Skutki podatkowe wycofania zysków z działalności gospodarczej przed przekształceniem w spółkę z o.o. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.399.2022.1.MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.399.2022.1.MS

Temat interpretacji

Skutki podatkowe wycofania zysków z działalności gospodarczej przed przekształceniem w spółkę z o.o.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej/CEIDG), polegającą na świadczeniu usług w zakresie projektowania oraz budowy instalacji ochrony przeciwkorozyjnej. Dodatkowo, Wnioskodawca prowadzi również działalność handlową w zakresie towarów wykorzystywanych przy budowie, utrzymaniu i konserwacji instalacji ochrony przeciwkorozyjnej oraz świadczy usługi pośrednictwa handlowego. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów dla celów rozliczeń PIT.

W związku z dynamicznym rozwojem firmy Wnioskodawca zamierza przekształcić prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Spółka przekształcona”). Przekształcenie to odbędzie się na podstawie 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „KSH”), które określa formalnie takie działanie jako „Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową” (Rozdział 6 Działu III KSH). Będzie to przekształcenie wraz z sukcesją wszelkich praw i obowiązków - sukcesja uniwersalna. Niewykluczone też, że do Spółki po przekształceniu przystąpią inni wspólnicy (najprawdopodobniej dodatkowa jedna osoba).

Dla celów przekształcenia Wnioskodawcy niezbędnym będzie m.in. sporządzenie planu przekształcenia i poddanie tego planu badaniu biegłego rewidenta w zakresie prawidłowości i rzetelności. W związku z tym w planie przekształcenia Wnioskodawca będzie mieć m.in. obowiązek wskazać wysokość kapitału zakładowego Spółki przekształconej. Na dzień złożenia wniosku o interpretację przepisów Wnioskodawca nie podjął jednak jeszcze decyzji co do wysokości kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki przekształconej).

Do tej pory znaczna część środków pieniężnych wypracowanych w jednoosobowej działalności gospodarczej po zakończeniu i rozliczeniu roku podatkowego „pozostawała w działalności” - Wnioskodawca reinwestował te środki, przeznaczając je np. na zakup materiałów niezbędnych do realizacji kolejnych projektów czy na zakup towarów handlowych lub na kolejne realizowane projekty celem uzyskiwania przychodów. Wszystkie te zyski podlegały oczywiście opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Niemniej, Wnioskodawca zamierza przed przekształceniem wycofać z przedsiębiorstwa (wycofać z prowadzonej działalności) do majątku prywatnego całość lub znaczną część wypracowanych zysków i to zarówno z lat ubiegłych, jak i z bieżącego roku podatkowego, które wcześniej były pozostawione w przedsiębiorstwie „działalności gospodarczej”.

Wycofanie zysków miałoby nastąpić poprzez ich fizyczną wypłatę z firmowego rachunku bankowego na prywatny rachunek bankowy (czyli rachunek niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą). Jednakże na dzień podjęcia decyzji o wycofaniu zysków z prowadzonej działalności Wnioskodawca nie będzie oczywiście posiadał na firmowym rachunku bankowym środków pieniężnych w kwocie odpowiadającej wysokości wycofywanych zysków. Jest to naturalną konsekwencją faktu, że zyski zatrzymywane w przedsiębiorstwie nie były kumulowane na rachunku bankowym, lecz były dalej inwestowane, np. wydatkowane na zakup materiałów/towarów lub przeznaczone na realizację bieżących projektów. Poza tym pełna wypłata środków pieniężnych mogłaby spowodować utratę płynności finansowej przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Zapewne będą istniały w tym momencie również niespłacone należności od odbiorców, które wpłyną na rachunek firmowy w późniejszym terminie po podjęciu decyzji o wycofaniu zysków.

W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza wycofać zyski z przedsiębiorstwa (prowadzonej działalności gospodarczej) w ten sposób, że w określonym dniu przed przekształceniem w Spółkę sporządzi i podpisze dokument (np. „decyzję” lub „zarządzenie”), w którym określi:

1)kwotę wycofywanych zysków wcześniej zatrzymanych w działalności gospodarczej oraz

2)końcowy termin wypłaty wycofywanych zysków, np. do dnia 31 grudnia 2025 r. (który to termin na pewno będzie przypadał już po przekształceniu w Spółkę). Taki dokument o wycofaniu zysków z działalności będzie więc wiernym odpowiednikiem podejmowanych w spółkach prawa handlowego uchwał wspólników o wypłacie zysku (dywidendy).

Zgodnie z przepisami KSH, elementem planu przekształcenia (załącznikiem do tego planu) jest m.in. sprawozdanie finansowe. W związku z tym Wnioskodawca, sporządzając przed przekształceniem dokument o wycofaniu zysków z działalności gospodarczej, dokona prezentacji tego zdarzenia w bilansie przygotowanym dla celów przekształcenia po stronie pasywów jako zobowiązania z tytułu rozliczeń z właścicielem (zapewne będzie ono wykazane jako zobowiązanie długoterminowe, co jednak będzie ostatecznie zależeć od terminu końcowego wypłaty zysków). Pozycja ta będzie obejmowała wiec niewypłacone przez Wnioskodawcę zyski z lat ubiegłych i roku bieżącego objęte opisanym wyżej dokumentem dotyczącym wycofania zysków z przedsiębiorstwa.

Ta sama pozycja bilansowa zostanie ujawniona w księgach rachunkowych Spółki przekształconej (powstałej z przekształcenia Wnioskodawcy) i oczywiście w bilansie jej otwarcia (który będzie sporządzony na dzień powstania Spółki, czyli wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego). Jedyną różnicą w omawianym zakresie będzie to, że w księgach Spółki przekształconej to zobowiązanie nie będzie pokazywane jako zobowiązanie wobec właściciela, lecz jako zobowiązanie wobec wspólnika (znajdzie się więc na rozrachunkach ze wspólnikami). Reasumując, Spółka przekształcona będzie miała od momentu jej powstania zobowiązanie długoterminowe wobec Wnioskodawcy, który zostanie udziałowcem Spółki przekształconej powstałej z powyższego przekształcenia.

Kwota objęta powyższą pozycją bilansową (i opisanym wcześniej dokumentem o wycofaniu zysków) będzie sukcesywnie wypłacana Wnioskodawcy przez Spółkę przekształconą w miarę możliwości finansowych tej Spółki.

Nie zmieni tego także fakt, że do Spółki przekształconej przystąpić mogą także inni udziałowcy (jeden lub kilku) - osoby fizyczne bądź prawne. Nadal w bilansie Spółki prezentowana będzie na zobowiązaniach długoterminowych pozycja zobowiązania wobec Wnioskodawcy jako wspólnika, które to zobowiązanie będą sukcesywnie spłacane w przyszłości.

Pytanie

Czy środki pieniężne wypłacane Wnioskodawcy przez Spółkę przekształconą po Jego przekształceniu jako przedsiębiorcy jednoosobowego w tę Spółkę na podstawie przepisów KSH (art. 551 § 5) z tytułu wypłaty zysków Wnioskodawcy osiągniętych przez Niego i opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych przed przekształceniem w Spółkę przekształconą oraz objętych dokumentem o wycofaniu zysków z działalności gospodarczej (sporządzonym przed przekształceniem w Spółkę przekształconą), i ujętych w księgach Spółki przekształconej jako zobowiązanie wobec wspólnika, będą dla Wnioskodawcy przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, środki pieniężne wypłacane Wnioskodawcy przez Spółkę przekształconą po Jego przekształceniu jako przedsiębiorcy jednoosobowego w tę Spółkę na podstawie przepisów KSH (art. 551 § 5) z tytułu wypłaty zysków Wnioskodawcy osiągniętych przez Niego i opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych  przed przekształceniem w Spółkę przekształconą oraz objętych dokumentem o wycofaniu zysków z działalności gospodarczej (sporządzonym przed przekształceniem w Spółkę przekształconą), i ujętych w księgach Spółki przekształconej jako zobowiązanie wobec wspólnika, nie będą dla Wnioskodawcy przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 551 § 5 KSH, przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Przekształcenia tego dokonuje się w trybie przepisów art. 5841 do art. 58413KSH. Stosownie do art. 5842 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

W myśl art. 5842 § 2 KSH, spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 5842 § 3 KSH, osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Oznacza to, że osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej w zależności od wybranej formy prowadzenia dalszej działalności. Skutkiem przekształcenia jest przejście wszelkich praw oraz obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształconą.

Stosownie do art. 5844 KSH, do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

W myśl art. 5849 pkt 2 KSH, oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego i określać co najmniej wysokość kapitału zakładowego albo kapitału akcyjnego.

Oświadczenie to musi przy tym uwzględniać obowiązujące wymogi w zakresie minimum ustawowego dla wysokości kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. 5 000 zł (art. 5844 w zw. z art. 154 § 1 KSH). Kapitał zakładowy spółki przekształconej pokrywany jest całym przedsiębiorstwem przedsiębiorcy przekształcanego. Stąd przyjmuje się, że wartość (zasadniczo bilansowa) tego przedsiębiorstwa ujawniona w planie przekształcenia musi odpowiadać co najmniej wysokości kapitału zakładowego wskazanego w oświadczeniu o przekształceniu.

Należy podkreślić, że nie występuje przepis prawny, który nakazywałby, aby całą wartość bilansową „majątku przedsiębiorcy przekształcanego” uznać za wysokość kapitału zakładowego wskazywaną w oświadczeniu o przekształceniu (art. 5849 pkt 2 KSH). Oznacza to, że część tego majątku może tworzyć kapitał zakładowy, pozostała zaś część kapitał zapasowy spółki przekształconej.

Przytoczony przepis art. 154 § 1 KSH, stanowi przykład przepisu stosowanego wprost z mocy art. 5844 tego Kodeksu. Istotnymi natomiast przepisami, które mimo obowiązku stosowania przepisów o powstaniu spółki przekształconej nie znajdą zastosowania przy przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę z racji, że odpowiednie stosowanie tych przepisów daje możliwość ich pominięcia, są m.in. przepisy o objęciu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 157 § 1 pkt 5, art. 167 § 1 pkt 2 KSH), czy też przepisy o wniesieniu wkładów do spółki, w tym o wniesieniu wkładów niepieniężnych (aportów).

Należy wskazać, że jeżeli wartość przedsiębiorstwa przedsiębiorcy przekształcanego jest większa od wysokości kapitału zakładowego spółki przekształconej deklarowanego w oświadczeniu o przekształceniu, nadwyżka zasili kapitał zapasowy spółki przekształconej (art. 5844 w zw. z art. 154 § 3 zd. 2 KSH).

Wskazany przepis art. 154 § 3 KSH, reguluje kwestię tzw. agio. Agio to właśnie nadwyżka powyżej wartości nominalnej udziału, która jest wnoszona do kapitału zapasowego spółki. Z kolei kapitał zapasowy odzwierciedla źródła finansowania aktywów przez spółkę w trakcie jej funkcjonowania. Może być tworzony z zysku oraz dopłat wspólników. Dodatkowo źródłem zasilenia może być agio, jak również odpisy fakultatywne. Kapitał zapasowy jest przejawem samofinansowania. Służy pokryciu straty bilansowej. Kapitały zapasowe mogą być tworzone jako obligatoryjne i fakultatywne.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: ustawy o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis ten ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady należą do niego wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ww. ustawy.

W myśl art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok, podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.

Co do zasady, przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o PIT nie będzie generowała wypłata zysku, który wcześniej - zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT - podlegał opodatkowaniu u podatnika. Taka właśnie sytuacja będzie miała miejsce w przypadku Wnioskodawcy. Z chwilą przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową cały majątek osoby fizycznej, wchodzący w skład przedsiębiorstwa, stanie się majątkiem spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej) - osoby prawnej, która jest odrębnym podmiotem gospodarczym.

Po przekształceniu istnieje spółka, która posiada określony majątek i to niezależnie od tego, czy całość majątku przekształcanego przedsiębiorcy zostanie przekazana na kapitał zakładowy, czy też częściowo na kapitał zapasowy spółki w formie tzw. agio, czy kapitał rezerwowy. Osoba fizyczna staje się jedynym wspólnikiem spółki, a jej „uprawnienia” do majątku tej osoby prawnej są wyrażone w przyznanych udziałach lub akcjach. Osoba fizyczna z właściciela majątku swojego przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się podmiotem uprawnionym do majątku spółki jedynie w zakresie praw właścicielskich wynikających z posiadanych udziałów (akcji), które może realizować wyłącznie w zakresie określonym przepisami KSH.

Jednak - biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo osoby fizycznej nie jest wydzielone majątkowo - w pewnych przypadkach będzie możliwe określenie przez przekształcanego przedsiębiorcę, czy dany składnik majątku stanowi majątek przedsiębiorcy, czy też majątek prywatny. Dotyczy to m.in. zysków wygenerowanych w ramach działalności jednoosobowej. Przy czym, decyzja w zakresie przypisania takich składników do majątku przedsiębiorcy lub prywatnego musi nastąpić przed przekształceniem i wartość tych składników nie może być uwzględniona w wartości bilansowej przekształcanego przedsiębiorcy zawartej w planie przekształcenia. Taka sytuacja ma miejsce w niniejszej sprawie.

Zatem w sytuacji, gdy decyzja o wypłacie zysku nastąpi przed przekształceniem prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, to wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) wypracowanych przez prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą i opodatkowanych uprzednio przez podatnika nie będzie powodować powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

W takiej sytuacji bowiem - z uwagi na to, że Wnioskodawca podejmie przed przekształceniem decyzję o zwrocie środków pieniężnych - wycofaniu części aktywów, nie powinno się interpretować majątku prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, który zostanie przeznaczony do wypłaty Wnioskodawcy, jako majątku spółki kapitałowej powstałej po przekształceniu.

Dlatego też otrzymanie spłaty zobowiązania, które wynika z relacji, która łączy Wnioskodawcę z prowadzoną przez Niego jednoosobową działalnością gospodarczą, która następnie zostanie przekształcona w Spółkę - jest obojętne w zakresie PIT. Zobowiązanie to nie jest bowiem elementem kapitałów własnych Spółki, dlatego w ocenie Wnioskodawcy nie będzie miał zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy o PIT, a zatem otrzymane środki pieniężne nie będą opodatkowane PIT.

Wnioskodawca wskazuje, że Jego stanowisko zostało potwierdzone w następujących interpretacjach indywidualnych - wszystkie one dotyczą podatku PIT w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w każdej z tych interpretacji organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym dokonanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (powstałą z przekształcenia podatnika - przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą) wypłaty na rzecz wnioskodawcy - po przekształceniu, środków stanowiących zysk netto wnioskodawcy powstały przed dniem przekształcenia i opodatkowany PIT, w drodze zaistnienia długoterminowego zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie dla Wnioskodawcy czynnością nieopodatkowaną PIT:

·interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 marca 2022 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.1151.2021.1.MG,

·interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia 2022 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.896.2021.1.MM,

·interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 września 2021 r. nr 0112-KDWL.4011.102.2021.1.TW.

Reasumując - w związku z otrzymaniem po dniu przekształcenia przez Wnioskodawcę środków pieniężnych tytułem spłaty zobowiązania długoterminowego powstałego w wyniku wycofania środków pieniężnych powstałych z zysków jednoosobowej działalności gospodarczej powstałych przed dniem przekształcenia w Spółkę po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód (dochód) opodatkowany PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi Pan zastosować się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.