Wspólne rozliczenie małżonków. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.683.2022.2.MAP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.683.2022.2.MAP

Temat interpretacji

Wspólne rozliczenie małżonków.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wspólnego rozliczenia małżonków. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 września 2022 r. (wpływ 23 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego, sklasyfikowaną zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jako 69.20.Z. Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 1 stycznia 2017 r. i jest Pan czynnym podatnikiem VAT. W 2022 r. wybrał Pan opodatkowanie na zasadach ogólnych. Ewidencję księgową prowadzi Pan w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Planuje Pan 31 grudnia 2022 r. zawrzeć związek małżeński ze swoją wieloletnią partnerką, z którą wspólnie wychowują Państwo własne dziecko. Pana przyszła małżonka jest polską rezydentką podatkową nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej. Przyszła małżonka uzyskuje w 2022 r. przychody z najmu, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Będą Państwo pozostawali we wspólnocie majątkowej.

W uzupełnieniu wniosku  23 września 2022 r. dodał Pan, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „u.p.d.o.f.”), rezydenci podatkowi podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, czyli posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy. Stosując reguły kolizyjne wykładni przepisów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można posiadać statusu rezydenta podatkowego i być objętym ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Tym samym oświadcza Pan, że jest rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wraz z przyszłą małżonką będą Państwo spełniać warunek określony w art. 6 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f. poprzez posiadanie wspólności majątkowej od dnia zawarcia związku małżeńskiego do końca roku podatkowego oraz warunek określony w art. 6 ust. 8 u.p.d.o.f. poprzez uzyskiwanie przez Pana dochodów opodatkowanych według skali podatkowej i uzyskiwanie przez Pana przyszłą małżonkę dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz dochodów z najmu prywatnego opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pana przyszła małżonka uzyskuje dochody ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz najmu prywatnego opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pytania (pytanie Nr 1 zostało ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy będzie Pan uprawniony do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. na zasadach przewidzianych w art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. wspólnie z małżonką?

2.Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego wspólne dochody podlegające opodatkowaniu w sposób, o którym mowa w art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f., uwzględniane we wspólnym zeznaniu rocznym będą obejmowały okres od stycznia do grudnia 2022 r.?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie orzedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Ad. 1.

Pana zdaniem, zawierając związek małżeński będzie Pan mógł wybrać sposób rozliczenia przewidziany w art. 6 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f.

Ad. 2.

Uważa Pan, że zawierając związek małżeński będzie Pan mógł wybrać sposób rozliczenia przewidziany w art. 6 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f.

Pana zdaniem, na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f., od dnia zawarcia związku małżeńskiego w dniu 31 grudnia 2022 r. do ostatniego dnia roku podatkowego uprawniony Pan będzie do rozliczenia podatku dochodowego wspólnie z przyszłą małżonką w sposób łączny od sumy dochodów obojga małżonków. Powyższe oznacza, że dochody obojga przyszłych małżonków zostaną wskazane we wspólnym zeznaniu PIT-36 za 2022 r. i będą obejmowały cały okres od stycznia 2022 do grudnia 2022 r.

Dodał Pan, że potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/polski-lad/pytania-i-odpowiedzi (data: 23 września 2022 r.) w którym można przeczytać: „Nowym rozwiązaniem jest możliwość rozliczenia podatku dla małżeństw wspólnie również za rok, w którym małżeństwo zostało zawarte. Warunkiem jest jednak to, że małżeństwo i wspólność majątkowa trwały do końca tego roku podatkowego”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.):

Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

W myśl art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, art. 26e i art. 26h; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Natomiast w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., powołany przepis art. 6 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że:

Stosownie do treści art. 6 ust. 2a powołanej ustawy:

Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

W myśl art. 6 ust. 3 ww. ustawy:

Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 pkt 1 powołanej ustawy:

Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, nie ma zastosowania w przypadku, gdy chociażby jeden z małżonków stosuje przepisy:

a)art. 30c lub

b)ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem art. 6 ust. 1a tej ustawy

- w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń.

Zgodnie zaś z art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105, dalej: „ustawa zmieniająca”), przepisy ustaw zmienianych w art. 1, art. 2 i art. 9 stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem art. 6 ust. 2, 3a i 8, art. 6a ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 21 ust. 1 pkt 3 i 95b, art. 26 ust. 7a pkt 2a-3a, 6-6b, 12, 13 i pkt 15 lit. d, ust. 7e i ust. 7f pkt 1 lit. aa i art. 27f ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, które mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2021 r.

Z uzasadnienia do zmiany brzmienia art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika że prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci projekt ustawy przewiduje w szczególności poszerzenie prawa do wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci w odniesieniu do tych podatników, do których mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub przepisy o ryczałcie, w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu tzw. najmu prywatnego i którzy przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów, ani nie ponieśli kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w tych przepisach, nie są również obowiązani lub nie korzystają z uprawnienia na podstawie tych przepisów do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, ani nie są obowiązani albo nie korzystają z uprawnienia na podstawie tych przepisów do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń, tj. podatników, którzy złożą „zerowy” PIT-36L lub PIT-28 (art. 6 ust. ust. 2 i 4 ustawy PIT).

W uzasadnieniu ustawy zmieniającej wskazano:

„W zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci projekt ustawy przewiduje w szczególności:

·przyznanie prawa do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków również za rok, w którym został zawarty związek małżeński pod warunkiem, że małżeństwo i wspólność majątkowa trwało/istniała do końca roku podatkowego (zmiana ust. 2 w art. 6 w ustawie PIT),

·(…).”

Zatem ustawą zmieniającą złagodzono warunki preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków. Nowe zasady wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, wprowadzone ustawą zmieniającą obowiązują od 1 stycznia 2022 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r.

Wobec powyższego, w świetle ww. przepisów ustawy, z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, określone w art. 6 ust. 2 i 8 ustawy, następujące warunki:

·są polskimi rezydentami podatkowymi,

·pozostają w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

-przez cały rok podatkowy albo

-od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego,

·nie stosują przepisów o 19% podatku liniowym lub przepisów ustawy o ryczałcie (z wyjątkiem dotyczących najmu prywatnego) w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,

·nie podlegają opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

W stosunku do roku podatkowego 2020 główna zmiana polega na umożliwieniu złożenia wspólnego zeznania małżonkom, którzy:

·zarówno pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak   małżonkom, którzy wstąpili w związek małżeński w trakcie roku i pozostawali w nim do końca roku,

·w związku z na przykład zawieszeniem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej 19% liniową stawką podatku albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) nie uzyskali żadnych przychodów lub nie ponieśli żadnych wydatków, które wpływałyby na wysokość kosztów podatkowych.

Z opisu sprawy wynika, że planuje Pan 31 grudnia 2022 r. zawrzeć związek małżeński ze swoją wieloletnią partnerką. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego.

W 2022 r. wybrał Pan opodatkowanie na zasadach ogólnych. Pana przyszła małżonka jest polską rezydentką podatkową nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej. Wraz z przyszłą małżonką będą Państwo spełniać warunek określony w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez posiadanie wspólności majątkowej od dnia zawarcia związku małżeńskiego do końca roku podatkowego oraz warunek określony w art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez uzyskiwanie przez Pana dochodów opodatkowanych według skali podatkowej uzyskiwanie przez Pana przyszłą małżonkę dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz dochodów z najmu prywatnego opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Pana przyszła małżonka uzyskuje dochody ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz najmu prywatnego opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Powziął Pan wątpliwość, czy w sytuacji zawarcia związku małżeńskiego 31 grudnia 2022 r. przysługiwać będzie Panu prawo do preferencyjnego rozliczenia się wspólnie z małżonką za cały 2022 r.

1 stycznia 2022 r. zmienione zostało brzmienie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. wspólne zeznanie mogły złożyć tylko te osoby, które przez cały rok były w związku małżeńskim, a także przez cały rok miały wspólność majątkową. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi 1 stycznia 2022 r., ustawą zmieniającą, a mającymi zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r. wspólne zeznanie można złożyć także za rok, w którym zawarto związek małżeński. Nowozaślubieni małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, pod warunkiem że będą posiadać wspólność majątkową i będą małżeństwem na koniec roku podatkowego.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że skoro zamierza Pan zawrzeć związek małżeński w 2022 r., będą Państwo posiadać wspólność majątkową oraz będą Państwo małżeństwem na koniec 2022 r., to w Pana przypadku w odniesieniu do dochodów uzyskanych w całości w 2022 r. (obejmujących okres od stycznia do grudnia 2022 r.) może być zastosowane łączne opodatkowanie dochodów małżonków, przewidziane w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z  11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).