Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.1000.2022.2.PZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1000.2022.2.PZ

Temat interpretacji

Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

31 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 20 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani BO, zamieszkała w miejscowości (...) (dalej jako: „Pani’’ lub „Sprzedająca”) planuje sprzedaż do (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) (dalej jako: „Kupujący" lub „A") wydzielonych części nieruchomości gruntowych z działki nr 8 (dalej jako: „Transakcja I”) oraz z działki nr 1 (dalej jako: „Transakcja II”; Transakcja I i Transakcja II łącznie dalej jako: „Transakcje”), będących własnością Sprzedającej, położonych w miejscowości (...), gminie (...). Kupujący zawarł ze Sprzedającą przedwstępną umowę sprzedaży z dnia 11 października 2022 r. (dalej jako: „Umowa Przedwstępna I”) oraz przedwstępną umowę sprzedaży, również z dnia 11 października 2022 r. (dalej jako: „Umowa Przedwstępna II”; Umowa Przedwstępna I i Umowa Przedwstępna II dalej łącznie jako: „Umowy Przedwstępne”). Na podstawie Umowy Przedwstępnej I zostanie zawarta przyrzeczona umowy sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji I (dalej jako: „Umowa Sprzedaży I”) oraz przyrzeczona umowy sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji II (dalej jako: „Umowa Sprzedaży II”; Umowa Sprzedaży I i Umowa Sprzedaży II dalej łącznie jako: „Umowy Sprzedaży”).

Jest Pani zainteresowana uzyskaniem interpretacji prawa podatkowego w zakresie klasyfikacji planowanych Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług (dalej jako: „VAT") oraz skutków zakładanych Transakcji na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „PIT”). W związku z tym w dalszych punktach opisuje Pani:

(i)        nieruchomości będące przedmiotem planowanych Transakcji,

(ii)       charakterystykę działalności Sprzedającej i Kupującego,

(iii)      historię nabycia przedmiotów Transakcji oraz

(iv)      zakres Transakcji.

(i)        Nieruchomości będące przedmiotem planowanych Transakcji

Transakcje będą dotyczyć nieruchomości zlokalizowanych w (...), gminie(...):

·działki gruntu o obszarze około 0,5755 ha, która zostanie wydzielona geodezyjnie z  działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym 8 (dalej jako: „Grunt I”), dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (...)(dalej jako: „Księga Wieczysta I"). Sprzedająca jest jedyną właścicielką Gruntu I;

·działki gruntu o obszarze około 0,2664 ha, która zostanie wydzielona geodezyjnie z  działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym 1 (dalej jako: „Grunt II”), dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (...)(dalej jako: „Księga Wieczysta II”). Sprzedająca jest jedyną właścicielką Gruntu II.

Przedmiot Transakcji I stanowi działka gruntu o obszarze około 0,5755 ha, która zostanie wydzielona geodezyjnie z Gruntu I, i dalej zwana jest „Nieruchomością I”, natomiast przedmiot Transakcji II stanowi działka gruntu o obszarze około 0,2664 ha, która zostanie wydzielona geodezyjnie z Gruntu II, i dalej zwana jest „Nieruchomością II” (Nieruchomość I i  Nieruchomość II dalej łącznie jako: „Nieruchomości”). Podział Gruntów zostanie dokonany przez Sprzedającą na koszt Kupującego. Zakres pełnomocnictwa zawartego w Umowach Przedwstępnych obejmuje również dokonanie podziału przez Kupującego.

a)Nieruchomość I

W dziale I-O Księgi Wieczystej I ujawniona jest działka gruntu oznaczona numerem 8 (z  której zostanie wydzielona działka gruntu o obszarze około 0,5755 ha), o powierzchni 0,9692 ha, a jako sposób korzystania wpisano: R - grunty orne.

W dziale II Księgi Wieczystej I jako właściciele wpisani są Sprzedająca i JB– w 7 udziałach wynoszących po 1/2 (jednej drugiej) części na podstawie aktu własności ziemi, wydanego przez Naczelnika Powiatu (...) w dniu 3 maja 1974 roku (dalej jako: „Akt własności ziemi z dnia 3 maja 1974 r.”) oraz prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, wydanego w dniu 22 stycznia 2007 roku przez Sąd Rejonowy w (...), I Wydział Cywilny (sygn. akt (...) (dalej jako: „Postanowienie o  stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 22 stycznia 2007 r.”), przy czym:

-przysługujące im udziały we współwłasności Gruntu I Sprzedająca i J.B. nabyli na  podstawie ustawowego dziedziczenia po ich ojcu W.B., ich matce A.B. oraz ich bracie W.B. ,co zostało stwierdzone Postanowieniem o  stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 22 stycznia 2007 r.;

-J.B. zmarł w dniu 24 lipca 2022 roku, zaś spadek po nim na podstawie dziedziczenia ustawowego nabyła w całości Sprzedająca, co zostało stwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia Repertorium A nr (...), sporządzonym w 7 dniu 28 września 2022 roku, co jednakże na moment sporządzania wniosku nie zostało ujawnione w Księdze Wieczystej I (dalej jako: „Akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 września 2022 r.”).

Działy I-Sp, III i IV Księgi Wieczystej I nie zawierają żadnych wpisów, zaś działy I-IV Księgi Wieczystej nie zawierają żadnych wzmianek, z wyjątkiem wzmianki (...), zamieszczonej w dniu 10 października 2022 roku w dziale III Księgi Wieczystej I, dotyczącej wypisu ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego Gruntu I z  rzeczywistym stanem prawnym wobec przysługującego Sprzedającej prawa własności Gruntu I, zgodnie z treścią Aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 września 2022 r.

Grunt I, z którego ma zostać wydzielona Nieruchomość I, objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym Uchwałą Nr (...) Rady Gminy (...)z  dnia 31 lipca 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy (...) - Obszar I obejmującego części wsi: (...) i (...) (dalej jako: „MPZP”), zgodnie z którym Grunt I położony jest na terenie drogi dojazdowej (1KD), terenie przeznaczonym pod zabudowę usługowo produkcyjną (2UP), terenie drogi zbiorczej (KZ), terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z towarzyszącą funkcją usług (iMNu) oraz terenie drogi lokalnej (4KL). Ani Sprzedająca, ani Kupujący nie mieli wpływu na uchwalenie MPZP lub na przeznaczenie Gruntu I, z którego ma zostać wydzielona Nieruchomość, wynikające z tego planu.

Grunt I nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu art. 461 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.; dalej jako: „Kodeks cywilny”), ani w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 461 zc zm.; dalej jako: „Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego”). Zważywszy na fakt, że Nieruchomość I, która ma zostać wydzielona z Gruntu I, położona jest jedynie na terenie zabudowy usługowo-produkcyjnej, w efekcie stanowi teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 Ustawy o VAT.

Grunt I jest terenem niezabudowanym (nie znajdują się na jego terenie żadne budynki lub budowle) i w takim stanie pozostanie w momencie dokonywania Transakcji I.

Grunt I nie jest obciążony żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi, prawami i  roszczeniami osób trzecich (w tym także nieujawnionymi w Księdze Wieczystej I), w tym prawem najmu, dzierżawy lub użyczenia, ograniczeniami w rozporządzaniu nią, w tym prawem pierwokupu - z wyjątkiem umowy dzierżawy, zawartej w dniu 31 sierpnia 2014 roku z JP, zmienionej aneksem nr 1 z dnia 30 grudnia 2015 roku, aneksem nr 2 z  dnia 30 grudnia 2016 roku, aneksem nr 3 z dnia 30 grudnia 2017 roku, aneksem nr 4 z dnia 30 grudnia 2018 roku, aneksem nr 5 z dnia 30 grudnia 2019 roku, aneksem nr 6 z dnia 30 grudnia 2020 roku oraz aneksem nr 7 z dnia 30 grudnia 2021 roku (dalej łącznie jako: „Umowa Dzierżawy”). Jednakże w związku z planowaną Transakcją I, Umowa Dzierżawy w  odniesieniu do Nieruchomości I zostanie rozwiązana w terminie do 31 grudnia 2022 r.

Grunt I nie był i nie jest przedmiotem żadnych innych umów (oprócz Umowy Przedwstępnej I  i Umowy Dzierżawy), których stroną jest Sprzedająca, w szczególności umów najmu, dzierżawy, przedwstępnych lub zobowiązujących do zbycia lub obciążenia nieruchomości. Nikt nie korzysta z Gruntu I bez tytułu prawnego.

b)Nieruchomość II

W dziale I-O Księgi Wieczystej II ujawniona jest działka gruntu oznaczona numerem 1 (z  której zostanie wydzielona działka gruntu o obszarze około 0,2664 ha) numerem 2, numerem 3, 4, 5 o łącznej powierzchni 2,9451 ha, a jako sposób korzystania z działek nr 6, 2, 7, 4 wpisano Niezabudowana nieruchomość rolna, natomiast z działki nr 5 - „R - grunty orne”.

W dziale II Księgi Wieczystej II Sprzedająca wpisana jest jako właścicielka na podstawie:

-    umowy sprzedaży, udokumentowanej aktem notarialnym Repertorium A nr(...), sporządzonym w dniu 3 października 1975 roku (dalej jako: „Umowa sprzedaży z dnia 3 października 1975 r.”);

-    aktu stanu cywilnego, wydanego w dniu 16 czerwca 1986 roku przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w (...), złożonego w aktach księgi wieczystej nr (....) pod numerem karty akt (...) (dalej jako: Akt stanu cywilnego z dnia 16 października 1986 r.”).

W dziale III Księgi Wieczystej II wpisane jest ograniczenie w rozporządzaniu nieruchomością o treści: „Ujawnia się udzielenie inwestorowi zezwolenia na wykonanie prac związanych z  przebudową sieci energetycznej na obszarze o powierzchni 445 m2 w granicach działki nr 5” oraz „Trwale ograniczenie w sposobie korzystania z nieruchomości w pasie o szerokości 16,6 m wzdłuż przebudowanej linii energetycznej z prawem wstępu w celu dokonywania konserwacji, napraw, odbudowy lub modernizacji tej linii na rzecz każdoczesnego gestora sieci”.

Działy I-Sp i IV Księgi Wieczystej II nie zawierają żadnych wpisów, zaś działy I-IV Księgi Wieczystej II nie zawierają żadnych wzmianek.

Grunt II, z którego ma zostać wydzielona Nieruchomość II, objęty jest MPZP, zgodnie z  którym Grunt II położony jest na terenie drogi dojazdowej (1KD), terenie przeznaczonym pod zabudowę usługowo produkcyjną (2UP), terenie drogi zbiorczej (KZ) oraz terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z towarzyszącą funkcją usług (iMNu). Ani Sprzedająca, ani Kupujący nie mieli wpływu na uchwalenie MPZP lub na przeznaczenie Gruntu II, z którego ma zostać wydzielona Nieruchomość II, wynikające z tego planu.

Grunt II nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu art. 46 Kodeksu cywilnego, ani w   rozumieniu art. 2 pkt 1 Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zważywszy na fakt, że Nieruchomość II, która ma zostać wydzielona z Gruntu II, położona jest jedynie na terenie zabudowy usługowo-produkcyjnej, w efekcie stanowi teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 Ustawy o VAT.

Grunt II jest terenem niezabudowanym (nie znajdują się na jego terenie żadne budynki lub budowle) i w takim stanie pozostanie w momencie dokonywania Transakcji II.

Grunt II nie był i nie jest przedmiotem żadnych innych umów (oprócz Umowy Przedwstępnej II), których stroną jest Sprzedająca, w szczególności umów najmu, dzierżawy, przedwstępnych lub zobowiązujących do zbycia lub obciążenia nieruchomości. Nikt nie korzysta z Gruntu II bez tytułu prawnego.

(ii)       Charakterystyka Sprzedającej i Kupującego

Sprzedająca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Sprzedająca wykorzystywała Grunty do działalności rolniczej, prowadzonej wyłącznie na   własne potrzeby.

Sprzedająca dokonała w przeszłości sprzedaży innej nieruchomości, a transakcja podlegała opodatkowaniu PCC. Natomiast w przyszłości Sprzedająca nie zamierza dokonywać sprzedaży innych nieruchomości niż wydzielone części Gruntów, objęte niniejszym wnioskiem.

Kupujący zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT i pozostanie zarejestrowany w dniu Transakcji. Zgodnie z Rejestrem Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przeważającym przedmiotem działalności Kupującego jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Na terenie Nieruchomości zamierza wybudować zespół budynków magazynowo-logistyczno-produkcyjnych (dalej jako: „Inwestycja”) i  odpłatnie wynajmować go innym podmiotom - wynajem taki, co do zasady, podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT.

Kupujący i Sprzedający nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 23m ust. i pkt 4 Ustawy o PIT.

(iii)      Historia nabycia przedmiotów Transakcji

Sprzedająca nabyła Grunt I na podstawie Aktu własności ziemi z dnia 3 maja 1974 r., Postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 22 stycznia 2007 r. oraz, nieujawnionego na moment sporządzania wniosku w Księdze Wieczystej I, Aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 września 2022 roku.

Natomiast Grunt II Sprzedająca nabyła na podstawde Umowy sprzedaży z dnia 3 października 1975 roku oraz Aktu stanu cywilnego z dnia 16 czerwca 1986 r.

Nabycie Gruntu I przez Sprzedającą nie nastąpiło w drodze czynności opodatkowanych VAT, natomiast podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z  2021 r. poz. 83 ze zm.; dalej jako: „Ustawa o podatku od spadków i darowizn”).

Zważywszy na datę nabycia Gruntu II przez Sprzedającą, nie mogło ono nastąpić w drodze czynności opodatkowanych VAT na podstawie Ustawy o VAT czy też podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawde art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 6 ze zm.; dalej jako: „Ustawa o PCC”).

Sprzedająca nie stosowała żadnych form ogłoszeń ani nie podejmowała żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży Gruntów. Kupujący samodzielnie nawiązał kontakt ze  Sprzedającą w celu nabycia Gruntów na cele inwestycyjne/handlowre ze względu na ich atrakcyjne położenie (w niedalekiej odległości od zjazdu z drogi ekspresowej S7).

(iv)      Zakres Transakcji

Przed zawarciem Transakcji I na mocy Umowy Przedwstępnej I konieczne jest spełnienie następujących warunków (dalej jako: „Warunki Zawarcia Umowy Sprzedaży I”):

a)zostanie dokonany podział geodezyjny Gruntu I, w wyniku którego powitanie Nieruchomość I;

b)zostaną uzyskane przez Sprzedającą zaświadczenia, wydane przez urząd skarbowy i urząd gminy w art. 306g Ordynacji podatkowej oraz zaświadczenia wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzające, że Sprzedająca nie zalega z płatnością należności podatków i innych należności publicznoprawnych;

c)zostanie przeprowadzony przez Kupującego proces analizy stanu prawnego Gruntu I, a jego wynik zostanie uznany przez Kupującego za satysfakcjonujący;

d)zostaną uzyskane przez Kupującego ustalenia, z których wynikać będzie, że warunki glebowo-środowiskowe Nieruchomości I umożliwiają realizację na niej Inwestycji;

e)zostanie uzyskane potwierdzenie, że Nieruchomość I posiada dostęp do drogi publicznej albo w przypadku, gdy Nieruchomość I nie będzie miała zapewnionego bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, ustanowieniu stosowmej służebności drogowej zapewniającej ten dostęp;

f)zostanie uzyskana przez Kupującego ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenie na budowę Inwestycji;

g)zostanie rozwiązana Umowy Dzierżawy w odniesieniu do Nieruchomości I i zostanie przedłożony Kupującemu dokument potwierdzającego to rozwiązanie;

h)zostaną przedstawione zaświadczenia, wydane przez naczelnika wiaściwego urzędu skarbowego na podstawie art. 19 ust. 6 Ustawy o podatku od spadków i darowizn na rzecz Sprzedającej, stwierdzające, że podatek od nabycia przysługujących jej udziałów we  współwłasności Gruntu I z tytułu dziedziczenia po WB, AB, WB i JB nie należy się bądź też, że zobowiązanie podatkowe z powyższego tytułu wygasło wskutek przedawnienia albo nabycie było zwolnione od tego podatku;

i)zostanie przedstawiona przez Kupującego uchwała Wspólników Kupującego, wyrażająca zgodę na nabycie Nieruchomości I.

Natomiast przed zawarciem Transakcji II na mocy Umowy Przedwstępnej II konieczne jest spełnienie następujących warunków (dalej jako: „Warunki Zawarcia Umowy Sprzedaży II”):

a)zostanie dokonany podział geodezyjny Gruntu II, w wyniku którego powstanie Nieruchomość II;

b)zostaną uzyskane przez Sprzedającą zaświadczenia, wydane przez urząd skarbowy i  urząd gminy w art. 306g Ordynacji podatkowej oraz zaświadczenia wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzające, że Sprzedająca nie zalega z płatnością należności podatków i innych należności publicznoprawnych;

c)zostanie przeprowadzony przez Kupującego proces analizy stanu prawnego Gruntu II, a jego wynik zostanie uznany przez Kupującego za satysfakcjonujący;

d)zostaną uzyskane przez Kupującego ustalenia, z których wynikać będzie, że warunki glebowo-środowiskowe Nieruchomości II umożliwiają realizację na niej Inwestycji;

e)zostanie uzyskane potwierdzenie, że Nieruchomość II posiada dostęp do drogi publicznej albo w przypadku, gdy Nieruchomość II nie będzie miała zapewnionego

bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, ustanowieniu stosownej służebności drogowej zapewniającej ten dostęp;

f)      zostanie uzyskana przez Kupującego ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenie na budowę Inwestycji;

g) zostanie przedłożony Kupującemu - nie później niż w terminie 3 (trzech) dni przed dniem zawarcia Umowy Sprzedaży II - stosowny dokument zawierający zgodę na  bezobciążeniowe odłączenie Nieruchomości II z Księgi Wieczystej II;

h)zostanie przedstawiona przez Kupującego uchwała Wspólników Kupującego, wyrażająca zgodę na nabycie Nieruchomości II.

W związku z planowanymi Transakcjami, Sprzedająca udzieliła pełnomocnictwa, analogicznego w obydwu Umowach Przedwstępnych, z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw, podmiotom działającym w imieniu i na rzecz Kupującego w zakresie następujących czynności:

1)przeglądania akt (w tym dokumentów i pism) Księgi Wieczystej I i Księgi Wieczystej II, a  nadto składania wniosków o sporządzenie kserokopii i fotokopii z akt oraz do odbioru takich kserokopii, a także przeglądania i sporządzania kopii dokumentów stanowiących podstawę zamieszczenia wzmianek w Księdze Wieczystej I i Księgi Wieczystej II;

2)uzyskiwania od właściwych organów administracji rządowej i samorządowej wszelkich zaświadczeń, informacji, wypisów, wyrysów dotyczących stanu faktycznego i prawnego Gruntów oraz Nieruchomości, koniecznych do przeprowadzenia kompleksowego badania prawnego Gruntów oraz Nieruchomości;

3)uzyskiwania wypisów z ewidencji gruntów i budynków oraz wyrysów z map ewidencyjnych, dotyczących Gruntów oraz działek gruntu powstałych z podziału geodezyjnego Gruntów, w tym uzyskiwania archiwalnych materiałów geodezyjnych;

4)uzyskania, wyłącznie w celu zawarcia Umów Sprzedaży, we właściwych dla Sprzedającej oraz ze względu na miejsce położenia Gruntów: urzędzie gminy, urzędach skarbowych, oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaświadczeń, wydanych również w trybie art. 3o6g Ordynacji podatkowej, potwierdzających, że Sprzedająca nie zalega z należnymi podatkami i innymi świadczeniami publicznoprawnymi lub płatnością należnych składek, zaświadczeń potwierdzających, że Sprzedająca nie figuruje w rejestrze lub zaświadczeń o wysokości zaległości;

5)uzyskania zaświadczenia w przedmiocie objęcia Nieruchomości uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 Ustawy o lasach;

6)wystąpienia w imieniu Sprzedającej do właściwych podmiotów, celem uzyskania technicznych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, cieplowmiczej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej lub innej infrastruktury technicznej, umożliwiającej odprowadzenie wód opadowych oraz włączenia do układu drogowego, w tym składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru,

7)wystąpienia w imieniu Sprzedającej do właściwych organów w celu uzyskania decyzji zezwalającej na wycinkę drzew i krzewów znajdujących się na Nieruchomościach oraz decyzji o wykonaniu nasadzeń zastępczych,

8)wystąpienia w imieniu Sprzedającej do właściwych organów w celu uzyskania decyzji o  wyłączeniu Nieruchomości z produkcji rolniczej, zmiany klasyfikacji gruntów we  właściwych rejestrach oraz uzyskania decyzji dotyczącej gospodarowania masami ziemi podlegającymi ochronie,

9)wystąpienia w imieniu Sprzedającej do właściwych organów w celu uzyskania decyzji zatwierdzających podziały geodezyjne Gruntów;

10)złożenia oświadczenia woli w imieniu Sprzedającej o braku sprzeciwu wobec wydanych decyzji związanych z realizacją Inwestycji na Nieruchomościach;

- przy czym wszystkie koszty oraz opłaty związane z warunkami technicznymi, decyzjami i  dokumentami, określonymi powyżej, w tym koszty wynikające z obowiązków i opłat nałożonych przedmiotowymi decyzjami, będą obciążały Kupującego.

Ponadto, Sprzedająca, w odniesieniu do obydwu Gruntów, udzieliła Kupującemu prawa do  dysponowania Gruntami na cele budowlane (z prawem udzielania tego prawa dowolnej osobie trzeciej), tj. do:

-   składania oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

-   składania i cofania wniosków;

-   uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy;

-   prowadzenia - na koszt Kupującego - badań i odwiertów niezbędnych do potwierdzenia, iż Nieruchomości są wolne od zanieczyszczeń, a warunki gruntowre umożliwiają realizację Inwestycji.

Nieruchomości, o których mowa we wniosku, będzie wykorzystywana przez Kupującego wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT, tj. do wynajmu powierzchni będących przedmiotem Inwestycji.

Jeżeli zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną Transakcje będą podlegać opodatkowaniu VAT, Sprzedająca przed dniem podpisania Umów Sprzedaży Nieruchomości dokona rejestracji, aby na moment Transakcji posiadać status czynnego podatnika VAT. Biorąc pod uwagę, że Kupujący jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą, w takim przypadku Transakcje zostaną udokumentowane stosownymi fakturami.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (oznaczone we wniosku nr 3):

Czy przychód uzyskany przez Panią ze sprzedaży Nieruchomości będzie stanowił przychód z  odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) Ustawy o PIT, a  w  efekcie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na upływ 5-letniego okresu od momentu nabycia Gruntów, z których mają zostać wydzielone Nieruchomości?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, przychód uzyskany przez Panią ze sprzedaży nieruchomości będzie stanowił przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) Ustawy o  PIT, a w efekcie nie będzie podlegał opodatkow-aniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na upływ 5-letniego okresu od momentu nabycia Gruntów, z których mają zostać wydzielone Nieruchomości.

Zgodnie z opisem zdarzeń przyszłych, nabyła Pani Grunt I na podstawie Aktu własności ziemi z dnia 3 maja 1974 r., Prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 22 stycznia 2007 r. oraz, nieujawnionego na moment sporządzania wniosku w Księdze Wieczystej I, Aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 września 2022 roku. Natomiast Grunt II nabyła Pani na podstawie Umowy sprzedaży z dnia 3 października 1975 roku oraz Aktu stanu cywilnego z dnia 16 czerwca 1986 r.

Nabycie Gruntu I przez Panią nie nastąpiło w drodze czynności opodatkowanych VAT, natomiast podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zważywszy na datę nabycia Gruntu II przez Panią, nie mogło nastąpić w drodze czynności opodatkowanych VAT na podstawie Ustawy o VAT czy też opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na  podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PCC. W efekcie, nie ulega wątpliwości, że nabycie Nieruchomości przez Panią nie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a zatem nie można mówić o przysługiwaniu prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego z tytułu - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są  zaliczane do innych przychodów wskazanych w Ustawie o PIT.

Zatem, aby uznać sprzedaż nieruchomości za czynność następującą w wykonaniu działalności gospodarczej musiałaby być ona prowadzona w celach zarobkowych, na własny rachunek, w  sposób zorganizowany oraz ciągły. Ocenie należy poddać również zamiar w jakim zostały nabyte nieruchomości.

Jak wskazano w opisie zdarzeń przyszłych, wprawdzie dokonała Pani w przeszłości sprzedaży innej nieruchomości z majątku prywatnego (w 2007 roku sprzedaż Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz sprzedaż w 2021 roku), natomiast w przyszłości nie zamierza Pani dokonywać sprzedaży innych nieruchomości niż wydzielone części Gruntów, objęte niniejszym wnioskiem.

Jak wskazano w opisie zdarzeń przyszłych, przedmiotem Transakcji mają być wydzielone geodezyjnie części Gruntów, stanowiące Nieruchomości. Zważywszy na fakt, że nabycie Gruntu I miało miejsce w drodze dziedziczenia, natomiast od nabycia Gruntu II w drodze umowy sprzedaży do momentu zawarcia Przedwstępnej Umowy Sprzedaży II minęło 47 lat, nie można uznać, że nabycie Gruntów było działaniem zamierzonym, mającym na celu uzyskanie korzyści materialnej z tytułu sprzedaży Gruntów. W efekcie, nie ulega wątpliwości, że powyższe działania nie spełniają przesłanek zorganizowanej i ciągłej działalności gospodarczej.

Ponadto, nie podejmowała Pani czynności mających na celu zwiększenie atrakcyjności lub wartości Gruntów. W szczególności nie podejmowała Pani żadnych działań mających wpływ na uchwalenie MPZP lub na przeznaczenie Gruntów, z których mają zostać wydzielone Nieruchomości, wynikające z tego planu.

Nie można pominąć również faktu, że nie podejmowała Pani żadnych działań promocyjnych, mających na celu jak najszybsze zbycie Gruntów, w szczególności nie publikowała ogłoszeń w  internecie, w gazetach czy na banerach reklamowych. Nie korzystała Pani również z usług biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, bowiem to Kupujący zgłosił się do Pani w  celu nabycia Gruntów.

W efekcie, czynności podejmowane przez Panią nie mają profesjonalnego charakteru, przypisywanego przedsiębiorcom. Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że  sprzedaż Nieruchomości nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT i tym samym mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z zarządzaniem majątkiem prywatnym.

W związku z tym, przychód uzyskany przez Panią ze sprzedaży Nieruchomości, nie będzie stanowił źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Prawidłowość takiego stanowiska znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach indywidualnych z dnia 7 października 2022 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.720.2022.1.SR oraz z  dnia 5 października 2022 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.629.2022.2.ST, które zostały wydane w  podobnych stanach faktycznych.

Skutki podatkowe planowanych Transakcji należy zatem ocenić w kontekście przesłanek z  art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT.

Stosownie do art. 10 ust. 5 Ustawy o PIT, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o  którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Art. 10 ust. 5 obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i stosownie do art. 16 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw ma zastosowania do dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2019 r.

W myśl art. 10 ust. 7 Ustawy o PIT nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c), odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), do  wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkobiercy, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawda majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat - to  sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Jak wynika z opisu zdarzeń przyszłych:

-    Grunt I został nabyty przez Panią na podstawie Aktu własności ziemi z dnia 3 maja 1974 r., Prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 22 stycznia 2007 r. oraz, nieujawnionego na moment sporządzania wmiosku w Księdze Wieczystej I,  Aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 września 2022 r.;

-   Grunt II nabyła Pani na podstawie Umowy sprzedaży z dnia 3 października 1975 r. oraz Aktu stanu cywilnego z dnia 16 czerwca 1986 r.

Mając na uwadze powyższe, nie ulega wątpliwości, że pięcioletni okres, o którym mowa w  art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 Ustawy o PIT w przedmiotowej sprawie minął. Zatem sprzedaż Nieruchomości nie spowoduje po Pani stronie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i złożenia odpowiedniego zeznania.

Podsumowując Pani zdaniem, przychód uzyskany przez Panią ze sprzedaży Nieruchomości będzie stanowił przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) Ustawy o PIT, a efekcie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od  osób fizycznych ze względu na upływ pięcioletniego okresu od momentu nabycia Gruntów, z których mają zostać wydzielone Nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z  wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od  których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów tej ustawy – odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8:

-   pozarolnicza działalność gospodarcza,

-   odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)   nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)   spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)    prawa wieczystego użytkowania gruntów

d) innych rzeczy,

 – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Odrębnym źródłem przychodu, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ‒ oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

‒ prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

zarobkowym celu działalności,

wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż  działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) z dnia 7  maja 2008 r., sygn. akt …).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on  jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w  celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o  których mowa we wniosku.

Z wniosku wynika, że:

·    przysługujące udziały we współwłasności Gruntu I Sprzedająca i JB (brat) nabyli na podstawie ustawowego dziedziczenia po ich ojcu WB, ich matce AB oraz ich bracie WB, co zostało stwierdzone Postanowieniem ostwierdzeniu nabycia spadku z dnia 22 stycznia 2007 r.;

·    JB zmarł w dniu 24 lipca 2022 roku, zaś spadek po nim na podstawie dziedziczenia ustawowego w całości nabyła Pani, co zostało stwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia Repertorium A nr(…), sporządzonym w 7 dniu 28 września 2022 roku, co jednakże na moment sporządzania wniosku nie zostało ujawnione w Księdze Wieczystej I (dalej jako: „Akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 września 2022 r.”);

·    Grunt II do planowanej odsprzedaży nabyła Pani w wyniku wydzielenia działki z  nieruchomości nabytej na podstawie umowy sprzedaży z dnia 3 października 1975 r.;

·    Planuje Pani dokonanie transakcji sprzedaży ww. nieruchomości, natomiast w przyszłości nie zamierza Pani dokonywać sprzedaży innych nieruchomości niż wydzielone części gruntów, objętych niniejszym wnioskiem;

·    Nie podejmowała Pani żadnych działań promocyjnych, mających na celu jak najszybsze zbycie Gruntów;

·    Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pani wątpliwości budzi kwestia, czy będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych ze   sprzedaży ww. nieruchomości należy rozważyć, czy czynność sprzedaży zawierać będzie znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w   szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Z przedstawionego we wniosku opisu nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż nieruchomości wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w  art.  10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pani działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym, które są wystarczające do   uznania, że planowana przez Panią sprzedaż nieruchomości nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Okoliczności opisane we wniosku wskazują, że skutki podatkowe planowanej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na  podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych.

Pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do  przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. Akt (…), w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Wątpliwość Pani budzi kwestia, czy zamierzona sprzedaż wydzielonych działek z  nieruchomości nabytych w drodze spadku, potwierdzonego aktami poświadczenia dziedziczenia oraz na podstawie umowy sprzedaży podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazano wyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Przejście majątku, a więc praw i obowiązków majątkowych zmarłego, na inne osoby fizyczne i prawne reguluje Księga IV ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.). Art. 922 § 1 przywołanej ustawy stanowi, że:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Stosownie do art. 924 ustawy Kodeks cywilny:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z art. 925 cytowanej ustawy wynika, że:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W świetle art. 926 § 1 wskazywanej ustawy:

Powołanie do spadku, czyli przekazanie w spadku majątku, wynika z ustawy albo z testamentu.

Art. 968 § 1 przytoczonej ustawy stanowi, że:

Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły).

Na gruncie art. 9811 § 1 cytowanej ustawy:

W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny).

Według art. 1025 § 1 ww. ustawy:

Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Uwzględniając powyższe uznać należy, że pojęcie „nabycie w drodze spadku”, użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego, jak i nabycie nieruchomości na podstawie rozporządzenia testamentowego w drodze zapisu zwykłego.

Mając na względzie przywołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy należy zauważyć, że Grunt  I nabyła Pani wraz z bratem JB w spadku po rodzicach i bracie WB,  co zostało stwierdzone Postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 22 stycznia 2007 r. JB zmarł w dniu 24 lipca 2022 roku, spadek po nim nabyła Pani w całości. Wobec powyższego stwierdzić należy, że pięcioletni termin o którym mowa w art.  10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niewątpliwie już upłynął.

Grunt II nabyła Pani na podstawie umowy sprzedaży w dniu 3 października 1975 r., zatem  również już upłynął pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o  podatku dochodowym od osób fizycznych.

W  konsekwencji przychód ze sprzedaży wydzielonych gruntów nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w  art. 10 ust. 1 pkt  8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na powyższe nie będzie miał wpływu podział nieruchomości, w wyniku którego następuje zmiana powierzchni działki oraz numerów ewidencyjnych. Wydzielenie działek z  nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany jej właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działki, a więc nie dochodzi do jej nabycia.

Na gruncie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie przychodem z działalności gospodarczej i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na  zasadach przewidzianych dla działalności gospodarczej.

Sprzedaż nieruchomości nie będzie również stanowić źródła przychodu, o którym mowa w  art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od   końca roku, w  którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług  wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w  złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Panią w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych należy zaznaczyć, że każdy z wyroków zapada na gruncie unikalnego stanu faktycznego, i w zasadzie wyłącznie do niego się ogranicza. Ocena omawianej kwestii, tj. skutków sprzedaży nieruchomości nie jest kwestią uniwersalną, dającą się odnieść do ogólnych okoliczności w analizowanych sprawach, lecz opiera się na  wielu przesłankach podnoszonych wyżej przez organ podatkowy i powinna być dokonywana z  punktu widzenia każdego odrębnego stanu faktycznego. Specyfika działalności podmiotów jest na tyle różnorodna, że niekiedy nawet podobne okoliczności faktyczne nie spowodują analogicznych konsekwencji prawnopodatkowych, a tym samym nie mogą być tożsamo traktowane.

Zatem z uwagi na różnorodność i odmienność okoliczności faktycznych występujących w  każdej z indywidualnych spraw, powołane przez Panią orzeczenia sądowe i  interpretacje, choć stanowią element Pani argumentacji, to nie mogą stanowić podstawy do  rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o  postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm. (dalej jako „PPSA”).   

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co  do  zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).