Ustalenie źródła przychodów uzyskanych z tytułu prowadzenia sesji coachingowych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.912.2022.2.SJ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.912.2022.2.SJ

Temat interpretacji

Ustalenie źródła przychodów uzyskanych z tytułu prowadzenia sesji coachingowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 6 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia źródła przychodów uzyskanych z tytułu prowadzenia sesji coachingowych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2023 r. (wpływ 15 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni wykonuje zawód coacha. Obecnie współpracuje z firmą zagraniczną z USA, od której otrzymuje przychód stanowiący obecnie jej jedyne źródło przychodu. Zgodnie z podpisaną umową, świadczy Ona usługi: certyfikowanego coachingu i/lub inne usługi interaktywne świadczone Spółce przez Usługodawcę (Wnioskodawczyni) (lub zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ciągłości opieki). Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą, lecz w maju 2022 r. zamknęła JDG. JDG założone w 2019 r. z PKD przeważające 82.11.Z. Zakres wniosku dotyczy więc okresu od 1 czerwca 2022 r.

Wnioskodawczyni posiada rezydencję podatkową w Polsce i wykonuje swoje usługi na podstawie pracy zdalnej na terytorium Polski. W ramach współpracy Wnioskodawczyni uzyskała dostęp do platformy coachingowej firmy. Klienci tej firmy (klienci z całego świata) dokonują rezerwacji usługi tzw. sesji coachingowej z coachem poprzez tę platformę. Firma, z którą współpracuje Wnioskodawczyni nie zatrudnia pracownika, tylko niezależnego kontraktora. Zgodnie z podpisaną umową – coach jest w niej nazwany niezależnym kontraktorem - zgodnie z zapisami zawartej umowy cyt. „13. Niniejsza Umowa jest umową niezależnego kontraktora i nie tworzy relacji pracodawca/pracownik lub relacji agencyjnej między Firmą a Dostawcą". Umowa, więc zawarta z firmą z USA nie przypomina żadnych umów cywilno-prawnych jakie obowiązują w Polsce.

Z uwagi na powyższe, Wnioskodawczyni chce się upewnić, że prawidłowo zakwalifikowała uzyskiwane przychody, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Uzupełnienie wniosku

Wnioskodawczyni (w dalszej części zwana też Dostawcą) nie prowadzi szkoleń tylko indywidualne spotkania coachingowe, tzw. sesje coachingowe z klientami firmy, z którą współpracuje (w dalszej części zwana zamiennie Kontrahent, Spółka, firma).

Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą w 2019 r. W ramach jej prowadzenia wykonywała usługi administracyjne w sposób ciągły i zorganizowany. Z uwagi na COVID w lipcu 2020 r. straciła jedynego kontrahenta, dla którego wykonywała przedmiotowe usługi administracyjne.

W celu utrzymania źródła przychodów Wnioskodawczyni podjęła się okazjonalnie realizacji dwóch umów na coaching (podpisane z indywidualnymi Klientami). Zostały one rozliczone jako przychody z działalności gospodarczej, nie nosiły one jednak znamion ciągłości i zorganizowania. W 2021 r. Wnioskodawczyni zawiesiła działalność.

W czerwcu 2021 r. Wnioskodawczyni podpisała umowę z firmą z USA na sesje coachingowe dla ich Klientów i zdecydowała się rozliczyć przychód jako podobny do umowy zlecenia, jako osoba fizyczna, bo cały rok nie pracowała i to był Jej jedyny przychód.

Z uwagi na zmianę danych firmy, treść niektórych zapisów umowy i dodania nowych zapisów, umowa została podpisana ponownie w grudniu 2021 r. (w dalszej części zwana umową z firmą z USA). Z uwagi na poprawę sytuacji związanej z pandemią koronawirusa od stycznia 2022 r. Wnioskodawczyni zdecydowała się na wznowienie działalności. Wnioskodawczyni wznowiła przedmiotową działalność z zamiarem pozyskania nowych kontrahentów, dla których mogłaby wykonywać jak wcześniej usługi administracyjne. Z uwagi na fakt, iż w międzyczasie wykonywała również sesje coachingowe dla firmy z USA ujmowała je tym razem jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ostatecznie jednak w maju 2022 r. przedmiotowa działalność została ostatecznie zamknięta z uwagi na jej nieopłacalność (Wnioskodawczyni nie udało się pozyskać Klientów na usługi administracyjne, jako przychód z działalności wykazywała jedynie te uzyskane od kontrahenta z USA, tj. z sesji coachingowych). Od czerwca 2022 r. Wnioskodawczyni rozlicza ww. umowę jako podobną do umowy zlecenia, jako osoba fizyczna.

Z uwagi na ww. opis należy uznać, że zakres umowy w okresie do grudnia 2021 r. nie był tożsamy z tym co Wnioskodawczyni wykonywała w ramach prowadzonej działalności. Jednakże z uwagi na fakt, że w okresie od stycznia do maja 2022 r. przychody z sesji były ujmowane jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej – należy ten zakres uznać za tożsamy.

Umowę ze spółką zagraniczną podpisała Pani 2 czerwca 2021 r. jako osoba fizyczna.

Na gruncie prawa amerykańskiego jest to umowa niezależnego kontraktora. Jest ona zbliżona do umowy zlecenia obowiązującej w Polsce.

Poniżej główne zapisy umowy:

Klient: Osoba fizyczna uprawniona do otrzymywania Usług, która jest połączona z Dostawcą za pośrednictwem Platformy lub w inny sposób uzgodniony i wskazany przez Spółkę. W przypadku każdego Klienta, który otrzymuje Usługi od Dostawcy, Dostawca świadczy Usługi zgodnie z Zasadami i Procedurami, Obowiązującymi przepisami prawa oraz niniejszą Umową. Dostawca będzie świadczyć Usługi w imieniu Spółki zgodnie z niniejszą Umową i zgodnie z okresowymi ustaleniami stron. Dostawca będzie świadczyć Usługi za pośrednictwem telezdrowia z wykorzystaniem Platformy lub w inny sposób uzgodniony ze Spółką z własnego zdalnie zlokalizowanego prywatnego biura lub biura domowego, które w uzasadniony sposób zachowuje poufność Informacji o Kliencie.

Dostawca będzie przestrzegać Zasad i Procedur Spółki oraz wszelkich zasad regulujących świadczenie Usług w imieniu Spółki, z których każda może być okresowo przyjmowana lub zmieniana przez Spółkę (łącznie „Zasady Spółki”), w tym bez ograniczeń, Zasady i procedury dotyczące planowania i standardów poziomu usług, postępów w opiece, ciągłości opieki, jakości opieki, niepojawiania się, późnych odwołań oraz wszelkich związanych z tym szkoleń otrzymanych od Firmy.

Dostawca będzie prowadzić odpowiednią ewidencję i dokumentację dotyczącą Usług świadczonych na rzecz Klientów i pomagać Spółce w utrzymaniu programu zapewniania jakości, w tym, ale nie ograniczone do rozstrzygania skarg, zażaleń i odwołań dowolnego Klienta. Dostawca będzie również utrzymywał plan postępowania w sytuacjach awaryjnych dla Klientów („Plan awaryjny”).

Usługodawca będzie dążył do uzyskania wynagrodzenia za świadczenie Usług wyłącznie od Spółki, chyba że Spółka wyraźnie poleci inaczej. Dostawca nie pociągnie żadnego Klienta ani żadnego pracodawcy Klienta do odpowiedzialności za uiszczanie jakichkolwiek opłat, obciążeń lub ocen jakiegokolwiek rodzaju, które są obowiązkiem Spółki.

Natychmiast po rozwiązaniu niniejszej Umowy z jakiegokolwiek powodu, Dostawca zaprzestanie korzystania z Platformy i: (i) zwróci Firmie cały sprzęt, oprogramowanie, narzędzia, wyposażenie lub inne materiały przekazane Dostawcy do użytku przez Firmę, jeśli takie istnieją; (ii) dostarczać Spółce wszelkie materialne dokumenty i materiały (oraz wszelkie kopie) zawierające, odzwierciedlające, zawierające lub oparte na Informacjach o Spółce; (iii) trwale usunąć wszystkie Informacje o Spółce z systemów komputerowych Dostawcy; oraz (iv) poświadczyć Spółce na piśmie, że Dostawca spełnił wymagania niniejszej klauzuli.

Informacje o Kliencie i dokumentację Klienta uważa się za informacje poufne Firmy. Dokumentacja klienta jest własnością firmy. Dostawca nie będzie wykorzystywał Informacji o Firmie, Informacji o Kliencie ani Dokumentacji Klienta do celów innych niż świadczenie Usług.

W stosownych przypadkach Dostawca będzie współpracować ze Spółką w terminowym wypełnianiu wszelkich rejestrów, raportów lub formularzy roszczeń, których wypełnienie jest wymagane, aby Spółka mogła wystawić rachunek lub otrzymać zapłatę lub zwrot kosztów od zewnętrznych płatników za Usługi świadczone przez Dostawcę w imieniu firmy.

Spółka jest odpowiedzialna za fakturowanie i pobieranie opłat za Usługi świadczone przez Dostawcę na podstawie niniejszej Umowy. Dostawca zgadza się, że wszystkie opłaty i należności za Usługi świadczone przez Dostawcę w okresie obowiązywania niniejszej Umowy będą wyłączną własnością Spółki. Dostawca zgadza się, że Dostawca nie będzie próbował wystawiać rachunków ani pobierać takich opłat.

Żadne z postanowień niniejszego dokumentu nie wymaga od Firmy połączenia dowolnego Klienta z Dostawcą ani minimalnej liczby Klientów z Dostawcą.

Zasady współpracy:

Kontrahent (Spółka) udostępnia Wnioskodawczyni platformę, na której świadczy usługę „tele-coaching”. Usługi są świadczone bezpośrednio na rzecz Klientów, ale w imieniu Spółki (co określają wprost zapisy zawartej umowy).

Wnioskodawczyni po zakończonej sesji zatwierdza na udostępnionej przez firmę platformie odbycie sesji za co otrzymuje wynagrodzenie od Spółki. Za wykonaną usługę odpowiedzialność wobec Klientów ponosi Spółka to ona zajmuje się wszelkim reklamacjami. Zgodnie z umową Wnioskodawczyni jedynie pomaga Spółce w tym zakresie.

Umowa zawarta pomiędzy Panią a firmą amerykańską posiada cechy umowy zlecenia.

Działalność wykonywana przez Wnioskodawczynię jest wykonywana w sposób zarobkowy. Usługi są wykonywane bezpośrednio na rzecz Klientów, ale w imieniu Spółki, z którą współpracuje. Wykonywane usługi nie są incydentalne i okazjonalne, należy je więc uznać za wykonywane w sposób ciągły i zorganizowany. Aczkolwiek umawiane przez Klientów sesje nie są regularne, ponieważ to Klienci firmy decydują o tym kiedy i czy te sesje zarezerwują, a następnie zrealizują, czy anulują.

Również firma nie ma obowiązku łączenia minimalnej liczby Klientów z Dostawcą, o którym jest mowa w jednym z jej zapisów: „Żadne z postanowień niniejszego dokumentu nie wymaga od Firmy połączenia dowolnego Klienta z Dostawcą ani minimalnej liczby Klientów z Dostawcą”.

Działanie Wnioskodawczyni nie ma znamion planowanego charakteru działań, ponieważ nie planuje spotkań z Klientami. Klienci sami rezerwują sesje coachingowe na platformie firmy, z którą Ona współpracuje. Wnioskodawczyni nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i ile sesji coachingowych zarezerwuje lub anuluje Klient, więc nie jest w stanie podjąć działań o planowanym charakterze. Wnioskodawczyni realizuje agendę Klienta i postępuje zgodnie z zasadami i procedurami firmy zgodnie z zapisami umowy: „Dostawca będzie przestrzegać Zasad i Procedur Spółki oraz wszelkich zasad regulujących świadczenie Usług w imieniu Spółki, z których każda może być okresowo przyjmowana lub zmieniana przez Spółkę (łącznie „Zasady Spółki”), w tym bez ograniczeń, Zasady i Procedury dotyczące planowania i standardów poziomu usług, postępów w opiece, ciągłości opieki, jakości opieki, niepojawiania się, późnych odwołań”.

„Dostawca będzie również utrzymywał plan postępowania w sytuacjach awaryjnych dla Klientów („Plan awaryjny”)”.

W związku z tym nie realizuje swoich własnych zamierzeń. Wnioskodawczyni jest zobowiązana do wykonania usługi w sposób fachowy, aczkolwiek w przypadku jakichkolwiek reklamacji zgodnie z zapisami umowy: „oraz pomagać Spółce w utrzymaniu programu zapewniania jakości, w tym, ale nie ograniczone do rozstrzygania skarg, zażaleń i odwołań dowolnego Klienta”.

Jak więc wynika z powyższego odpowiedzialność wobec Klienta ponosi Spółka (to ona zajmuje się skargami, reklamacjami w zakresie wykonanych sesji).

Wnioskodawczyni świadczy usługi osobiście, zgodnie ze swoim wykształceniem i zawodem do jakiego wykonywania przygotowały Ją odbyte szkolenia i zdobyte certyfikaty. Usługi wykonywane są jednak na rzecz Klientów współpracującej firmy (w jej imieniu). Ryzyko za ewentualne reklamacje i skargi od Klientów ponosi Spółka.

Wykonywane usługi będą wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez Spółkę. Nie będą one wykonywane pod kierownictwem, ale zgodnie z wymogami i zasadami obowiązującymi w firmie, z którą została podpisana umowa.

W podpisanej umowie brak zapisów o rezultatach, aczkolwiek to firma (Spółka/Kontrahent) realizuje program zapewnienia jakości m.in. rozstrzyganie skarg, zażaleń i odwołań dowolnego Klienta. Wnioskodawczyni ma jako coach pomagać w utrzymaniu tego programu. Natomiast odpowiada osobiście za zgodność Jej działania z przepisami prawa.

Pytanie (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Czy uzyskiwane przychody z prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT?

Pani stanowisko w sprawie

Na samym początku należy wskazać, iż zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Ustawodawca wyróżnia kilka źródeł przychodów, reguluje to art. 10 ww. ustawy.

Art. 10. ust. 1:          

Źródłami przychodów są:

1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2)działalność wykonywana osobiście;

3)pozarolnicza działalność gospodarcza;

4)działy specjalne produkcji rolnej;

5)(uchylony)

6)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,

8a) działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;

8b) niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da;

9)inne źródła.

Podatnik powinien, więc dokonać prawidłowego przyporządkowania otrzymywanych przychodów do odpowiedniego źródła.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

1)(uchylony);

2)przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;

3)przychody z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę;

4)przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;

5)przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7;

6)przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;

7)przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;

7a) przychody otrzymywane przez członków Rady Mediów Narodowych;

8)przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c)przedsiębiorstwa w spadku

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;

9)przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z kolei zgodnie z art. 5a ust. 6 ustawy PIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Należy tutaj wskazać, iż Ustawodawca wprost z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej wykluczył przychody ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9; w tym przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9; powyższe nie dotyczy sytuacji Wnioskodawczyni, która nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej.

Uwzględniając powyższe, zdaniem Wnioskodawczyni prawidłowo uzyskiwane przychody należy przyporządkować do źródła przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ustawy wyszczególniono m.in. jako odrębne źródła przychodów:

-działalność wykonywana osobiście (pkt 2),

-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)    polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany

i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 daje podstawę, by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, w sposób ciągły.

Zatem, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

-jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,

-wykonywana jest w sposób ciągły; jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu,

-prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym; warunek, aby działalność gospodarcza prowadzona była w sposób zorganizowany nie może być rozumiany jako instytucjonalne wyodrębnienie i jednoczesne wyposażenie takiej działalności w stosowne instrumenty o charakterze materialnym, jak np. biuro i jego wyposażenie; prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie wymaga w zasadzie żadnej organizacji w znaczeniu instytucjonalnym.

Definicję powyższą uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści wyżej cytowanego przepisu art. 5b ust. 1 ww. ustawy wynika, że wyłączenie określonych czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej może nastąpić tylko w przypadku, gdy spełnione są wszystkie trzy przesłanki w nim wymienione. Nieziszczenie się któregokolwiek z tych warunków powoduje, że nie jest możliwe uznanie określonych czynności za pozarolniczą działalność gospodarczą.

Tak więc działalność gospodarcza to taka działalność, która:

-jest działalnością zarobkową,

-jest działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-jest działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,

-nie polega na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy,

-generuje przychody, które nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.

Odrębnym źródłem przychodów, wymienionym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest działalność wykonywana osobiście.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2:

Źródłami przychodów są: działalność wykonywana osobiście.

Przepis art. 13 ww. ustawy stanowi, że:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

1)  (uchylony)

2)przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;

3)  przychody z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę;

4)przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;

5)przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7;

6)przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;

7)przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;

7a)przychody otrzymywane przez członków Rady Mediów Narodowych;

8)przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c)  przedsiębiorstwa w spadku

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;

9)przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jest wykonuje Pani zawód coacha i obecnie współpracuje z firmą zagraniczną, od której otrzymuje przychód stanowiący obecnie jej jedyne źródło przychodu. Zgodnie z podpisaną umową świadczy Ona usługi: certyfikowanego coachingu i/lub inne usługi interaktywne świadczone Spółce przez Panią. W ramach współpracy uzyskała Pani dostęp do platformy coachingowej firmy. Klienci tej firmy (klienci z całego świata) dokonują rezerwacji usługi tzw. sesji coachingowej z coachem poprzez tę platformę. Na gruncie prawa amerykańskiego jest to umowa niezależnego kontraktora. Jest ona zbliżona do umowy zlecenia obowiązującej w Polsce. Usługi są wykonywane bezpośrednio na rzecz Klientów, ale w imieniu Spółki, z którą Pani współpracuje. Wykonywane usługi nie są incydentalne i okazjonalne, należy je więc uznać za wykonywane w sposób ciągły i zorganizowany. Aczkolwiek umawiane przez Klientów sesje nie są regularne, ponieważ to Klienci firmy decydują o tym kiedy i czy te sesje zarezerwują, a następnie zrealizują, czy anulują. Działanie Pani nie ma znamion planowanego charakteru działań, ponieważ nie planuje spotkań z Klientami. Klienci sami rezerwują sesje coachingowe na platformie firmy, z którą Ona współpracuje. Realizuje Pani agendę Klienta i postępuje zgodnie z zasadami i procedurami firmy zgodnie z zapisami umowy. Odpowiedzialność wobec Klienta ponosi Spółka (to ona zajmuje się skargami, reklamacjami w zakresie wykonanych sesji). Usługi świadczy Pani osobiście, zgodnie ze swoim wykształceniem i zawodem do jakiego wykonywania przygotowały ją odbyte szkolenia i zdobyte certyfikaty. Usługi wykonywane są jednak na rzecz Klientów współpracującej firmy (w jej imieniu). Ryzyko za ewentualne reklamacje i skargi od Klientów ponosi Spółka. Wykonywane usługi będą wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez Spółkę. Nie będą one wykonywane pod kierownictwem, ale zgodnie z wymogami i zasadami obowiązującymi w firmie, z którą została podpisana umowa.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu stan faktyczny oraz obowiązujące regulacje prawne, należy stwierdzić, że z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że czynności podejmowane przez Panią będą wykonywane w imieniu Spółki. Zatem nie można uznać, że będą one przez Panią wykonywane we własnym imieniu. Nie będą miały charakteru ani zorganizowanego, ani ciągłego w znaczeniu wynikającym z cytowanej uprzednio definicji ustawowej. Sesje prowadzone są doraźnie, nie są regularne, ponieważ to Klienci firmy decydują o tym kiedy i czy te sesje zarezerwują, a następnie zrealizują, czy anulują. Działanie Pani nie ma znamion planowanego charakteru działań, ponieważ nie planuje spotkań z Klientami (brak ciągłości) oraz korzysta Pani wyłącznie z własnej wiedzy i umiejętności, nie korzysta Pani z pomocy osób trzecich (brak zorganizowania).

Oznacza to, że prowadzenie sesji coachingowych nie jest wykonywane w warunkach pozwalających na uznanie ich za prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt  6 w zw. z w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pani przychody uzyskane z tytułu prowadzenia sesji coachingowych stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).