Koszty uzyskania przychodów. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.681.2022.2.MAP

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.681.2022.2.MAP

Temat interpretacji

Koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

·w części dotyczącej pytania Nr 1 i pytania Nr 2 - jest prawidłowe,

·w części dotyczącej pytania Nr 3 i pytania Nr 4 - jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 8 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 października 2022 r. (wpływ 24 października 2022r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani działalność gospodarczą, która jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej także: „PIT”). Korzysta Pani z opodatkowania na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Jest Pani wyczynową (zawodową) sportsmenką - .... Jest Pani … .

Dla osiągania m.in. wyżej wymienionych sukcesów sportowych (które mają wpływ na osiągane przychody m.in. poprzez umowy barterowe opisane niżej oraz umowy sponsorskie) musi Pani ponosić koszty: opieki medycznej (szczególnie ortopedy, dietetyka, hematologa, psychologa, psychiatry), fizjoterapeutów oraz masażystów, zabiegów fizjo – i fizykoterapeutycznych, trenera przygotowania motorycznego, dostępu do siłowni, wynajmu sali sportowej, najmu sprzętu sportowego, cateringu, żywności dietetycznej, suplementów diety oraz odnowy biologicznej.

Nabywa Pani także: odzież sportową, jak i casualową, czy to na zasadzie barteru z różnych firm, czy to jako zakupy własne. Zakupowana jest często odzież męska lub w rozmiarach męskich co jest uzasadnione, np. brakiem damskiego odpowiednika, koniecznością posiadania luźniejszych, większych sztuk odzieży. Jako wyczynowa sportsmenka ma Pani inną sylwetkę niż zwykła kobieta i czasem odzież męska lepiej Pani pasuje.

W związku z byciem sportsmenką bierze Pani udział w różnych eventach promocyjno - marketingowych, eventach publicznych, występuje w telewizji, udziela wywiadów w innych mediach, jest prowadzącą audycję radiową w … (w ramach działalności gospodarczej) oraz prowadzi kanały w Social Mediach.

Dodatkowo, nabywa Pani: usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, usługi makijażystki/wizażystki, usługi logopedy, lekcje języka zagranicznego oraz szkolenia z zakresu wystąpień publicznych.

Musi Pani w jakiś sposób docierać na wymienione wyżej wydarzenia sportowe i około sportowe. Oprócz używania auta, o którego koszcie pisze Pani poniżej, ponosi Pani koszty biletów kolejowych i lotniczych. Posiada Pani umowy sponsorskie m.in.: w zakresie cateringu z … oraz w zakresie suplementów z … . Są to umowy barterowe polegające na tym, że firmy np. … „płacą” Pani dostawę cateringu, a Pani świadczy w zamian usługi reklamowe. Strony umowy wystawiają wzajemnie faktury na tę samą kwotę - Pani na usługi marketingowe, oni Pani na usługi cateringowe. Ma Pani także umowę barterową z dealerem samochodowym marki … . Barter polega na tym, że dealer daje do dyspozycji auto i wystawia fakturę za wynajem, a Pani wystawia jemu fakturę za usługi marketingowo - reklamowe. Nie wyklucza Pani też zawarcia w przyszłości umów sponsorskich, w tym barterowych w zakresie suplementów, żywności i napojów, cateringu, AGD/RTV, odzieży, obuwia, sprzętu fitness, wyposażenia domu, drobnej elektroniki użytkowej.

Z uwagi na poziom sportowy, który ma Pani prezentować, umowy sponsorskie/barterowe, które Pani zawarła lub zamierza zawrzeć nakładają na Panią wiele ściśle określonych zobowiązań. Ponadto, aby zapewnić sobie w ogóle zawieranie takich umów i uzyskiwanie przychodów, musi Pani legitymować się odpowiednio wysokimi osiągnięciami sportowymi, rozpoznawalnością i pozytywnym odbiorem swojej osoby. W związku z powyższym, Pani działania/aktywność można podzielić na trzy grupy.

Pierwsza z nich związana jest bezpośrednio z czynnościami stricte sportowymi, a ich głównym celem jest podniesienie możliwości dobrego przygotowania fizycznego do zajęć prowadzonych w ramach działalności gospodarczej oraz zapewnienia ciągłości działań poprzez umożliwienie odpowiedniej regeneracji Pani organizmowi. Utrzymuje Pani należytą kondycję fizyczną, odbywa regularne ćwiczenia fizyczne poza organizowanymi przez klub i kadrę narodową zajęciami. Nie otrzymuje Pani refundacji wymienionych poniżej kosztów od innych podmiotów, w tym od klubu i kadry. W szczególności kosztów korzystania z zewnętrznych placówek sportowych, tj. profesjonalnych siłowni, basenów i innych obiektów sportowych, z których korzystanie jest niezbędne dla utrzymania określonych parametrów Pani organizmu, dotyczących Pani masy mięśniowej, szybkości i wagi. Nierefundowane przez inne podmioty koszty utrzymania należytych parametrów Pani organizmu wynikać będą, także z konieczności poddawania się regularnym badaniom medycznym i zabiegom fizjoterapeutycznym i rehabilitacyjnym, z uwagi na istotne ryzyko i kontuzjogenność dyscypliny sportowej jaką jest .... Poza koniecznością opłacenia zabiegów medycznych przeprowadzanych przez specjalistów z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji samodzielnie ponosi Pani i będzie ponosić koszty związane z realizacją zaleceń ww. lekarzy i specjalistów - ma Pani w tym zakresie na myśli specjalistyczne opaski uciskowe, gumy, bandaże, a także żele dedykowane dla sportowców, których organizmy poddawane są tak dużej eksploatacji. Wśród zabiegów medycznych i rehabilitacyjnych jakim musi się Pani poddawać wymienić można krioterapię, magnetronikę, naświetlania laserowe, masaże podnoszące wydajność mięśni i poprawiające regenerację. Zalecenia ww. specjalistów dotyczą także prawidłowej suplementacji witaminowej, gdyż z uwagi na ogromną eksploatację Pani organizmu, musi Pani dostarczyć organizmowi dużych dawek określonych składników i witamin, których nie sposób zapewnić organizmowi nawet prowadząc zbilansowana dietę. Dieta, której musi Pani przestrzegać dyktowana jest tylko i wyłącznie spełnieniom określonych parametrów Pani organizmu. W związku z tym ponosi Pani koszty żywienia związane ze specjalistyczną dietą, którą dostarcza odrębny od Pani podmiot - firma cateringowa. Dieta i spożywanie określonych posiłków stanowi jeden z elementów niezbędnej suplementacji i w żadnym wypadku jej celem nie jest zaspokojenie Pani podstawowych potrzeb życiowych, gdyż te Pani musiałaby sobie zapewnić bez względu na fakt prowadzenia działalności gospodarczej i karierę sportową. Wydatki te mają minimalizować skutki poniesionych kontuzji i uszczerbku organizmu uniemożliwiającego świadczenie usług na pozornie niezbędnym do należytego wykonania zlecenia, ale mają na celu także zminimalizować możliwe skutki ewentualnej kontuzji w przyszłości.

Drugą grupą Pani działań, jest uczestnictwo w zawodach, treningach, czy obozach przygotowawczych. Przygotowania do uprawiania ... odbywają się na więcej niż jednym typie obiektów sportowych i urządzeń. Regularnie odbywa Pani treningi na obiektach takich jak: akweny wodne, boiska, hale, siłownie, baseny, bieżnie. W większości przypadków każdy z ww. obiektów sportowych wymaga odpowiedniego obuwia. Wynika to z faktu, że treningi odbywają się raz w ..., a raz na innych urządzeniach lub w innych obiektach. Musi Pani posiadać obuwie do treningów wydolnościowych np. do biegania, a odrębne obuwie do treningów siłowych. Zawodowe uprawianie sportu wymaga ubioru sportowego, takiego jak odzież wykonana z lekkich i dobrze odprowadzających ciepło i wilgoć materiałów (np. odzież termoaktywna). Ze względu na mnogość wykorzystywanych obiektów sportowych bardzo często sprzęt przystosowany do jednego z nich nie jest w stanie pełnić posługi na pozostałych. W przygniatającej części nie są to elementy garderoby, które mogą być użytkowane w całości na co dzień, z uwagi na swoje parametry techniczne, a także specjalną impregnację i konserwację takiej garderoby i obuwia (pranie ręczne lub w określonej temperaturze z wykorzystaniem konkretnych detergentów). W związku z tym ww. elementy garderoby nie będą realizować celu osobistego. Specyfika sportu sprawia, że akcesoria oraz ubiór sportowy błyskawicznie się zużywają.

Trzecią składową są działania związane z aktywnościami około sportowymi. Składają się one głównie z obowiązku uczestnictwa w akcjach reklamowych oraz marketingowych. Co więcej wybrane zawody ze względu na swoją popularność są transmitowane przez telewizję, a także przez Internet. W związku z tym jest Pani i będzie regularnie zapraszana na różne imprezy tematyczne, czy gale sportowe. Umowy, które Pani zawrze lub zawarła nakładają na Panią obowiązek dbania o wizerunek sponsorów/kontrahentów, na rzecz których świadczy Pani lub będzie świadczyć usługi także poza głównym przedmiotem umowy, czyli poza momentami czynnej rywalizacji sportowej. Z uwagi na rozpoznawalność sponsora/kontrahenta i Pani jako sportsmenki, Pani osoba identyfikowana jest ze sponsorem/kontrahentem, co zgodnie z postanowieniami umów nakłada na Panią obowiązek stosownego wyglądu zewnętrznego. Z tego też względu niezależnie od swojej woli zobligowana jest Pani do ponoszenia kosztów fryzjerów, kosmetyczki, czy stylistów                   - szczególnie przed imprezami sportowymi (gale, konferencje prasowe, wywiady z dziennikarzami). Nienależyta prezencja podczas któregokolwiek z wydarzeń, do udziału w którym jest Pani zobligowana wpłynie negatywnie na realizację zawartych umów i może przełożyć się na wysokość osiąganego przychodu.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że przedmiotem złożonego wniosku jest 2022 r.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod następującymi symbolami PKD:

-93.19.Z - Pozostała działalność związana ze sportem,

-59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych,

-   73.12.A - Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radio i telewizji,

-73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),

-73.12.D - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,

-85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych,

-90.01.Z - Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych.

Dla celów rachunkowości podatkowej prowadzi Pani podatkowa księgę przychodów i rozchodów

Do przychodów z bycia wyczynową sportsmenką przez Panią należą w szczególności:

-wynagrodzenia za organizowanie lub udział w zdarzeniach o charakterze sportowym lub sportowo-rekreacyjnym, w których zlecającym są różne podmioty (np. samorządy, organizacje społeczne, organizacje sportowe, firmy);

-przychody związane z realizacją umów sponsorskich, usługami reklamowymi i marketingowymi, udostępnianiem wizerunku sponsorom;

-przychody z usług szkoleniowych o charakterze sportowo-rekreacyjnym;

-dodatkowe wynagrodzenia za osiągnięcie wyników lub udział w zawodach sportowych (np. dodatkowe wynagrodzenie od sponsora za udział w olimpiadzie);

-przychody z tytułu tworzenia programów treningowych indywidualnych i grupowych;

-wynagrodzenie za udział w eventach, np. gale sportu;

-wynagrodzenia za udzielanie wywiadów i inne występy w mediach.

Wygrane w zawodach nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje Pani według metody kasowej. Pod pojęciem wydatków na „najem sprzętu sportowego” rozumie Pani odpłatność za usługę najmu sprzętu sportowego, który jest potrzebny do wykonywania treningów (np. ergometr) oraz odpłatność za wejście i korzystanie z obiektów/infrastruktury sportowej. Do kosztów uzyskania przychodów zamierza Pani zaliczyć lekarstwa, których zakup jest związany z dbaniem o formę sportową oraz leczeniem i zapobieganiem kontuzjom np. środki przeciwbólowe, w tym w postaci żelów. Pod pojęciem wydatków na „lekarzy specjalistów” rozumie Pani odpłatność za wizyty lekarskie, konsultacje medyczne, np. u ortopedy oraz innych wymienionych we wniosku lekarzy specjalistów. Zamierza Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów” wydatki na „trenera przygotowania motorycznego” w postaci odpłatności za konsultacje, treningi indywidualne, układanie planu treningowego. Pod pojęciem wydatków na „fizjoterapeutów i rehabilitantów” rozumie Pani odpłatność za korzystanie z usług fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz masażystów. Do kosztów uzyskania przychodów zamierza Pani zaliczyć wydatki na „gumy i żele” w postaci żeli przeciwbólowych, żeli energetycznych (isotoników), gum rehabilitacyjnych, taśm oporowych. Wydatki na „specjalistyczną dietę” oznaczają odpłatność za korzystanie z usług cateringu dietetycznego zbilansowanego dla sportowca. Do kosztów uzyskania przychodów zamierza Pani zaliczyć opłaty za lekcje języka angielskiego. Pod pojęciem wydatków na „niezbędną konserwację i naprawę garderoby” rozumie Pani zapłatę za usługi krawieckie - szycia i cerowania, usługi prania, czyszczenia, impregnowania, konserwacji. Odzież sportowa oraz obuwie sportowe, o których mowa we wniosku nie zostaną opatrzone stałym, zewnętrznym logo Pani firmy. W Pani ocenie, wszystkie wymienione koszty mają bezpośredni wpływ na wyniki sportowe, formę, kondycję, na Pani wygląd i wizerunek. Wszystkie opisane powyżej i we wniosku wydatki są niezbędne do osiągania przychodów z bycia wyczynową sportsmenką.

Pytanie

1.Czy wydatki na karnety na siłownię, bilety wstępu na treningowe obiekty sportowe (baseny, stadiony, bieżnie, sale sportowe), bilety lotnicze/kolejowe, najmu sprzętu sportowego, lekarzy specjalistów (szczególnie ortopedy, dietetyka, hematologa, psychologa, psychiatry), trenera przygotowania motorycznego, fizjoterapeutów, rehabilitantów i zabiegi specjalistyczne takie jak: krioterapia, magnetronika, naświetlanie laserowe, masaże, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy wydatki na realizację zaleceń medycznych ww. specjalistów ponoszone na bandaże, opaski uciskowe, gumy, usztywniacze, ochraniacze, żele i odżywki sportowe wymienione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i specjalistyczną dietę, lekarstwa, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3.Czy wydatki na obuwie sportowe, odzież sportową, a także niezbędną konserwację i naprawę ww. garderoby, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

4.Czy wydatki na wizytę u fryzjera, kosmetyczki, makijażystki wizażystki, usługi logopedy, lekcje języka zagranicznego oraz szkolenia z zakresu wystąpień publicznych, niezbędne do realizacji celów reklamowych i marketingowych własnych i kontrahentów, związanych z wystąpieniem na gali, występowaniem w social mediach, udzielaniem wywiadów dziennikarzom, czy na konferencji prasowej, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że w przedstawionym stanie faktywnym/zdarzeniu przyszłym i pytaniach wydatki, które Pani ponosi lub zamierza ponosić spełniają definicję kosztu uzyskania przychodu, o której mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodne zasadą ogólną dotyczącą kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięta przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Pani ocenie, wspomniane wydatki spełniają to kryterium, wpływają bowiem, bezpośrednio na osiąganie i wysokość przychodu i służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, gdyż Pani przychody z działalności gospodarczej, w ramach której zawodowo uprawia ... zapewnia Pani wyłącznie dzięki odpowiednim parametrom organizmu i kondycji fizycznej.

Z kolei, art. 23 ustawy o PIT nie zawiera wyłączenia przedmiotowych wydatków z kosztów uzyskania przychodów.

Wskazuje Pani, że dla Pani (i innych zawodowych sportowców) organizm pełni rolę narzędzia roboczego - maszyny, która by przetrwać określone obciążenie musi być na bieżąco serwisowana z wykorzystaniem możliwie najlepszych komponentów. Sportowcy traktują swoje organizmy - jako narzędzia. Organizm zawodowego sportowca jest narzędziem, które służy generowaniu przychodu. Treningi, kosztowne zabiegi regeneracyjne, kontuzjogenność, w Pani ocenie, nie mają nic wspólnego z Pani celami osobistymi, rekreacją, reprezentacją, czy dbaniem o ogólne samopoczucie. Wielogodzinne treningi połączone z restrykcyjną dietą, obowiązkiem permanentnej dyspozycyjności nie mają nic wspólnego z Pani ogólnym samopoczuciem, czy dobrym zdrowiem w życiu codziennym. Profesjonalne uprawiane dyscypliny sportowej jest wręcz zaprzeczeniem realizacji celów osobistych polegających na poprawie ogólnej kondycji fizycznej i jakości zdrowa. Uprawianie sportu amatorskiego zgodnie z powiedzeniem „sport to zdrowie” korzystnie wpływa na organizm, ale zawodowi sportowcy uprawiając sport raczej „rujnują swoje zdrowie”.

Dla sportowców profesjonalnych narzędziem służącym do osiągania przychodu jest ich organizm i by osiągnąć przychód, dzięki należytej wydajności i sprawności organizmu sportowca konieczne jest odpowiednie obchodzenie z tym narzędziem. Sportsmenka musi trenować nawet po kilkadziesiąt godzin tygodniowo, ponosić wydatki na zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, dbać o odpowiednią suplementację witaminową, ponosić wydatki na dietę, której koszt wynika z wielu restrykcji żywieniowych jakie stawiane są wobec sportowców.

Zabiegi fizjoterapeutyczne i medyczne jakim Pani musi się poddawać chcąc na najwyższym poziomie zaprezentować się podczas zawodów podnoszą wydajność mięśni i poprawiają ich regenerację. Są one niezbędne, tak samo jak niezbędne są opatrunki i bandaże do opatrzenia ran doznanych podczas uprawiania zawodowego sportu przez Panią.

Zawodowa sportsmenka, by móc trenować musi ponosić wydatki nie tylko na karnety na siłownie i opłaty za możliwość odbycia treningu na obiekcie sportowym, ale także na specjalistyczne obuwie - często kilka par i typów obuwia, tak samo jak konieczne są wydatki na specjalistyczną odzież zapewniającą odpowiedzą termoizolację. Intensywność sportu jakim jest ... powoduje, że żywotność odzieży jest znacząco skrócona. Uważa Pani, że do kwalifikacji wydatków na ww. obuwie i odzież nie jest koniecznym, by te elementy garderoby legitymowały się logotypem związanym z działalnością gospodarczą.

W Pani ocenie, wszystkie przywołane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym kategorie wydatków są niezbędne by móc w określonym terminie zaprezentować możliwie najwyższy poziom sportowy, co przyczyni się do wygranej lub zajęcia wysokiego miejsca, a w konsekwencji - istotnego wzrostu Pani przychodów.

Na poparcie swojego stanowiska wskazuje Pani na korzystne rozstrzygnięcia organów podatkowych w podobnych stanach faktycznych jakie pojawiały się w ostatnich latach, i tak na przykład:

1)Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 marca 2013 r., Nr IBPBI/1/415-237/13/AP, IBPBI/1/415-259/13/AP uznał za koszty uzyskania przychodu zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców przez instruktora sportowego;

2)Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 27 sierpnia 2015 r., Nr DD9/033/483/BRT/2014/RD-68820 dot. wydatków ponoszonych przez zawodnika tenisowego ATP związanych z uczestnictwem podatnika w turniejach tenisowych (hotele, zakwaterowanie, wynajem sal treningowych, koszty zatrudnienia trenera) uznał za koszty uzyskania przychodu;

3)Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 24 września 2015 r., Nr DD9/033/463/BRT/2014/RD-63354 stwierdził, że wydatki ponoszone przez siatkarza - sportowca profesjonalnego związane z zakupem strojów sportowych i na zakup suplementów diety mogą być kosztem uzyskania przychodów;

4)Dyrektor Krajowej Informacji Skarbową w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.704.2019.1.SJ uznał wydatki m.in. na: masażystów, lekarzy, rehabilitantów, suplementy diety, odzież sportową, akcesoria sportowe, karnety na siłownię, baseny, saunę, kriokomorę, gabinety odnowy biologicznej, leki i środki medyczne, fryzjerów, stylistów poczynione przez sportowca - profesjonalnego zawód oka sztuk walki jako koszt uzyskania przychodu;

5)Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 maja 2022 r., Nr 0114-KDIP2-1.4011.394.2022.1.KW uznał za koszty uzyskana przychodu następujące wydatki poczynione przez profesjonalnego zawodnika rugby:

-    wydatki na siłownie, baseny i inne obiekty sportowe (pełnowymiarowe boiska, hale, maty zapaśnicze, bieżnie), badania medyczne i zabiegi - zabiegi fizjoterapeutyczne (krioterapia, magnetornika, naświetlania laserowe, masaże podnoszące wydajność I poprawiające regenerację), rehabilitację sportową (opaski uciskowe gumy, bandaże, żele dedykowane wyłącznie sportowcom), suplementację witaminową (odzywki typu BCAA, beta alanina, kreatyna białko serwatkowe), jak również dietę,

-   koszty zakupu profesjonalnego obuwia oraz odzieży, tj. specjalistycznych butów typu korki z metalowymi korkami i sztucznymi, butów do biegania, butów na siłownię oraz specjalistycznej odzieży, ochraniaczy na uzębienie oraz newralgiczne miejsca,

-   wydatki na stylistów, fryzjerów, kosmetyczki.

Mając powyższe na względzie, twierdzi Pani, że przedstawiony w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym katalog wydatków może stanowić koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku :

·części dotyczącej pytania Nr 1 i pytania Nr 2 - jest prawidłowe,

·w części dotyczącej pytania Nr 3 i pytania Nr 4 - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

O tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej, decyduje podmiot prowadzący tę działalność. Należy jednak zauważyć, że nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić może koszt uzyskania przychodu i jako taki podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania.

W świetle powyższego uznać więc należy, że aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

-został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

-został właściwie udokumentowany,

-nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Dokonując powyższej kwalifikacji należy mieć również na uwadze negatywny katalog kosztów zawarty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia reprezentacji, reklamy oraz promocji, zatem rozpatrując niniejszą sprawę, należy odnieść się do ich wykładni językowej.

Reprezentacja odnosi się do dobrego reprezentowania firmy. W konsekwencji o reprezentacji należy mówić w odniesieniu do całokształtu każdych działań mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacji z kontrahentami (ich przedstawicielami), gośćmi i potencjalnymi klientami. Obejmuje ona zarówno działania zmierzające do:

-stworzenia oczekiwanego wizerunku, pozycji podatnika jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, jak i

-stworzenia korzystnych warunków w celu nawiązania nowych lub też podtrzymania (rozszerzenia) dotychczasowych kontaktów.

Właściwy wizerunek to taki, który może sprawić, że kształtowany dzięki reprezentacji „obraz przedsiębiorcy” przełoży się na nabywanie jego produktów lub usług. Świadome kształtowanie więc właściwego wizerunku przez przedsiębiorcę ma na celu stworzenie o nim takiego wyobrażenia, które spowoduje pozytywne postrzeganie tegoż przedsiębiorcy przez osoby zewnętrzne, które z kolei będzie zachętą do podjęcia rozmów, współpracy, zakupów jego produktów czy usług.

Reprezentacja dotyczy działań zmierzających do kształtowania, rozpowszechniania wizerunku podatnika jako podmiotu gospodarczego, natomiast reklama dotyczy działań zmierzających do kształtowania, rozpowszechniania wizerunku nie samego podatnika, lecz jego produktów (towarów i usług). Podnosi się także, że reklama polega na przedstawianiu towarów i usług oraz nakłanianiu do ich nabycia w sposób bezpośredni, zaś reprezentacja pośrednio promuje podmiot gospodarczy poprzez stworzenie dobrego wizerunku firmy (J. Marciniuk, Podatek dochodowy od osób prawnych, Rok 2007, Komentarz, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2007, teza 438 do art. 16, s. 568).

Z kolei reklama to działania podmiotu gospodarczego kształtującego popyt na dane towary, usługi lub markę, poprzez poszerzenie wiedzy o nich, zachwalanie, mające na celu skłonienie jak największej liczby potencjalnych klientów do zakupu towarów lub usług tego przedmiotu gospodarczego.

Pojęcie „reklamy” należy rozumieć jako wszelkie celowe działania podatnika mające na celu rozpowszechnienie wiedzy o oferowanych przez niego produktach lub usługach, działania których celem jest kształtowanie popytu, poprzez poszerzenie wiedzy przyszłych nabywców o towarach, bądź usługach, ich cechach i przeznaczeniu, w celu zachęcenia do nabywania towarów, bądź usług od tego właśnie a nie innego podmiotu gospodarczego (B. Brzeziński, M. Kalinowski, Podatek dochodowy od osób prawnych, Komentarz, Warszawa 1997, s. 159; zob. też wyrok NSA z 10 listopada 1999 r., sygn. akt I SA/Lu 1030/98, Lex nr 46935).

Istotne zatem jest rozróżnienie między nakładami ukierunkowanymi na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (reprezentacja), a wydatkami mającymi na celu zachęcanie potencjalnych klientów do nawiązania, bądź utrzymania kontaktów z przedsiębiorcą oraz nabywania towarów lub usług danej firmy (reklama). Ocena charakteru wydatku możliwa jest na podstawie całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika. Ocena ta powinna być dokonywana każdorazowo przez podatnika, który prowadząc działalność gospodarczą może najlepiej dokonać właściwej kwalifikacji danego wydatku pod kątem funkcji, jaką będzie spełniać w firmie.

Jednocześnie należy podkreślić, że nie każdy wydatek, choćby jego poniesienie – z punktu widzenia podatnika – posiadało racjonalne i ekonomiczne uzasadnienie, może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej. Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi szereg wydatków, zarówno takich, których poniesienie w sposób bezpośredni związane jest z działaniami firmy (np. zakup towarów i usług mających na celu zabezpieczenie podstawowej działalności), jak również i takich, których cechy – po przedstawieniu odpowiedniej argumentacji – uzasadniałyby ich związek z potencjalnym uzyskaniem przychodów, utrzymaniem źródła przychodów, bądź jego zabezpieczeniem.

Zauważyć należy, że aby wydatki mogły stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, muszą być poniesione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Oznacza to, że wydatki nie mogą mieć charakteru osobistego, bowiem wydatki osobiste nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. W konsekwencji, wydatki ponoszone w celach prywatnych (osobistych) nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z opisu wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą. Korzysta Pani z opodatkowania na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Jest Pani wyczynową (zawodową) sportsmenką -… . Jest Pani … . Wygrane w zawodach nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod następującymi symbolami PKD:

-93.19.Z - Pozostała działalność związana ze sportem,

-59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych,

-   73.12.A - Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radio i telewizji,

-73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),

-73.12.D - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,

-85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych,

-90.01.Z - Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych.

Do przychodów z bycia wyczynową sportsmenką przez Panią należą w szczególności:

-wynagrodzenia za organizowanie lub udział w zdarzeniach o charakterze sportowym lub sportowo-rekreacyjnym, w których zlecającym są różne podmioty (np. samorządy, organizacje społeczne, organizacje sportowe, firmy);

-przychody związane z realizacją umów sponsorskich, usługami reklamowymi i marketingowymi, udostępnianiem wizerunku sponsorom;

-przychody z usług szkoleniowych o charakterze sportowo-rekreacyjnym;

-dodatkowe wynagrodzenia za osiągnięcie wyników lub udział w zawodach sportowych (np. dodatkowe wynagrodzenie od sponsora za udział w olimpiadzie);

-przychody z tytułu tworzenia programów treningowych indywidualnych i grupowych;

-wynagrodzenie za udział w eventach, np. gale sportu;

-wynagrodzenia za udzielanie wywiadów i inne występy w mediach.

Zatem, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa, stwierdzić należy, że wydatki na baseny, stadiony, bieżnie,sale sportowe, bilety lotnicze/kolejowe, najmu sprzętu sportowego, lekarzy specjalistów (szczególnie ortopedy, dietetyka, hematologa, psychologa, psychiatry), trenera przygotowania motorycznego, fizjoterapeutów, rehabilitantów i zabiegi specjalistyczne takie jak: krioterapia, magnetronika, naświetlanie laserowe, masaże, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo, wydatki na realizację zaleceń medycznych ww. specjalistów ponoszone na bandaże, opaski uciskowe, gumy, usztywniacze, ochraniacze, żele i odżywki sportowe wymienione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i specjalistyczną dietę, lekarstwa, również mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast wydatki na obuwie sportowe, odzież sportową, a także niezbędną konserwację i naprawę ww. garderoby nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym wniosku wskazała Pani, że odzież sportowa oraz obuwie sportowe, o których mowa we wniosku nie zostaną opatrzone stałym, zewnętrznym logo Pani firmy. Zauważamy, że wydatek na odzież zakupioną w celach służbowych, która jednak nie ma cech charakteryzujących danego przedsiębiorcę, takich jak specyficzny kolor, krój czy logo – nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów. Natomiast umieszczenie logo, czy też zlecenie uszycia stroju wg określonego kroju, czy z użyciem właściwej dla danej firmy kolorystyki – możliwość taką daje. Dodatkowo, logo powinno być umieszczone w widocznym miejscu, tak aby spełniało funkcję reklamową.

Ponadto, wydatki na wizytę u fryzjera, kosmetyczki, makijażystki, wizażystki, usługi logopedy, lekcje języka zagranicznego oraz szkolenia z zakresu wystąpień publicznych, niezbędne do realizacji celów reklamowych i marketingowych własnych i kontrahentów, związane z wystąpieniem na gali, występowaniem w social mediach, udzielaniem wywiadów dziennikarzom, czy na konferencji prasowej, również nie mogą stanowić koszów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe koszty mimo, że nie są ujęte w katalogu kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów nie mogą stanowić kosztów podatkowych, z uwagi na ich osobisty charakter.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Podkreślamy, że odmienne rozstrzygnięcia organów podatkowych dokonane nawet w analogicznych zagadnieniach nie mogą stanowić podstawy do żądania analogicznego rozstrzygnięcia Pani sprawy, jeśli stoi temu na przeszkodzie treść przepisów prawa. W przypadku takiej rozbieżności, na organie podatkowym ciąży obowiązek podjęcia z urzędu prawem przewidzianych środków do skorygowania wadliwych decyzji, adresowanych do innych podatników.

Pamiętać jednak należy o obowiązku należytego udokumentowania ww. wydatków. Przy czym, posiadane dowody nie mogą się ograniczać do faktur (rachunków) stwierdzających wysokość poniesionych wydatków, lecz winny to być dowody umożliwiające w sposób bezsporny ustalenie, czy poniesione wydatki miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz potwierdzać racjonalność poniesionych wydatków.

Nadmienić także należy, że zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Należy zwrócić przy tym uwagę, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).