Mural jako dzieło sztuki powstałe w obcym środku trwałym nie podlega amortyzacji - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.565.2021.2.AW

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.565.2021.2.AW

Temat interpretacji

Mural jako dzieło sztuki powstałe w obcym środku trwałym nie podlega amortyzacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy mural jako dzieło sztuki powstałe w obcym środku trwałym nie podlega amortyzacji. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 stycznia 2022 r. (wpływ 13 stycznia2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa posiadającą REGON. Zgodnie ze statutem instytucja realizuje zadania z zakresu edukacji w obszarze historii najnowszej, a w szczególności dot. (…).

19 lipca 2021 r. Wnioskodawca zlecił do wykonania mural o wymiarach (…) m o powierzchni (…) m2, upamiętniający (…). Na podstawie zawartego porozumienia z Gminą z dnia (…). Wnioskodawca otrzymał pozwolenie na wykonanie muralu na ścianie budynku mieszkalnego zlokalizowanego przy ulicy A. w B. Gmina uzyskała zgodę Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. A., będącej właścicielem budynku na podstawie odrębnego porozumienia z dnia (…). Na realizację dzieła Wnioskodawca otrzymał dotację inwestycyjną z Województwa w wysokości (…) zł. Autorami muralu są ...  W § 5 pkt 1 umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Wykonawcami, Wykonawcy oświadczają, że przysługuje im do Utworu wyłączne i nieograniczone prawo autorskie (osobiste i majątkowe), a pkt 3 mówi, że „Z chwilą odbioru Przedmiotu umowy i Projektu przez Zamawiającego następuje przeniesienie praw autorskich w zakresie wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy pól eksploatacji…”.

30 września 2021 r. Wnioskodawca przyjął do użytkowania dzieło sztuki w postaci muralu. Mural jako dzieło sztuki nie podlega amortyzacji, w związku z tym w dniu przyjęcia na stan został zaewidencjonowany na funduszu instytucji kultury.

Pytanie

Czy instytucja słusznie przyjęła, że mural jako dzieło sztuki powstałe w obcym środku trwałym nie podlega amortyzacji?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, mural stanowi dzieło sztuki czyli – całościowy i syntetyczny wytwór artystyczny o określonym sensie, charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi (piękno). Poza funkcją estetyczną może pełnić również inne funkcje (np. wychowawczą, poznawczą, użytkową lub religijną). Jego twórcą jest człowiek – istota wyposażona w specyficzną wrażliwość (bez autora nie ma dzieła sztuki). Produkt ten stara się ukazać za pomocą określonej konwencji (formy) pewną rzeczywistość fizyczną lub psychiczną (treść). Dzieło sztuki ustanawia szczególny wgląd w świat widzialny lub emocjonalny, który może być wynikiem namysłu filozoficznego autora lub spontaniczną reakcją chwili. Dzieło to powstało na obcym środku trwałym, ale spełnia wszelkie kryteria środka trwałego i dzieła sztuki. Minimalny okres użytkowania określony w umowie z wykonawcami oraz w porozumieniach z Gminą oraz Wspólnotą Mieszkaniową to 5 lat.

Mural jako dzieło sztuki nie podlega amortyzacji – art. 16c pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, art. 29. 1 fundusz instytucji ulega zwiększeniu o wartość niepodlegających amortyzacji aktywów trwałych sfinansowanych z dotacji.

Reasumując Wnioskodawca uważa, że mural jako dzieło sztuki nie podlega amortyzacji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Odnośnie dokonywania odpisów amortyzacyjnych przywołać należy

art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, w myśl którego kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Oznacza to, że wymienione w pkt 1-3 powyższej regulacji środki trwałe będą podlegały amortyzacji po spełnieniu następujących warunków:

·zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,

·stanowią własność lub współwłasność podatnika - amortyzacji podatkowej podlegają wyłącznie środki trwałe, do których przysługuje podatnikowi prawo własności, z wyjątkiem środków używanych przez leasingobiorcę na podstawie umowy leasingu finansowego oraz tych wymienionych w art. 16a ust. 2 ustawy o CIT,

·są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania - ustawodawca nie określił bliżej tych warunków, jednakże należy stwierdzić, że warunki te spełnia składnik majątku, który jest wyposażony we wszystkie elementy konstrukcyjne pozwalające na jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, ponadto sprawne technicznie i zalegalizowane prawnie w formie stosownych uprawnień, homologacji i pozwoleń na użytkowanie,

·przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok - to podatnik samodzielnie decyduje o tym, jak długo będzie używany dany składnik,

·są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu,

·nie znajdują się w katalogu środków trwałych wymienionych w art. 16c ustawy o CIT.

W świetle art. 16a ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych” - zwane także środkami trwałymi.

Inwestycja w obcym środku trwałym to wszelkie nakłady poniesione na obcy środek trwały, który jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy. Odpisów amortyzacyjnych od wartości nakładów poniesionych na ulepszenie obcego środka trwałego dokonuje podmiot, który je poniósł, nie dokonuje ich natomiast właściciel środka trwałego.

W art. 16c pkt 3 ustawy o CIT ustawodawca wskazał, że amortyzacji nie podlegają dzieła sztuki i eksponaty muzealne - zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury. Zgodnie ze statutem instytucja realizuje zadania z zakresu edukacji w obszarze historii najnowszej, a w szczególności dot. (…). 19 lipca 2021 r. Wnioskodawca zlecił do wykonania mural upamiętniający (…). Na podstawie zawartego porozumienia z Gminą Wnioskodawca otrzymał pozwolenie na wykonanie muralu na ścianie budynku mieszkalnego. Na realizację dzieła Wnioskodawca otrzymał dotację inwestycyjną. Wykonawcy muralu oświadczyli, że przysługuje im do Utworu wyłączne i nieograniczone prawo autorskie (osobiste i majątkowe), a zgodnie z umową: „Z chwilą odbioru Przedmiotu umowy i Projektu przez Zamawiającego następuje przeniesienie praw autorskich w zakresie wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy pól eksploatacji…”.

30 września 2021 r. Wnioskodawca przyjął do użytkowania dzieło sztuki w postaci muralu.

Mając na względzie, iż jak wskazał Wnioskodawca mural stanowi dzieło sztuki, to nie podlega amortyzacji na podstawie cytowanego wyżej art. 16c pkt 3 ustawy o CIT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).