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą świadczące usługi z zakresu takich dziedzin jak psychiatria, psychologia czy dietetyka, które klasyfikowane są w ramach działu 86 PKWIU.

Zarówno Wnioskodawca jak i jego wspólnik, którzy wykonują na co dzień zawód lekarza-(…), do tej pory świadczyli usługi na rzecz Spółki tytułem wkładu w postaci świadczenia pracy bądź usług. W najbliższym czasie każdy ze wspólników planuje kontynuować praktykę lekarską w ramach zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Wnioskodawca zakłada, iż jego przychody nie przekroczą w najbliższym czasie ustawowego limitu ustanowionego na poziomie 2 000 000 euro.

Równocześnie Spółka planuje zawrzeć z Wnioskodawcą umowę o współpracy (B2B), której przedmiotem będzie świadczenie przez Wnioskodawcę usług lekarskich w ramach prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej na rzecz Spółki.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki dotyczyć będą specjalistycznej opieki lekarskiej nad klientami Spółki, tzn. Spółka na podstawie umowy zawartej z klientem zobowiązuje się świadczyć na rzecz klienta specjalistyczne usługi lekarskie, a Wnioskodawca będzie w tym zakresie podwykonawcą Spółki.

Za swoje usługi Wnioskodawca w miesiącach świadczenia usług będzie wystawiał Spółce faktury VAT. Przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki stanowić będą dla Wnioskodawcy podlegające opodatkowaniu PIT przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawcy, pozostającemu wspólnikiem w Spółce, przysługiwać będzie, stosownie do postanowień umowy Spółki, udział w zysku osiąganym przez Spółkę.

Drugi ze wspólników Spółki zamierza zawrzeć ze Spółką analogiczną co Wnioskodawca umowę o współpracy (B2B), na podstawie której świadczyć będzie na rzecz Spółki specjalistyczne usługi lekarskie, osiągając z tytułu ich wykonywania przychód i ewidencjonując go wystawianymi na rzecz Spółki w miesiącach świadczenia usług Fakturami VAT.

W ramach ww. umowy o współpracę Wnioskodawca oraz jego wspólnik poza czynnościami stricte polegającymi na działalności lekarskiej nie będą wykonywali czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki oraz jej reprezentacją.

Pytania

1)Czy uzyskując dochód z tytułu partycypowania w zyskach Spółki, opodatkowany na zasadach ogólnych w formie 19% podatku liniowego, Wnioskodawca może jednocześnie zastosować opodatkowanie przychodów uzyskanych z nowo utworzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

2)Czy wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od Wnioskodawcy, udokumentowany fakturą wystawioną przez Wnioskodawcę na Spółkę, stanowi dla Wnioskodawcy będącego wspólnikiem w tej Spółce koszt uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki?

3)Czy wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od drugiego ze wspólników Spółki, udokumentowany fakturą wystawioną przez tego wspólnika na Spółkę, stanowi dla Wnioskodawcy będącego wspólnikiem w tej Spółce koszt uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki?

Pana stanowisko w sprawie pytania 1

Pana zdaniem, jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Planuje Pan kontynuować specjalistyczna praktykę lekarska w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przewidywany przychód, jaki miałby Pan osiągać z powyższej działalności nie wykracza poza ustawowy próg uregulowany w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne na poziomie 2 000 000 euro.

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód podatnika osiągany z pozarolniczej działalności gospodarczej może zostać opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jeżeli podatnik złoży we właściwym czasie odpowiedni wniosek lub oświadczenia, którego adresatem będzie adekwatny naczelnik urzędu skarbowego.

Wskazuje Pan, że art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który znajduje zastosowanie na gruncie opisywanego zdarzenia przyszłego, nie wyłącza rozwiązania, polegającego na objęciu jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodów z tytułu posiadania udziałów w spółce jawnej tzw. podatkiem liniowym.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają m.in przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo oświadcza Pan, że nie jest podatnikiem, do którego znajduje zastosowanie którekolwiek z wyłączeń wspomnianych w art. 8 o zryczałtowany podatku dochodowym.

Reasumując, uważa Pan, że na gruncie opisanego zdarzenia przyszłego jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przy równoczesnym opodatkowaniu zysków z tytułu posiadania udziałów w spółce osobowej podatkiem liniowym.

Pana stanowisko w sprawie pytania 2

Pana zdaniem, jest Pan uprawniony do zaliczenia jako kosztów uzyskania przychodu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych partycypujących w spółce osobowej, odpowiedniej części wydatku poniesionego przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od Pana, udokumentowanych fakturą wystawioną przez Pana na Spółkę, z tytułu uczestnictwa w Spółce, proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółka jawna jest spółką osobową.

Spółka osobowa to spółka prawa handlowego, która nie posiada osobowości prawnej. Jest ona jednak uznawana za tzw. ułomną osobę prawną w rozumieniu art. 331 ustawy Kodeks cywilny, posiadająca podmiotowość prawną.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z powyższego wynika zatem, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy spółki jawnej. W przypadku w którym wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, dochód z udziałów w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W ramach art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wyodrębnił kategorię „przychodów i kosztów uzyskiwania przychodów z udziału w spółce niebędącej osoba prawną”.

Powyższa regulacja w zakresie art. 8 ust. 1 traktuje, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się. że prawa do udziału w zysku są równe.

Ponadto, zasadę wyrażoną w ust. 1 zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów przychodów i strat.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć koszty poniesione celem osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W związku z tym, do kosztów podatkowych rozumianych na gruncie rzeczonej ustawy należy zaliczyć wydatki nieobjęte niniejszym wyliczeniem.

Za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki uzasadnione zarówno pod względem celowości, jak i gospodarczym, związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na podstawie powyższego należy wskazać, że pomiędzy wydatkami, a prowadzoną działalnością musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy pozwalający stwierdzić, że poniesione wydatki w obiektywy sposób mogą przyczynić się do pozyskania przychodów z danego źródła.

Nabycie od Pana specjalistycznych usług lekarskich, będzie stanowić rzeczoną reakcję kauzalną z tego względu, że poniesione przez Spółkę wydatki przyczynią się do zwiększenia podaży w zakresie oferowanych przez Spółkę usług, które mają bezpośredni związek z czynnościami wykonywanymi przez Pana na rzecz Spółki, zgodnie z umową o współpracy (B2B). Mając na uwadze fakt, że pacjenci zgłaszają wysokie zapotrzebowanie na usługi lekarskie oferowane przez Spółkę należy uznać, że istnieje realna szansa powstania przychodów podatkowych.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 maja 2012 r., nr ITPB1/415-468a/13/WM, gdzie na gruncie przedstawionego tam stanu faktycznego uznano, że związek pomiędzy wydatkami spółki osobowej będącej kancelarią prawną, a czynnościami, które będą wykonywane na jej rzecz w oparciu o umowę o współpracy, przez jednego ze wspólników prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu usług radcy prawnego, ma na celu uzyskanie przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę.

Wobec powyższego należy uznać, że kryteria określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały spełnione, a rzeczone wydatki spółki podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Pana zdaniem, spełnione są również pozostałe przesłanki pozwalające uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, tj. odpowiedni sposób udokumentowania wydatków, a także niezawieranie się w katalogu zamkniętym kosztów nieuznawanych za uzyskanie przychodów, zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z tytułu świadczenia usług lekarskich na rzecz Spółki i jej pacjentów będzie Pan wystawiać Spółce faktury. Należy wskazać, że za powszechny uznaje się pogląd, że dokument stanowiący dowód księgowy dla celów bilansowych, może być równocześnie uznany za dokument będący podstawą do ujęcia wydatku w kosztach podatkowych (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 września 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-637/16-1/AnK).

Ponadto, dla Spółki jawnej jako spółki osobowej istotne jest to, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.381.2017.1.ES, rzeczone pojęcie oznacza każdy nakład pracy świadczonej przez wymieniony podmiot, bez względu na rodzaj umowy stanowiącej podstawę świadczenia, z wyłączeniem sytuacji, gdy umowę zawarto z osobą prowadzącą działalność gospodarczą w ramach jej działalności. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą nie świadczą bowiem pracy na rzecz spółki, lecz wykonują usługi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Podobnie wskazuje interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 czerwca 2020 r., nr 0115-KDIT3.4011.128.2020.4.AD, gdzie wprost wskazano, że art 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy relacji między dwoma podmiotami, nawet jeżeli są to podmioty powiązane osobą wspólnika.

Reasumując, wskazuje Pan, że wykonywanie przez Pana specjalistycznych usług lekarskich na rzecz Spółki następować będzie w oparciu o stosunek cywilnoprawny łączący dwa odrębne podmioty gospodarcze, tj. Pana, jako przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą oraz Spółkę. Ze względu na powyższe, omawiany przepis nie znajdzie zastosowania w sprawie, bowiem wykonywanie usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie może zostać uznane za pracę w rozumieniu ww. artykułu.

Mając na uwadze powyższe, stoi Pan na stanowisku, że nie ma przeszkód, aby uznać wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od Pana, udokumentowany fakturą wystawioną na Spółkę, jako koszt uzyskania przez Pana, będącego wspólnikiem w tej Spółce, przychodu z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach, określonego w umowie Spółki.

Podobne stanowisko zostało zawarte m.in. w:

interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 listopada 2015 r., nr IPPB1/451-1075/15-2/ES;

interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 października 2013 r., nr IPPB1/415-830/13-2/IF;

interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 maja 2010 r., nr IBPBI/1/415-237/10/ZK.

Pana stanowisko w sprawie pytania 3

Pana zdaniem, analogicznie jak w Pana stanowisku do pytania 2, należy stwierdzić, że nie ma przeszkód, aby mógł Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z udziału w Spółce jawnej wydatków tej Spółki z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od drugiego ze wspólników Spółki, udokumentowany fakturą wystawioną przez tego wspólnika na Spółkę. Na uzasadnienie powyższego stanowiska powołuje Pan argumentację zaprezentowaną w odniesieniu do pytania Nr 2.

Podsumowanie Pana stanowiska w sprawie

Podsumowując, wyraża Pan stanowisko, że jest Pan uprawniony do:

1.opodatkowania przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

2.do zaliczenia jako kosztów uzyskania przychodu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych partycypujących w spółce osobowej odpowiedniej części wydatku poniesionego przez Spółkę z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od Pana, udokumentowanych fakturą wystawioną na Spółkę, z tytułu uczestnictwa w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki, a także

3.zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z udziału w Spółce jawnej wydatków tej Spółki z tytułu nabycia specjalistycznych usług lekarskich od drugiego ze wspólników Spółki, udokumentowany fakturą wystawioną przez tego wspólnika na Spółkę, z tytułu uczestnictwa Pana w Spółce proporcjonalnie do udziału w zyskach określonego w umowie Spółki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Uzasadnienie oceny Pana stanowiska do pytania 1

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.; dalej jako „ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym”):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Natomiast w myśl art. 6 ust. 5 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Jak stanowi natomiast art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przepis art. 9a ust. 2 ww. ustawy stanowi, że:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 5 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik:

1)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2)jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zatem wybór sposobu opodatkowania określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie:

według skali podatkowej lub

podatkiem liniowym.

Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie oraz w formie spółki niebędącej osobą prawną, to przychody z tych działalności nie mogą być opodatkowane według innych form opodatkowania uregulowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Inaczej mówiąc, nie może dojść do sytuacji, w której przychód z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osoba prawną jest opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej samodzielnie – podatkiem liniowym, albo odwrotnie.

Powołany art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki niebędącej osobą prawną będzie opłacał tzw. podatek liniowy, a z działalności prowadzonej w samodzielnie będzie korzystał z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).

Zatem, w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie:

spółki niebędącej osobą prawną – podatkiem liniowym,

indywidualnej działalności gospodarczej – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

pod warunkiem wyboru odpowiednich form opodatkowania i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

Z treści Pana wniosku wynika, że:

1.jest Pan wspólnikiem Spółki jawnej i Pana przychody z tego tytułu są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki liniowej w wysokości 19% dochodów;

2.planuje Pan zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której będzie Pan prowadził swoja praktykę lekarską.

W takiej sytuacji, na gruncie omówionych przepisów może Pan wybrać dla przychodów z jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzonej odrębnie od udziału w Spółce jawnej, opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym.

Co istotne, przychody osiągane przez Pana z jednoosobowej działalności gospodarczej będą mogły zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od dochodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeśli:

nie zajdą negatywne przesłanki określone w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;

złoży Pan na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;

zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Uzasadnienie oceny Pana stanowiska do pytań 2 i 3

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy koszt poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

A zatem, na gruncie art. 22 ust. 1 ustawy, wydatek poniesiony przez podatnika będzie kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej jest łączne spełni następujące warunki:

wydatek został poniesiony przez podatnika,

został poniesiony w celu uzyskania przychodów z działalności gospodarczej lub zachowania albo zabezpieczenia tego źródła przychodów,

nie został wykluczony z kategorii kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki;

kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, 8 i 9 lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, z zastrzeżeniem pkt 55 i art. 22 ust. 6ba.

W rozpatrywanej sprawie należy ocenić, czy wynagrodzenie ponoszone przez Spółkę jawną w związku z wykonywaniem umów B2B przez Pana i drugiego wspólnika nie będzie uznane jako „praca własna podatnika” w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W tym kontekście, istotne jest, że w sytuacji, gdy wspólnik spółki jawnej świadczy usługi dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z tą spółką następują na podstawie stosunku prawnego łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze.

Stosownie bowiem do art. 8 § 1 i § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1467):

§ 1. Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

§ 2. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości uznawania za koszty podatkowe należności płaconych na podstawie umów zawieranych między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki jawnej, w której jest również wspólnikiem. Sam fakt, że wspólnikiem spółki jawnej jest ta sama osoba, która świadczy usługi na rzecz spółki, nie stanowi przeszkody do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki jawnej (w trybie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy) wydatków na nabycie usług od wspólnika, świadczonych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej.

W rozpatrywanej sprawie świadczenie usług nastąpi na podstawie stosunków prawnych łączących odrębne podmioty gospodarcze – odpowiednio Pana albo drugiego wspólnika (jako osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą) oraz Spółkę. Dlatego też wykonywanie usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przez Pana oraz przez drugiego wspólnika nie może być uznane za pracę własną w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Trzeba też mieć na uwadze, że stosownie do treści art. 23m ust. 1 pkt 4 lit. c) ww. ustawy:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych ‒ oznacza to spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika.

Natomiast w myśl art. 23o ust. 2 powoływanej ustawy:

Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Mając powyższe na względzie, udokumentowane wydatki Spółki jawnej:

na nabycie usług świadczonych przez Pana w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej oraz

na nabycie usług świadczonych przez drugiego wspólnika w ramach prowadzonej przez niego samodzielnie działalności gospodarczej

będą stanowić Pana koszty uzyskania przychodów z udziału w Spółce jawnej – proporcjonalnie do Pana udziału w zyskach Spółki (art. 22 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art. 23o tej ustawy).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).